Ўзбекистон стандартлаштириш метрология ва сертификатлаштириш агентлиги бош директорининг “Сифат бўйича эксперт-аудиторларни аттестациядан ўтказиш тартиби тўғрисидаги низомни тасдиқлаш ҳақида”ги 2017 йил 20 июндаги 411-сонли Буйруғи, Ўзбекистон Республикаси Адлия вазирлиги томонидан 2017 йил 21 июлдаги 2899-сон билан рўйхатдан ўтказилди.
Низомга асосан, сифат бўйича эксперт-аудиторлар хар уч йилда бир маротаба суҳбат шаклида аттестациядан ўтказилади.  Аттестациядан ижобий натижалар билан ўтган номзодларга аттестациядан ўтганлик ҳақида гувоҳнома расмийлаштирилади.

Министерством юстиции Республики Узбекистан от 21.07.2017 г. за №2899 зарегистрирован Приказ генерального директора Узбекского агентства стандартизации, метрологии и сертификации от 20.06.2017 г. №411 «Об утверждении Положения о порядке проведения аттестации эксперт-аудиторов по качеству».
Указанным положением предусматривается проведение аттестации эксперт-аудиторов по качеству путем собеседования, с последующей выдачей (при положительных результатах аттестации) удостоверения сроком на три года.