Президентимизнинг "Соғлиқни сақлаш соҳасида хусусий секторни янада ривожлантириш чора-тадбирлари тўғрисида"ги қарори хусусий тиббиёт муассасалари учун кенг имкониятлар яратилди.
Пойтахтимизнинг Олмазор туманида жойлашган «Akfa Medline» тиббиёт маркази шундай масканлардан бири.
Мазкур тиббиёт маркази лойиҳаси жорий йил 21 апрель куни тақдим қилинган бўлиб, давлатимиз раҳбари уни замонавий асбоб-ускуналар билан жиҳозлаш, бу ерда юқори малакали мутахассислар ишлашини ташкил қилиш бўйича топшириқлар берган эди. Ўтган вақт мобайнида қуриб фойдаланишга топширилган тиббиёт марказининг умумий майдони 2 гектар бўлиб, 5 блокдан иборат. 12 қаватли замонавий бино 160 ўринли стационарга эга.
Хусусий тиббиётни ривожлантиришга фақат пойтахтда эмас, мамлакатимизнинг энг олис ҳудудларида ҳам катта эътибор қаратишимиз зарур, деди Шавкат Мирзиёев. Бу ерда хусусий тиббиёт мутахассислари ўқувини йўлга қўйишимиз керак. Мазкур тиббиёт маркази хусусий секторни ривожлантириш бўйича асосий база бўлади. Корея Республикаси тажрибаси асосида кадрлар тайёрлаш тизимини йўлга қўйиш керак.
Тошкент авиация ишлаб чиқариш бирлашмаси собиқ профилакторийси ўрнида ташкил этилган мазкур тиббиёт маркази энг сўнгги русумдаги тиббий асбоб-ускуналар билан жиҳозланган. Кўп тармоқли марказда юқори малакали мутахассислар фаолият юритмоқда.
400 дан ортиқ иш ўрни яратилиб, чет давлатлардаги етакчи тиббиёт марказларида фаолият юритаётган ўзбекистонлик мутахассислар ҳам жалб қилинган. Марказда ультратовуш диагностикаси, терапия, гинекология, гастроэнтерология, диетология, физиотерапия, оториноларингология, урология, педиатрия, кардиология, офтальмология, неврология, эндоскопия, ортопедия, хирургия, нейрохирургия каби йўналишларда хизмат кўрсатилмоқда.
Хусусий тиббиёт марказлари қанча кўп бўлса соҳада рақобат бўлади, рақобат бор жойда хизмат сифат юқори бўлиб, нарх арзонлашади. Бу энг муҳим жиҳатдир, деди Президентимиз. Одамлар тиббиёт масканига унинг чиройли биносига қараб эмас, мутахассисларнинг юқори малакаси бўйича баҳо беради. Бу марказда малака оширган мутахассислар вилоятларга бориб аҳоли саломатлигини мустаҳкамлаш йўлида самарали меҳнат қилиши зарур.
Давлатимиз раҳбари мамлакатимизда Жанубий Корея тиббиёт институти филиалини ташкил этиш бўйича топшириқ берди.

Постановление Президента нашей страны «О мерах по дальнейшему развитию частного сектора здравоохранения» открыло широкие возможности для частных медицинских учреждений.
Одним из них является медицинский центр «Akfa Medline» в Алмазарском районе Ташкента.
На презентации этого медицинского центра главой нашего государства 21 апреля текущего года были даны поручения по оснащению его современным оборудованием и организации работы высококвалифицированных специалистов. Общая территория сданного в эксплуатацию медицинского центра составляет 2 гектара, он включает пять блоков, современное 12-этажное здание со стационаром на 160 коек.
Большое внимание развитию частной медицины должно уделяться не только в столице, но и в отдаленных регионах страны, сказал Шавкат Мирзиёев. Необходимо здесь организовать повышение квалификации специалистов для частной медицины. Этот медицинский центр будет служить базовым учреждением для развития частного сектора здравоохранения. Подготовку кадров необходимо организовать на основе опыта Южной Кореи.
Центр, организованный на месте бывшего профилактория Ташкентского авиационного производственного объединения, оснащен новейшей медицинской аппаратурой. В нем работает высококвалифицированный персонал.
Создано более 400 рабочих мест, привлечены также наши соотечественники, работающие в ведущих медицинских центрах за рубежом. В центре оказываются услуги по таким направлениям, как ультразвуковая диагностика, терапия, гинекология, гастроэнтерология, диетология, физиотерапия, оториноларингология, урология, педиатрия, кардиология, офтальмология, неврология, эндоскопия, ортопедия, хирургия, нейрохирургия.
Чем больше будет частных медицинских центров, тем сильнее будет конкуренция, а где конкуренция, там высокое качество и доступные цены, сказал Президент нашей страны. Люди оценивают деятельность медицинского учреждения не по его внешнему облику, а по квалификации специалистов. Врачи, повысившие квалификацию в этом центре, должны выезжать в области и эффективно трудиться во имя укрепления здоровья населения.
Глава нашего государства поручил организовать в нашей стране филиал Медицинского института Южной Кореи.