2016 йилда янги рўйхатга олинган корхоналар ва ташкилотлар сони 83836 тани ташкил этди
Ҳудудлар кесимида янги ташкил этилган корхоналар ва ташкилотларнинг 7 744 таси Тошкент шаҳри, 11 193 таси Самарқанд, 10 879 таси Тошкент, 8 120 таси Қашқадарё, 7 384 таси Андижон, 6 668 таси Фарғона, 5 720 таси Сурхондарё, 5 610 таси Жиззах, 4 539 таси Бухоро, 4 342 таси Наманган, 4 147 таси Хоразм, 2 370 таси Сирдарё, 2 278 таси Навоий вилоятлари ва 2 842 таси Қорақалпоғистон Республикасига тўғри келади.
Иқтисодий фаолият турлари кесимида янги ташкил этилган корхоналар ва ташкилотларнинг 54 445 таси қишлоқ, ўрмон ва балиқ хўжалиги, 9 661 таси саноат ва қурилиш, 8 549 таси савдо, 2 840 таси яшаш ва овқатланиш хизматлари, 1 666 таси ташиш ва сақлаш ҳамда 6 675 таси бошқа фаолият турларида ташкил этилди.
2017 йил 1 январь ҳолатига фаолият кўрсатаётган корхоналар ва ташкилотларнинг (фермер ва деҳқон хўжаликларисиз) умумий сони 268,4 мингтани ташкил этиб, шундан 218,2 мингтаси кичик тадбиркорлик субъектлари ҳисобланади.

В 2016 году вновь зарегистрировано 83836 предприятий и организаций
В региональном разрезе на г.Ташкент приходится 7 744, на Самаркандскую 11 193, Ташкентскую 10 879, Кашкадарьинскую 8 120, Андижанскую 7 384, Ферганскую 6 668, Сурхандарьинскую 5 720, Джизакскую 5 610, Бухарскую 4 539, Наманганскую 4 342, Хорезмскую 4 147, Сырдарьинскую 2 370, Навоийскую области 2 278 и на Республику Каракалпакстан 2 842 вновь созданных предприятий и организаций.
В разрезе видов экономической деятельности, 54 445 предприятий зарегистрировано в сельском, лесном и рыбном хозяйстве, 9 661 – в промышленности и строительстве, 8 549 – в торговле, 2 840 – в сфере услуг по проживанию и питанию, 1 666 – в перевозке и хранении и 6 675 – в других видах деятельности.
По состоянию на 1 января 2017 года общее количество действующих предприятий и организаций (без фермерских и дехканских хозяйств) составило 268,4 тыс., из них 218,2 тыс. – субъекты малого предпринимательства.