Ўзбекистон Республикаси Президентининг қарори
2017-2021 йилларда Ўзбекистон Республикасини ривожлантиришнинг бешта устувор йўналиши бўйича Ҳаракатлар стратегиясида белгиланган вазифаларга мувофиқ, шунингдек Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамасининг Олий Мажлис палаталари билан ҳамкорлигининг ташкилий- ҳуқуқий механизмларини янада такомиллаштириш, қонун ижодкорлиги жараёнида ва ижро ҳокимияти органлари фаолияти устидан парламент назоратини амалга оширишда Вазирлар Маҳкамаси иштирокининг самарадорлигини ошириш, мамлакатни ижтимоий-иқтисодий ривожлантириш вазифаларини бажаришда Ҳукумат масъулиятини кучайтириш мақсадида:
Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамасининг Ижро этувчи тузилмасида Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамасининг Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлисидаги ваколатли вакили (кейинги ўринларда Ваколатли вакил деб аталади) лавозими жорий этилсин.
2. Қуйидагилар Ваколатли вакилнинг асосий вазифалари этиб белгилансин:
биринчи - Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамаси Ижро этувчи аппаратининг таркибий бўлинмалари, давлат ва хўжалик бошқаруви органлари, маҳаллий ижро ҳокимияти органларининг Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси палаталарида кўриб чиқиладиган қонунлар ва бошқа ҳужжатлар лойиҳаларини тайёрлашда ўзаро яқин ҳамкорлигини таъминлаш, уларни Вазирлар Маҳкамаси Ижро этувчи аппаратида кўриб чиқиш, келишиш ва ахборот бериш жараёнларида иштирок этиш;
иккинчи - Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамаси Раёсати мажлисларида қонунлар лойиҳалари, бошқа масалаларни муҳокама этиш ва Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси палаталарида қонун лойиҳаларини (қонунларни) кўриб чиқишда иштирок этадиган Ҳукумат вакиллари таркибини шакллантиришда иштирок этиш;
учинчи - Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамасининг Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси палаталари билан қонун ижодкорлиги фаолиятида, авваламбор, мамлакат парламентида қонунларни кўриб чиқиш, муҳокама этиш ва қабул килиш жараёнларида яқин ҳамкорлигини ташкил этиш;
тўртинчи - Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси палаталарида кўриб чиқиладиган қонун лойиҳалари, қонунлар, давлат дастурлари ва бошқа масалалар юзасидан Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамасининг келишилган нуқтаи назарини ифода этиш;
бешинчи - қонун ижодкорлиги жараёни, қонунчилик ташаббусларининг қабул қилиниши, парламент назорати натижалари ва Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамаси фаолиятига тааллуқли бошқа масалаларнинг Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси палаталарида кўриб чиқилиши ҳақида Вазирлар Маҳкамасига тизимли асосда ахборот бериш;
олтинчи - янги қабул қилинган қонунларни ўз вақтида ва сифатли амалга ошириш бўйича Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамасининг топшириклари, режалари ҳамда қарорлари тайёрланишини ташкил этиш, давлат ва хўжалик бошқаруви органлари, маҳаллий давлат ҳокимияти органлари ва бошқа ташкилотлар томонидан амалдаги қонунлар бажарилишини ўрганиш ҳамда таҳлил килиш;
еттинчи - қонунлар, давлат дастурларининг бажарилиши ва бошқа йўналишлар бўйича парламент назоратини амалга оширишда Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамасининг иштирокини таъминлаш.
3. Белгилаб қўйилсинки, Ваколатли вакил:
Ўзбекистон Республикаси Президенти билан келишилган ҳолда Ўзбекистон Республикасининг Бош вазири томонидан лавозимга тайинланади ва лавозимдан озод этилади:
ўз фаолиятини Ўзбекистон Республикасининг Бош вазири раҳбарлигида амалга оширади, бир вақтнинг ўзида унинг фаолияти Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамаси аппаратининг бошқарувчиси томонидан мувофиқлаштирилади.
4. Ваколатли вакилга:
қонун лойиҳаларини ишлаб чиқиш ва Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Қонунчилик палатасига киритиш дастурларининг ўз вақтида ва сифатли тайёрланиши ҳамда амалга оширилиши;
Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси палаталари, уларнинг кенгашлари, қўмиталари, комиссиялари (ишчи гуруҳлари), шунингдек Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Қонунчилик палатасидаги депутатлар бирлашмалари мажлисларида қонунлар лойиҳалари ва қонунларни кўриб чиқишда уларни ҳар томонлама асослаш, иқтисодий, молиявий, ҳуқукий ва бошқа турдаги экспертизадан тўлиқ ўтказилишини таъминлаш бўйича шахсий масъулият юклансин.
5. Қуйидагилар:
Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамасининг Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлисидаги ваколатли вакили аппаратининг тузилмаси иловага мувофиқ;
Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамасининг Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлисидаги ваколатли вакили тўғрисидаги Низом иловага мувофиқ тасдиқлансин.
6. Янги жорий этилган Ваколатли вакил лавозими учун Ягона тариф сеткаси бўйича меҳнатга ҳак тўлашнинг 19-разряди белгилансин.
7. Ўзбекистон Республикаси Президенти девонининг Ишлар бошқармаси Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Қонунчилик палатаси биносида Ваколатли вакил учун хона ажратилишини, шунингдек уни зарур ускуналар, компьютер техникаси, мебель, алоқа воситалари, жумладан, ҳукумат алоқаси билан таъминласин.
8. Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамаси:
Ваколатли вакил ва унинг аппаратини Ҳукумат биносида жойлаштириш, унинг ишларини самарали ташкил этиш учун ташкилий ва моддий-техник, шу жумладан транспорт таъминоти масалаларини ҳал этсин;
Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамаси Ижро этувчи аппаратининг штат жадвалига тегишли ўзгартиришлар киритсин;
қонун ҳужжатларига мазкур қарордан келиб чиқадиган ўзгартиришлар ва қўшимчалар ҳақида бир ой муддатда таклифлар киритсин.
9. Мазкур қарорнинг ижросини назорат қилиш Ўзбекистон Республикасининг Бош вазири А.Н. Арипов зиммасига юклансин.

В соответствии с задачами Стратегии действий по пяти приоритетным направлениям развития Республики Узбекистан в 2017-2021 годах, а также в целях дальнейшего совершенствования организационно-правовых механизмов взаимодействия Кабинета Министров с палатами Олий Мажлиса Республики Узбекистан, повышения эффективности его участия в законотворческом процессе и осуществлении парламентского контроля за деятельностью органов исполнительной власти, усиления ответственности Правительства за реализацию задач социально-экономического развития страны:
1. Ввести в Исполнительную структуру Кабинета Министров Республики Узбекистан должность Полномочного представителя Кабинета Министров Республики Узбекистан в Олий Мажлисе Республики Узбекистан (далее - Полномочный представитель).
2. Определить основными задачами Полномочного представителя:
первое - обеспечение тесного взаимодействия структурных подразделений Исполнительного аппарата Кабинета Министров Республики Узбекистан, органов государственного и хозяйственного управления, органов исполнительной власти на местах по подготовке проектов законов, других документов, рассматриваемых в палатах Олий Мажлиса Республики Узбекистан, участие в процессе их рассмотрения, согласования и доклада в Исполнительном аппарате Кабинета Министров;
второе - участие в обсуждении проектов законов, других вопросов на заседаниях Президиума Кабинета Министров Республики Узбекистан и формировании состава представителей Правительства, участвующих в рассмотрении законопроектов (законов) в палатах Олий Мажлиса Республики Узбекистан;
третье - организацию тесного взаимодействия Кабинета Министров Республики Узбекистан с палатами Олий Мажлиса Республики Узбекистан в законотворческой деятельности, прежде всего в процессах рассмотрения, обсуждения и принятия законов в парламенте страны;
четвертое - представление согласованной позиции Кабинета Министров Республики Узбекистан по законопроектам, законам, государственным программам и другим вопросам, рассматриваемым в палатах Олий Мажлиса Республики Узбекистан;
пятое - информирование на системной основе Кабинета Министров Республики Узбекистан о ходе законотворческого процесса, прохождения законодательных инициатив, рассмотрения результатов парламентского контроля и других вопросов, касающихся его деятельности, в палатах Олий Мажлиса Республики Узбекистан;
шестое - организацию подготовки поручений, планов и решений Кабинета Министров Республики Узбекистан по своевременной и качественной реализации вновь принятых законов, изучение и анализ исполнения органами государственного и хозяйственного управления, органами государственной власти на местах, иными организациями действующих законов;
седьмое - обеспечение участия Кабинета Министров Республики Узбекистан в осуществлении парламентского контроля за исполнением законов, государственных программ и по другим направлениям.
3. Установить, что Полномочный представитель:
назначается на должность и освобождается от должности Премьер-министром Республики Узбекистан по согласованию с Президентом Республики Узбекистан;
осуществляет свою деятельность под руководством Премьер-министра Республики Узбекистан, одновременно его деятельность координируется Управляющим аппарата Кабинета Министров Республики Узбекистан.
4. Возложить на Полномочного представителя персональную ответственность за обеспечение:
своевременной и качественной подготовки и реализации программ по разработке и внесению в Законодательную палату Олий Мажлиса Республики Узбекистан законопроектов;
всестороннего обоснования, полноты экономической, финансовой,
правовой и иных видов экспертиз при рассмотрении законопроектов и законов на заседаниях палат Олий Мажлиса Республики Узбекистан, их кенгашей, комитетов, комиссий (рабочих групп), а также депутатских объединений в Законодательной палате Олий Мажлиса Республики Узбекистан.
5. Утвердить:
структуру аппарата Полномочного представителя Кабинета Министров Республики Узбекистан в Олий Мажлисе Республики Узбекистан согласно приложению № 1;
Положение о Полномочном представителе Кабинета Министров Республики Узбекистан в Олий Мажлисе Республики Узбекистан согласно приложению № 2.
6. Установить для вновь введенной должности Полномочного представителя 19 разряд оплаты труда по Единой тарифной сетке.
7. Управлению делами аппарата Президента Республики Узбекистан обеспечить выделение в здании Законодательной палаты Олий Мажлиса Республики Узбекистан помещения для Полномочного представителя, а также оснащение его необходимым оборудованием, компьютерной техникой, мебелью, средствами связи, включая правительственную.
8. Кабинету Министров Республики Узбекистан обеспечить:
размещение Полномочного представителя и его аппарата в здании Дома Правительства, а также решение вопросов организационного и материально-технического, в том числе транспортного обеспечения для эффективной организации работы;
внесение соответствующих изменений в штатное расписание Исполнительного аппарата Кабинета Министров Республики Узбекистан;
внесение в месячный срок предложений об изменениях и дополнениях в законодательство, вытекающих из настоящего постановления.
Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на Премьер-министра Республики Узбекистан Арипова А.Н.