2018 йил 20 март куни «Ўзстандарт» агентлигида Германия Федератив Республикасининг Ўзбекистондаги Фавқулодда ва мухтор элчиси жаноб Гунтер Лео Уолленд билан учрашув бўлиб ўтди.
Учрашув давомида «Ўзстандарт» агентлиги Германия стандартлаштириш институти ва Германия Федерал физика ва технология институти билан ҳамкорликни қайд этди.
Германия стандартлаштириш институти билан стандартлар соҳасида ҳамкорлик бўйича идоралараро битим мавжуд, ҳозирда ҳамкорлик дастури ишлаб чиқилмоқда. «Марказий Осиё мамлакатларида сифат инфратузилмасини мустаҳкамлаш» лойиҳасини амалга ошириш тўғрисидаги келишув доирасида 2017 йилнинг декабрь ойида «Ўзстандарт» агентлиги ва Германия Федерал физика ва технология институти ўртасида имзоланган ҳаракат режаси имзоланган ва фаол амалга оширилмоқда.
Стандартлаштириш, метрология ва мувофиқликни баҳолаш, шунингдек, миллий сифат инфратузилмасини ислоҳ қилиш учун «Ўзстандарт» нинг йўл хариталарини амалга оширишда малакали мутахассисларни жалб қилиш масалалари ҳам муҳокама қилинди. Ушбу режаларнинг асосий мақсади «Ўзстандарт» агентлигини халқаро талабларга мос келиши ва натижада бутун тизим самарадорлигини оширишдан иборат.
Жаноб Оверфельд, вазифаларни ҳал этишда ёрдам беришига келишиб олинди ва қабул учун миннатдорчилик билдирди.

20 марта 2018 года в Агентстве «Узстандарт» состоялась встреча с послом Федеративной Республики Германия в Республике Узбекистан господином Гюнтером Лео Оверфельдом.
В ходе встречи отмечено сотрудничество агентства «Узстандарт» с Германским институтом по стандартизации (DIN) и Федеральным физико-техническим институтом Германии (PTB).
С DIN действует межведомственное Соглашение о сотрудничестве в области стандартов, сейчас прорабатывается программа сотрудничества. В рамках Соглашения о реализации проекта «Укрепление инфраструктуры качества в странах Центральной Азии», подписанного в декабре 2017 г. между Агентством «Узстандарт» и PTB подписан план мероприятий, который в настоящее время активно реализуется.
Также обсуждены вопросы привлечения квалифицированных экспертов в реализации дорожных карт агентства «Узстандарт» по стандартизации, метрологии и оценке соответствия, а также реформирования национальной инфраструктуры качества. Основной целью намеченных планов является приведение деятельности агентства «Узстандарт» в соответствие с международными требованиями и, как результат, повышение эффективности работы всей системы.
Господин Оверфельд заверил, что окажет содействие в решении поставленных задач и поблагодарил за оказанный прием.