2018 йил 3 июлда  “Ўзстандарт” агентлигида сертификатлаштириш органлари иштирокида техник жиҳатдан тартибга солиш ва мувофиқликни баҳолаш соҳаларидаги долзарб масалалар ва мавжуд муаммоларга бағишланган йиғилиш бўлиб ўтди. Йиғилишда қуйидаги масалалар муҳокама қилинди:
1. Стандартлаштириш бўйича Техник қўмиталарнинг бугунги кундаги фаолияти ва уларни такомиллаштиришга қаратилган долзарб вазифалар;
2. Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2018 йил 12 апрелдаги “Ўзбекистон Республикаси Давлат божхона хизмати органлари фаолиятини тубдан такомиллаштириш чора-тадбирлари тўғрисида”ги ПФ-5414-сонли фармонининг ижроси юзасидан олиб борилаётган тадбирлар;
3. Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2018 йил 29 июндаги ПҚ-3818-сонли “Ўзбекистон Республикасининг ташқи иқтисодий фаолиятини янада тартибга солиш ҳамда божхона-тариф жиҳатдан тартибга солиш тизимини такомиллаштириш чора-тадбирлари тўғрисида”ги Қарорининг мазмуни ва моҳияти;
4. Техник жиҳатдан тартибга солиш соҳасида қабул қилинган техник регламентларга асосан сертификатлаштириш органлари ва синов лабораторияларни аккредитация доираларини кенгайтириш борасида амалга оширилаётган ишларнинг натижадорлиги ва бу борадаги муаммолар.
Йиғилишда кун тартибидаги масалалар атрофлича муҳокама қилинди, “Ўзстандарт” агентлиги бошқарма бошлиқлари томонидан кўтарилган масалалар юзасидан тушунтиришлар берилди ва техник жиҳатдан тартибга солиш ва мувофиқликни баҳолаш соҳаларида келгусида амалга ошириладиган ишлар юзасидан келишиб олинди.
Шунингдек, сертификатлаштириш органларининг халқ хўжалиги тармоқларида стандартлаштириш бўйича фаолият юритаётган Техник қўмиталар таркибида иш юритилишига келишилди.

3 июля текущего года в агентстве «Узстандарт» состоялось совещание с участием аккредитованных органов по сертификации, посвященное актуальным вопросам и имеющимся проблемам в области технического регулирования и оценки соответствия. В ходе совещания рассмотрены следующие вопросы:
- Существующее состояние и вопросы совершенствования деятельности Технических комитетов по стандартизации.
- Мероприятия, проводимые во исполнение Указа Президента Республики Узбекистан от 12 апреля 2018 года “О мерах по коренному совершенствованию деятельности органов государственной таможенной службы Республики Узбекистан”.
- Суть и задачи Постановления Президента Республики Узбекистан от 29 июня 2018 года “О мерах по дальнейшему упорядочению внешнеэкономической деятельности и совершенствованию системы таможенно-тарифного регулирования Республики Узбекистан”.
- Результативность проводимых работ по расширению области аккредитации органов по сертификации и аккредитованных испытательных лабораторий по принимаемым в республике техническим регламентам, а также имеющиеся проблемные вопросы в этой сфере.
В ходе совещания всесторонне обсуждены вопросы, включенные в повестку дня. Руководители профильных управлений агентства «Узстандарт» ответили на все вопросы, возникшие в ходе обсуждения. По результатам совещания приняты соответствующие решения по совершенствованию и дальнейшему развитию сферы технического регулирования и оценки соответствия, в том числе по расширению участия органов по сертификации в работе Технических комитетов по стандартизации, ведущих деятельность в отраслях народного хозяйства республики.