“Ўзстандарт” агентлиги томонидан O`z DSt 8.029 “Ўлчашлар бирлилигини таъминлаш давлат тизими. Ўлчаш воситаларини калибрлаш. Асосий қоидалар” давлат стандартининг янги таҳрири ишлаб чиқилди.
Стандарт Ўзбекистонда ўлчаш воситаларини калибрлаш соҳасидаги асосий қоида ва тамойилларни давлатлараро ва халқаро метрологик амалиётнинг ривожланиш муҳим тенденциялари ва метрология соҳасидаги халқаро ҳужжатлар қоидаларига мувофиқлаштириш, ўлчаш натижаларининг метрологик кузатилувчанлигини таъминлайдиган ва Ўзбекистон Республикаси ҳудудида калибрлаш ишларини бажариш натижаларининг эътироф этилишини таъминловчи шароитлар яратадиган ўлчаш воситаларини калибрлаш соҳасидаги BIPM ва ILAC талабларига мувофиқ бўлган қоидаларни жорий этиш мақсадида, шунингдек ўлчаш воситаларини калибрлаш тартибини регламентлайдиган ҳужжатлар шаклини Ўзбекистон Республикасининг 1993 йил 28 декабрдаги 1002-XII-сонли “Стандартлаштириш тўғрисида”ги Қонунига асосан стандартлаштириш бўйича меъёрий ҳужжатларга мувофиқ келтириш мақсадида ишлаб чиқилди.
Стандартнинг таҳририда билан республикада халқаро, ҳудудий (давлатлараро) стандартлар ёки Ўзбекистон Республикаси давлат стандартлари шаклида тақдим этиладиган, ўлчаш воситаларининг бир ёки бир нечта гуруҳига тегишли бўлган, ўлчаш воситаларини калибрлаш услубиятларидан фойдаланиш кўзда тутилади. Ушбу меъёрий ҳужжатлар мавжуд бўлмаган ҳолда, “Ўзстандарт” агентлиги билан келишувга асосан ҳудудий метрология ташкилотлари ҳамда хорижий мамлакатларнинг миллий метрология институтлари томонидан тавсия этилган ҳужжатлар (қўлланмалар) қўлланишига рухсат этилади. Шунингдек стандартда калибрлаш лабораториялари томонидан, ўлчаш воситасининг алоҳида тури учун, унинг калибрлаш ва ўлчаш имкониятлари ҳисобга олинган калибрлаш услубиятлари асосида ишлаб чиқиладиган ташкилот  стандартлари шаклида тақдим этиладиган ўлчаш воситаларини калибрлаш процедураларидан фойдаланиш кўзда тутилади.
Стандартни самарали жорий қилиш ва амалга ошириш мақсадида, “Ўзстандарт” агентлигининг Бош директори томонидан регионал метрология ташкилотлари томонидан тавсия этилган 19 қўлланманинг республика ҳудудида амалга киритилиши кўзда тутилган чора-тадбирлар режаси тасдиқланган.

Агентством «Узстандарт» разработана новая редакция государственного стандарта O`z DSt 8.029:2017 «Государственная система обеспечения единства измерений. Калибровка средств измерений. Основные положения».
Стандарт разработан с целью приведения основных положений и принципов в области калибровки средств измерений в Узбекистане в соответствие с ключевыми тенденциями развития межгосударственной и международной метрологической практики и положениями международных документов в области метрологии, внедрения положений, соответствующих требованиям BIPM и ILAC в области калибровки средств измерений, обеспечивающих метрологическую прослеживаемость результатов измерений и создающих условия, обеспечивающие признание результатов выполненных калибровочных работ на территории Республики Узбекистан, а также с целью приведения формы документов, регламентирующих порядок проведения калибровки средств измерений в соответствии с нормативными документами по стандартизации, согласно Закону Республики Узбекистан от 28 декабря 1993 года № 1002-XII «О стандартизации».
Редакцией стандарта предусматривается использование в республике методик калибровки средств измерений, относящихся к одной или нескольким группам средств измерений, представляемых в форме международных, региональных (межгосударственных) стандартов или государственных стандартов Республики Узбекистан. В случае отсутствия данных нормативных документов, по согласованию с Агентством «Узстандарт», допускается применение документов (руководств), рекомендованных региональными метрологическими организациями и ведущими национальными метрологическими институтами зарубежных стран. Также стандарт предусматривает использование процедур калибровки средств измерений, представляемых в форме стандартов организации, разрабатываемых калибровочными лабораториями на отдельный тип средств измерений, на основе методик калибровки, с учетом их калибровочных и измерительных возможностей.
С целью эффективного внедрения и реализации стандарта, генеральным директором Агентства «Узстандарт» утвержден план мероприятий, которым предусмотрено введение в действие на территории республики 19 руководств, рекомендованных региональными метрологическими организациями.