“Республика синов ва сертификатлаштириш маркази” давлат корхонаси қошида «RESPUBLIKA MENEJMENT» менеджмент тизимларини сертификатлаштириш идораси ташкил этилди. Ушбу идора “Ўзстандарт” агентлиги томонидан, Ўзбекистон Республикаси Миллий сертификатлаштириш тизимида 2017 йил 20 февралдаги UZ. АMT.05.MAI.043-сонли аккредитация гувохномаси билан рўйхатдан ўтказилди.
«RESPUBLIKA MENEJMENT» менеджмент тизимларини сертификатлаштириш идорасининг халқаро ташкилотларда амалиёт ўтаган етакчи эксперт-аудиторлари томонидан мурожаатчилар учун қуйидаги хизматлар кўрсатилади:
· СМТ ISO 9001 бўйича ҳужжатлар экспертизаси;
· Сертификатлаш юзасидан аудитлар ўтказиш;
· Халқаро ISO 9001 стандарти бўйича сертификатлаш ва инспекцион назорат ишларини олиб бориш;
· СМТ O’z DSt (ISO) 9001:2015 бўйича сертификат расмийлаштириш.
Мазкур идора фаолиятининг йўлга қўйилиши натижасида корхона томонидaан кўрсатиладиган хизматлар тури кенгайиб, мурожаатчи тадбиркорлар ва ишлаб чиқарувчи корхоналар учун қўшимча қулайликлар яралади.
Ҳозирги кунда «RESPUBLIKA MENEJMENT» менеджмент тизимларини сертификатлаштириш идорасининг аккредитация доирасини O’z DSt ISO/IEC 14001:2009 ва O’z DSt ISO/IEC 22000:2009 стандартларига мувофиқ кенгайтириш юзасидан ишлар олиб борилмоқда.

Агентством «Узстандарт», в Национальной системе сертификации Республики Узбекистан, на базе государственного предприятия «Республиканский ЦИС» аккредитован орган по сертификации систем менеджмента «RESPUBLIKA MENEJMENT». (Свидетельство об аккредитации № UZ. АMT.05.MAI. 043 от 20 февраля 2017 г.).
Специалистами проходившие стажировки в ведущих международных организациях и аккредитованными экспертами-аудиторами органа по сертификации будут предоставляться следующие виды услуг:
· экспертиза документации СМК ISO 9001;
· проведение сертификационных аудитов;
· проведение сертификационных и инспекционных работ по МС ISO 9001;
· выдача сертификатов соответствия СМК по O’z DSt (ISO) 9001:2015.
Открытие данного органа расширит виды оказываемых услуг предприятия, в связи с чем, создадутся дополнительные удобства заявителям-предпринимателям и производителям.
В настоящее время ведутся работы по расширению области аккредитации органа по сертификации систем менеджмента на соответствие стандартам O’z DSt ISO/IEC 14001:2009 «Системы управления окружающей средой» и O’z DSt ISO/IEC 22000:2009 «Системы менеджмента безопасности пищевых продуктов».