O‘zDSt ISO/IEC 17043:2015 давлат стандартига асосан калибрлаш ва қиёслаш лабораториялари аккредитация доирасига мувофиқ равишда даврий лабораториялараро солиштириш ишларида қатнашишлари лозим.
2017 йил феврал ойида “Ўзбекистон миллий метрология институти” Давлат корхонаси лаёқатлиликни текшириш провайдери сифатида аккредитатланган.
“ЎзММИ” ДК, лаёқатлиликни текшириш провайдери бўлиб, лабораториялараро солиштиришларни, жумладан қиёслаш ва калибрлаш лабораториялари учун малакани текшириш дастурларини ўтказади.
“ЎзММИ” ДК қошидаги Лабораториялараро солиштиришлар гуруҳи асосида ташкил қилинган лаёқатлиликни текшириш провайдери O‘z DSt ISO/IEC 17043:2015 «Мувофиқликни баҳолаш. Лаёқатлиликни текширишни ўтказишга асосий талаблар» давлат стандарти талабларига мувофиқ сифат менежменти тизимини ишлаб чиқиб, жорий қилди.
“ЎзММИ” қошидаги Лаёқатлиликни текшириш провайдери метрологик хизматларнинг қуйидаги ўлчаш турлари бўйича лаёқатлиликни текширишда ихтисосланади:  масса, босим, ҳарорат, газ сарфи.
Лаёқатлиликни текшириш дастурида қатнашиш учун белгиланган шаклдаги Мурожаатномани тўлдириб (лаёқатлиликни текшириш дастурини кўрсатган ҳолда), уни Провайдерга почта орқали, ёки otd-12@nim.uz электрон манзилига, ёки +99871 150-26-15 факс орқали юбориш керак.
Ушбу мурожаатнома лаёқатлиликни текшириш бўйича ишларни бажариш учун шартнома тузишга асос бўлади.
Янги лаёқатлиликни текшириш дастурини ишлаб чиқиш ва амалга оширишда манфаатдор бўлсангиз, илтимос Сўровномани тўлдириб, otd-12@nim.uz электрон манзилига ёки +99871 150-26-15 факсга юборинг.

Согласно стандарту O‘zDSt ISO/IEC 17043:2015 калибровочные и поверочные лаборатории должны периодически участвовать в межлабораторных сличениях в соответствии с областью аккредитации.
Государственное предприятие «Узбекский национальный институт метрологии» в феврале 2017 года аккредитовано в качестве Провайдера проверки квалификации.
ГП «УзНИМ», как Провайдер проверки квалификации организует межлабораторные сличения, в частности программы проверки квалификации для поверочных и калибровочных лабораторий.
Провайдер проверки квалификации – ГП «УзНИМ», организованный на базе Группы межлабораторных сличений, разработал и внедрил систему менеджмента, соответствующую требованиям O‘z DSt ISO/IEC 17043:2015 «Оценка соответствия. Основные требования к проведению проверки квалификации».
Провайдер проверки квалификации при ГП «УзНИМ» специализируется на проведении проверки квалификации метрологических служб по следующим видам измерений: масса, температура, давление, расход газа.
Если Вы желаете принять участие в программе проверки квалификации, то необходимо заполнить Заявку на участие по форме (с указанием программы проверки квалификации) и отослать заполненную заявку на участие в адрес Провайдера по почте, otd-12@nim.uz, факсу +99871 150-26-15. Заявка на участие является основанием для заключения договора на выполнение работ по проверке квалификации.
Если Вы заинтересованы в разработке и реализации новых программ проверки квалификации, пожалуйста заполните Анкету-опросник и вышлите ее на наш электронный адрес otd-12@nim.uz или по факсу +99871 150-26-15.