Эл саломатлигига ҳисса қўшаётганлар
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёевнинг 2016 йил 31 октябрдаги "Аҳолини дори-дармон воситалари ва тиббиёт буюмлари билан таъминлашни янада яхшилашга доир чора-тадбирлар тўғрисида"ги қарори бу соҳадаги ишларни янги босқичга кўтаришда муҳим ҳуқуқий асос бўлди.
“Ўзфармсаноат” давлат акциядорлик концерни тизимидаги корхоналарда ишлаб чиқариш жараёнини замонавийлаштириш, халқаро сифат менежменти тизимини жорий этиш бўйича кўплаб лойиҳалар амалга оширилмоқда. Концерн таркибига кирувчи “Radiks” илмий ишлаб-чиқариш корхонаси 2002 йилдан буён фаолият олиб бормоқда.
Бугунги кунда корхона антибиотиклар, инфузия эритмалари ва бошқа 130 турдаги препаратларни ишлаб чиқараётир. Дори-дармонлар замонавий ускуналарда ишлаб чиқарилади, тайёрланаётган маҳсулот сифати устидан қатъий назорат ўрнатилган.
Бу ерда ишлаб чиқариш ҳажми йилдан-йилга ошмоқда ва ҳозирги кунда 50 миллиард сўмга етди. Корхонада таркибида инъекцион ва инфузион дори эритмалари, таблетка ва капсулалар, суртма дори воситалари, суппозиторийлар, антибиотикни қуруқ қадоқлаш ва суюқ дори воситалари ишлаб чиқарувчи цехлар фаолият кўрсатмоқда.
2013 йилда корхонада амалга оширилган инвестиция дастурлари самарасида инфузион эритмалар ва таблетка дори цехлари модернизация қилинди. Ишлаб чиқаришда амалга оширилаётган технологик янгиланишлар замонавий, самарали дори турларини ўзлаштириш имконини бераётир. Мазкур корхонада ўтган йили ана шундай янги дори – диклофенак, тиокор каби инъекцион дорилар, кетопрофен таблеткаси, ампуласи, гели, амброксол таблеткаси ва флюконазол капсуласини тайёрлаш ўзлаштирилди ва тиббиёт амалиётига кенг жорий этилди.
Мазкур корхона ўз маҳсулотларини хорижий мамлакатларга экспорт қилмоқда. Корхона мутахассислари экспорт ҳажми ва жўғрофиясини кенгайтириш мақсадида хорижий мамлакатларда ўтаётган халқаро фармацевтика кўргазмалари ва бошқа тадбирларда фаол иштирок этмоқда.
Кейинги йилларда фармацевтика саноати корхоналарида сифатни бошқариш бўйича менежмент тизимини жорий этиш юзасидан ишлаб чиқилган чора-тадбирлар дастури изчиллик билан ҳаётга татбиқ этилмоқда. Натижада корхона халқаро ISO 9001 сертификатига эга бўлди. “Radiks” илмий ишлаб-чиқариш корхонасида GMP тизими жорий этилмоқда. Бу маҳсулот ишлаб чиқариш ҳажмини ошириш, тизимда сифат ва самарадорликни юксалтириш, халқимизни сифатли дори-дармон билан таъминлаш, энг муҳими, экспорт ҳажмини йилдан-йилга кўпайтириш имконини беради.
Ўзбекистон бозорига сифатли дори-дармонлар етказиб беришдан ташқари, уларни экспорт қилиш кўлами ҳам кенгайтирилмоқда. Корхонада иккита инвестиция лойиҳаси амалга оширилиб, тўрт қаватли янги иншоот ҳамда Марказий Осиёда ягона бўлган – шиша ампула ва флаконни тўлик циклда ишлаб чиқариш цехи барпо этилди. Бунинг натижасида корхона қуввати уч баробарга ошди, иш ўринлари икки баробарга кўпайди. Корхонада ишлаб чиқарилаётган маҳсулотлар ва биологик фаол қўшимчалар замонавий тиббиётнинг деярли барча соҳалари, хусусан, эндокринология, педиатрия йўналишлари ва қатор касалликларнинг олдини олишда ишлатилади. Бу йил яна бир неча турдаги дори воситаларини ишлаб чиқариш режалаштирилган.
Мамлакатимизда ўсадиган мингдан зиёд турдаги ўсимликда дориворлик хусусияти мавжуд. Шу боис “Radiks” илмий-ишлаб чиқариш корхонасида маҳаллий хомашё асосида биологик фаол қўшимчалар ва табиий гиёҳлардан сифатли дори-дармон, табиий шифобахш препаратлар ишлаб чиқарилаётир. Фундаментал ва амалий тадқиқотлар маҳсули бўлган асаб касалликларида қўлланиладиган “галантамин”, кардиологияда ишлатиладиган “аллапинин” препаратлари ҳам кенг миқёсда ишлаб чиқарилмоқда. Бугунги кунда корхона маҳсулотлари юртимизнинг барча ҳудудларидаги дорихоналарга етказиб берилмоқда.

Содействуя охране здоровья
Постановление Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева “О мерах по дальнейшему улучшению обеспечения населения лекарственными средствами и изделиями медицинского назначения” от 31 октября 2016 года является важной правовой основой для качественного совершенствования работы по обеспечению населения лекарствами.
На предприятиях, входящих в государственный акционерный концерн “Узфармсаноат”, реализуется множество проектов по модернизации процессов производства, внедрению международной системы менеджмента качества. Действующее в составе концерна научно-производственное предприятие “Radiks” начало работу в 2002 году.
Предприятие выпускает антибиотики, инфузионные растворы и другие препараты 130 наименований на современном оборудовании с тщательным контролем за качеством продукции. Здесь действуют цехи по производству инъекционных и инфузионных лекарственных растворов, таблеток и капсул, мазей, суппозиториев, упаковке лекарств.
Объем производства растет из года в год и в настоящее время достиг 50 миллиардов сумов.
В результате реализации в 2013 году инвестиционной программы были модернизированы цехи инфузионных растворов и таблетированных лекарств. Технологическое обновление производства позволило освоить выпуск современных и эффективных препаратов. В прошлом году на предприятии налажено производство таких инъекционных лекарств, как диклофенак, тиокор, а также кетопрофена в таблетках, ампулах и в виде геля, амброксола в таблетках и флюконазола в капсулах. Эти лекарственные препараты широко внедрены в медицинскую практику.
Предприятие экспортирует свою продукцию за рубеж. С целью увеличения объемов и расширения географии экспорта специалисты предприятия активно участвуют в международных фармацевтических выставках и других мероприятиях.
В последние годы на предприятиях фармацевтической промышленности последовательно реализуется программа мер по внедрению системы менеджмента качества. В результате научно-производственное предприятие “Radiks” получило международный сертификат ISO 9001 и внедряет систему GMP. Это позволит увеличить объем производства, повысить его эффективность, обеспечить население качественными лекарствами и расширить экспорт продукции.
Помимо поставки качественных лекарств на рынок нашей страны расширяются масштабы экспорта. На предприятии реализованы два инвестиционных проекта – построены новый четырехэтажный корпус и единственный в Центральной Азии цех с полным циклом производства стеклянных ампул и флаконов. В результате мощность предприятия увеличилась втрое, а число рабочих мест – вдвое. Производимые препараты и биологически активные добавки используются почти во всех сферах современной медицины, в том числе в эндокринологии, педиатрии и профилактике заболеваний. В нынешнем году планируется начать производство нескольких новых видов лекарств.
В нашей стране произрастает более тысячи видов растений с лекарственными свойствами. Поэтому научно-производственное предприятие “Radiks” производит биологически активные добавки на основе местного сырья и препараты на основе лекарственных растений, среди которых - галантамин, применяемый при неврологических заболеваниях, аллапинин, используемый в кардиологии. Продукция предприятия поставляется во все регионы нашей страны.
На предприятии трудятся 420 человек, 30 процентов из которых – выпускники профессиональных колледжей.