Жорий йил 12 ноябр куни Франциянинг Версаль шаҳрида, Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2018 йил 12 апрелдаги ПҚ-3663-сонли Қарорини бажариш доирасида  “Ўзстандарт” агентлиги бош директори Д.Саттаров ва Халқаро ўлчов ва тарозилар бюроси директори –  доктор Мартин Милтон ўртасида учрашув бўлиб ўтди.
“Ўзстандарт” агентлиги ва Халқаро ўлчов ва тарозилар бюроси ўртасида учрашув натижаларига кўра Миллий ўлчаш эталонлари ҳамда миллий метрология институтлари томонидан бериладиган калибрлаш ва ўлчаш сертификатларининг ўзаро эътироф этилиши тўғрисида келишув имзоланди.
Ўз навбатида саноатда, савдода, илмий ишланмалар ва инновацияларда, миллий метрология инфратузилмаларининг солиштирилувчанлиги ҳақида ахборот тақдим этиш воситалари бўйича техник тўсиқларни бартараф этиш, шунингдек халқаро савдо, тижорат ва қонунчилик фаолияти соҳасида тузиладиган келишувлар учун техник асос яратишга кўмаклашадиган халқаро эталонларни такомиллаштириш, асосий ўлчаш бирликлари таърифларининг замонавий янгиларини тайёрлаш ва эскирганларини алмаштириш, ва ҳар хил мамлакатларда метрологик тадқиқотларни мувофиқлаштириш йўли билан дунё миқёсида ўлчашлар бирлилигини таъминлашда Халқаро ўлчов ва тарозилар бюроси жиддий роль ўйнайди.
Халқаро ўлчов ва тарозилар бюроси билан ҳамкорлик қилиш ва Миллий ўлчаш эталонлари ҳамда миллий метрология институтлари томонидан бериладиган калибрлаш ва ўлчаш сертификатларининг ўзаро эътироф этилиши тўғрисидани Келишувнинг амалга оширилишидан қуйидаги натижалар кутилмоқда:
1) маҳаллий маҳсулотни чет элга етказиб беришда ўлчаш ва синов натижаларининг эътироф этилиши;
2) савдода техник тўсиқларни бартараф этиш, шунингдек ҳар йили давлатлараро, халқаро ва хорижий мамлакатларнинг миллий эталонлари билан солиштиришлар ўтказиш имкони;
ILAC талабларига асосан, кузатилувчанлик таъминланишини исботлаш учун Давлат метрологик муассасаларнинг Евро-осиё ҳамкорлиги (КООМЕТ) доирасидаги солиштиришларда мунтазам равишда иштирок этиш зарур.
3) маҳаллий корхоналарнинг хорижий метрология институтларига тобелигини камайтириш;
2012-2017 йй. давомида калибрлашга 7 бирл. эталон ва 387 бирл. намунавий ўлчаш воситалари олиб чиқилган бўлиб, деярли 260 минг АҚШ доллари сарфланган. Асосий солиштиришларда иштирок этиш ушбу харажатларнинг олдини олишга имкон яратади.
4) етакчи иқтисодиёт тармоқлари, ижтимоий соҳалар, фан ва мамлакат мудофаасининг ўлчашлар бирлилигини таъминлашдаги  эҳтиёжларининг қопланиши;
5) солиштиришлар ўтказилишида вақтинчалик харажатларни қисқартириш, хом ашё,  ресурслар, материаллар, маҳсулотлар миқдори ва сифатини ишончли баҳолашни амалга ошириш мақсадида бажариладиган ўлчашлар аниқлигининг оширилиши;
6) норматив ҳужжатларни ишлаб чиқиш билан боғлиқ илмий-техник ҳамкорлик, инновация, халқаро савдо, тижорат фаолияти соҳасидаги келишувларни режалаштириш ва амалга ошириш учун техник базани таъминлаш;

12 ноября текущего года, в городе Версаль(Франция) состоялась встреча между Генеральным директором Агентства «Узстандарт» — Д.Саттаровым и директором Международного бюро весов и мер — доктором Мартином Милтоном.
По итогам встречи между Агентством «Узстандарт» и Международным бюро весов и мер подписана Договоренность о взаимном признании национальных измерительных эталонов и сертификатов калибровок и измерений, выдаваемых национальными метрологическими институтами.
Международное бюро весов и мер играет значимую роль в обеспечении всемирного единства измерений путем совершенствования международных эталонов, своевременной подготовке новых и замене устаревших определений основных единиц измерения, и координации метрологических исследований в разных странах, что в свою очередь способствует устранению технических барьеров в промышленности, торговле, научных разработках и инновациях, по средствам предоставления информации о сравнимости национальных метрологических инфраструктур, а также созданию технической основы для соглашений, заключаемых в сфере международной торговли, коммерции и законотворческой деятельности.
Ожидаются следующие результаты от сотрудничества с Международным бюро весов и мер и реализации Договоренности о взаимном признании национальных измерительных эталонов и сертификатов калибровок и измерений, выдаваемых национальными метрологическими институтами:
- признание результатов измерений и испытаний при поставках отечественной продукции за рубеж;
- устранение технических барьеров в торговле, а также возможность проведения ежегодных сличений с межгосударственными, международными и национальными эталонами зарубежных стран; Согласно требованиям ILAC, для доказательства обеспечения прослеживаемости, необходимо регулярное участие в сличениях в рамках Евро-азиатского сотрудничества государственных метрологических учреждений (КООМЕТ).
- снижение зависимости отечественных предприятий от зарубежных метрологических институтов; За период 2012-2017 гг. на калибровку вывезено 7 ед. эталонов и 387 ед. образцовых средств измерений, в связи с чем, затрачено порядка 260 тыс. долларов США. Участие в ключевых сличениях создает возможность исключения данных расходов.
- покрытие потребности ведущих отраслей экономики, социальной сферы, науки и обороны страны по обеспечению единства измерений;
- сокращение временных издержек при проведении сличений, повышению точности выполняемых измерений с целью осуществления достоверной оценки качества и количества сырья, ресурсов, материалов, продукции.
- обеспечение технической базы для планирования и осуществления договоренностей в области научно-технического сотрудничества, инновации, международной торговли, коммерческой деятельности, связанной с разработкой нормативной документации;
- обеспечение прослеживаемости результатов измерений к единицам СИ.
- подготовка высококвалифицированных специалистов, осуществляющих метрологическую деятельность посредством участия в семинарах и курсах, а также информирования публикаций научного сообщества.