Мувофиқликнн баҳолаш органларини аккредитация қилиш тизимини янада такомиллаштириш мақсадида Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2018 йил 30 мартдаги ПҚ-3643 сонли Қарори билан Ўзбекистон Республикаси Президенти ҳузуридаги Лойиҳа бошқаруви миллий агентлиги қошида “Аккредитация маркази” ташкил этилди. Марказ “Ўзстандарт” агентлигининг “Ўзбекистон мувофиқликни баҳолаш органларини аккредитация қилиш маркази” давлат корхонаси негизида тузилди.
Қайта ташкил этилган Марказга “Ўзстандарт” агентлигининг мувофиқликни баҳолаш органларини, синов ва калибрлаш лабораторияларини аккредитация қилиш ва инспекция назорати соҳасидаги вазифалари юклатилди.
Марказнинг фаолият соҳаси товарлар ва хизматларни баҳолаш ва сертификатлашни амалга оширувчи барча давлат органлари, хўжалик бошқаруви органлари, хўжалик юритувчи субъектларга нисбатан тадбиқ этилади. Унинг асосий вазифаларига қуйидагилар киради:
• мувофиқликни баҳолаш органларини аккредитация қилиш соҳасида ягона давлат сиёсатини амалга ошириш;
• мувофиқликни баҳолаш органларини халқаро стандартларга кўра аккредитация қилиш, шунингдек, мувофиқликни баҳолаш бўйича аккредитация қилинган органлар ва метрология хизматларининг белгиланган шартлар ва талабларни бажариши устидан инспекция назоратини амалга ошириш;
• халқаро ва миллий аккредитация органлари билан фаол ҳамкорлик қилиш, ушбу соҳада халқаро стандартлар ва техник регламентларни жорий этиш;
• мувофиқликни баҳолаш органларини аккредитация қилиш соҳасида миллий ва халқаро илмий-тадқиқот, таълим ва бошқа муассасалар томонидан амалга оширилаётган давлат илмий-техникавий дастурлари ва лойиҳаларининг ягона буюртмачиси вазифаларини бажариш.

В целях дальнейшего совершенствования системы аккредитации органов по оценке соответствия, Постановлением Президента Республики Узбекистан от 30.03.2018 г. № ПП-3643 при Национальном агентстве проектного управления при Президенте Республики Узбекистан образован Центр по аккредитации. Центр создан на базе Государственного предприятия "Узбекский центр аккредитации органов оценки соответствия" при Агентстве «Узстандарт».
Вновь образованному Центру переданы функции Агентства «Узстандарт» по аккредитации и инспекционному контролю органов по оценке соответствия, испытательных и калибровочных лабораторий.
Сфера деятельности Центра распространяется на все государственные органы, органы хозяйственного управления, хозяйствующие субъекты, осуществляющие оценку и сертификацию продукции и услуг. В его основные задачи входит:
- осуществление единой государственной политики в области аккредитации органов по оценке соответствия;
- аккредитация в соответствии с международными стандартами органов по оценке соответствия, а также осуществление инспекционного контроля за выполнением аккредитованными органами по оценке соответствия и метрологическими службами установленных условий и требований;
- активное взаимодействие с международными и национальными органами по аккредитации, внедрение международных стандартов и технических регламентов в данной сфере;
- выполнение функций единого заказчика государственных научно-технических программ и проектов, реализуемых национальными и международными научно-исследовательскими, образовательными и другими учреждениями в области аккредитации органов по оценке соответствия.