Туризмни ривожлантириш истиқболлари муҳокама қилинди
Ўзбекистон Республикаси Туризмни ривожлантириш давлат қўмитаси томонидан мамлакатимизда туризм соҳасини жадал ривожлантириш масалаларига бағишланган йиғилиш ўтказилди.
Туризмни ривожлантириш давлат қўмитаси раиси А.Шаропов, Савдо-саноат палатаси раиси А.Шайхов ва бошқалар мамлакатимизда туризм соҳасини янада тараққий эттириш борасида амалга оширилаётган изчил ислоҳотларнинг самаралари, сайёҳлик оқимини оширишда меҳмонхоналарнинг ўрнини алоҳида таъкидлади.
Анжуманда Президентимизнинг 2016 йил 2 декабрдаги «Ўзбекистон Республикасининг туризм соҳасини жадал ривожлантиришни таъминлаш чора-тадбирлари тўғрисида»ги фармони моҳияти, ушбу ҳужжатдан келиб чиқадиган долзарб масалалар ҳақида сўз борди.
Мамлакатимизда фаолият кўрсатаётган меҳмонхоналар вакиллари иштирок этган тадбирда туризмни ривожлантиришнинг яхлит концепциясини ишлаб чиқиш ва изчил амалга ошириш, соҳанинг ҳуқуқий ва ташкилий асосларини такомиллаштириш, ҳудудларда янги туризм маҳсулотлари яратиш ва уларни жаҳон бозорида тарғиб қилишга оид масалалар муҳокама қилинди. Бунда халқаро тажрибадан кенг фойдаланиш, ҳудудларда янги туризм йўналишларини ташкил этиш ва уларни паспортлаштириш, ички ва ташқи туризм бўйича миллий ва ҳудудий дастурларни ишлаб чиқиш каби масалалар юзасидан фикр алмашилди.
– Туризмни ривожлантириш, сайёҳлар оқимини кўпайтиришда меҳмонхона бизнеси муҳим ўрин тутади, – дейди Туризмни ривожлантириш давлат қўмитаси матбуот котиби Темур Мирзаев. –Бугун мамлакатимизда қарийб олти юзта меҳмонхона бор. Пойтахтимиз ва вилоятларда “Radisson”, “Lotte”, “Wyndham”, “Ramada” каби дунёга машҳур отеллар билан бирга, кичик гуруҳларда ва оилавий саёҳат қилувчилар учун кўплаб хусусий меҳмонхоналар фаолият кўрсатмоқда. Кейинги пайтларда мамлакатимизда тадбиркорликни, жумладан, туризм соҳасини янада ривожлантиришга қаратилган муҳим ҳужжатларнинг қабул қилинаётгани соҳамиз вакилларининг самарали фаолият юритиши учун янги имкониятлар яратмоқда.
Тадбирда Ўзбекистонда туризм имкониятлари, соҳада халқаро ҳамкорликни ривожлантириш, инвестицияларни жалб қилиш ва бошқа мавзуларда маърузалар тингланди.

Обсуждены перспективы развития туризма
В Государственном комитете Республики Узбекистан по развитию туризма состоялось заседание, посвященное вопросам дальнейшего развития туризма в нашей стране.
Председатель Государственного комитета по развитию туризма А.Шаропов, председатель Торгово-промышленной палаты Узбекистана А.Шайхов и другие особо отметили результаты последовательных реформ, направленных на увеличение потока туристов в нашу страну.
На мероприятии речь шла о сути и значении Указа Президента нашей страны "О мерах по обеспечению ускоренного развития туристской отрасли Республики Узбекистан" от 2 декабря 2016 года, вытекающих из этого документа актуальных задачах.
На мероприятии с участием представителей действующих в нашей стране гостиниц обсуждены вопросы реализации и последовательного выполнения единой концепции развития туризма, совершенствования его правовых и организационных основ, создания новой туристической продукции в регионах и пропаганды ее на мировых рынках. Состоялся обмен мнениями по широкому использованию в этой области международного опыта, созданию в регионах новых туристических маршрутов и их паспортизации, разработке национальных и территориальных программ по внутреннему и внешнему туризму.
– Гостиничный бизнес играет важную роль в развитии туризма, увеличении потока туристов, – говорит пресс-секретарь Государственного комитета по развитию туризма Темур Мирзаев. – В настоящее время в нашей стране имеется около 600 гостиниц. В Ташкенте и регионах наряду со всемирно известными отелями “Radisson”, “Lotte”, “Wyndham”, “Ramada” функционирует множество частных гостиниц, предназначенных для путешественников в малых группах, семейных туристов. Принятые важные документы, направленные на развитие предпринимательства, в том числе в сфере туризма, создают новые возможности для плодотворной работы.
На мероприятии заслушаны доклады о туристических возможностях Узбекистана, развитии международного сотрудничества в этой сфере, привлечении инвестиций и на другие темы.