Шавкат Мирзиёев: маҳалла аҳолиси бир оила каби ишончли, мустаҳкам ришталар билан ўзаро узвий боғланиши керакПрезидентимиз Шавкат Мирзиёев Юнусобод туманидаги Увайсий номидаги маҳаллада бўлиб, бу ерда фуқаролар йиғини ходимлари, профилактика инспектори ва аҳоли учун яратилган қулай шароитлар билан танишди.
Маҳалла фуқаролар йиғинлари ўзини ўзи бошқаришнинг чинакам халқона институти сифатида жамиятимиздан мустаҳкам ўрин эгаллаган. Бу халқ билан мулоқот қилиш ва инсон манфаатларини таъминлашга қаратилган эзгу вазифаларни амалга оширишда муҳим аҳамият касб этаётир.
Давлатимиз томонидан маҳаллалар ўз зиммасидаги вазифаларни самарали бажариши учун ҳуқуқий асослар билан бирга, етарли шарт-шароитлар ҳам яратилмоқда. Увайсий номидаги маҳалланинг янгидан бунёд этилган маркази бу борадаги ишларга ёрқин мисолдир.
Маҳалла ҳудудида асосан кўп қаватли уйлар жойлашган. Ушбу турар жойларда яшайдиган 5 минг 400дан ортиқ аҳоли орасида турли миллат вакиллари бор. Янги маҳалла маркази одамларни ўзаро яқинлаштиришга, халқимизга хос дўстлик, ҳамжиҳатлик, меҳр-оқибат фазилатларини янада кучайтиришга хизмат қилмоқда.
Марказда маҳалла раиси, котиб ва маслаҳатчилар, профилактика инспектори учун алоҳида хоналар қурилган, улар замонавий ахборот- коммуникация технологиялари, мебеллар, тегишли адабиётлар билан таъминланган. Профилактика инспектори хонаси маҳалла ҳудудидаги жамоат объектларига ўрнатилган видеокузатув ускуналари орқали ҳудудни назорат қилиб туриш имкониятини берувчи монитор билан жиҳозланган.
Давлатимиз раҳбари профилактика инспектори маҳалладаги ҳар бир хонадон билан яқин мулоқот ўрнатиши, кўчалар ва жамоат жойларини қатъий назоратга олиши зарурлигини таъкидлади. Одамлар ишга кетаётганда ҳам, ишдан қайтаётганда ҳам ўз маҳалласида аввало профилактика инспектори ва посбонларни кўрса, кўнгли тинч-хотиржам бўлади.
Профилактика инспекторларини хизмат уйлари, имтиёзли кредитлар ҳисобига машиналар билан таъминлаш, уларнинг яшаши ва самарали ишлаши учун барча шарт-шароитларни яратиш бўйича зарур кўрсатма ва топшириқлар берилди.
Марказда барпо этилган турли китоблар, компьютерлар ва интернет, минглаб электрон адабиётлар базасига эга кутубхона аҳолининг бўш вақтини мазмунли ташкил этиш, айниқса, ёшлар ўртасида китобхонлик маданиятини кенг ёйишда айни муддао бўлмоқда. Кўркам чойхона, новвойхона, "Гўзаллик салонлари", дўконлар, спорт ва болалар майдончалари одамларнинг зарур эҳтиёжларини қондириш билан бирга, ҳудуддаги маънавий муҳит барқарорлигини таъминлашга хизмат қилмоқда.
Маҳалла аҳли бир оила каби ишончли, мустаҳкам ришталар билан ўзаро узвий боғланиши керак, деди Президентимиз. Бунинг учун маҳалла фаоллари, профилактика инспектори ҳар бир оила аҳволидан, қувончу ташвишидан доимо хабардор бўлиши, ўзаро аҳиллик ва ҳамжиҳатлик тарғиботчисига айланиши лозим. Шундагина одамлар маҳаллага келиб ўз фикрини, таклифини, дардини бемалол айтади, муаммосига ечим топади.
Пойтахтимиз, қолаверса, мамлакатимизнинг барча ҳудудларида мана шундай маҳалла марказлари бунёд этиш, аҳоли билан доимий мулоқот ўрнатиш, профилактика инспекторларига жиноятчилик ва ҳуқуқбузарликлар содир этилишининг олдини олиш, фуқаролар осойишталиги ва хавфсизлигини таъминлаш, вояга етмаганлар билан самарали ишлаши учун зарур шароит ва имкониятлар яратиш бўйича кўрсатмалар берилди.

Президент нашей страны Шавкат Мирзиёев посетил махаллю имени Увайси Юнусабадского района, ознакомился с созданными здесь благоприятными условиями для работников схода граждан, инспектора профилактики и жителей.
Сходы граждан махалли заняли прочное место в жизни нашего общества как подлинно народный метод самоуправления. Они играют важную роль в реализации задач по обеспечению диалога с народом и интересов человека.
Государством создаются необходимые правовые основы и материально-техническая база для того, чтобы органы самоуправления граждан эффективно выполняли свои задачи. Ярким свидетельством тому является новый центр махалли имени Увайси.
На территории махалли расположены преимущественно многоэтажные жилые дома. В них живут более 5400 человек разных национальностей. Новый махаллинский центр способствует сближению людей, дальнейшему укреплению обстановки дружбы, согласия, добра и взаимопонимания.
В центре имеются отдельные помещения для председателя, секретаря и советников схода граждан, инспектора профилактики. Все кабинеты обеспечены современными информационно-коммуникационными технологиями, мебелью и соответствующей литературой. Кабинет инспектора профилактики оснащен монитором для наблюдения за территорией махалли с помощью средств видеонаблюдения.
Глава нашего государства отметил, что инспектор профилактики должен тесно общаться с каждой семьей в махалле, строго контролировать обстановку в общественных местах.
Даны поручения по обеспечению инспекторов профилактики служебным жильем, автомобилями на основе льготных кредитов, созданию всех необходимых условий для их обустроенного быта и эффективной работы.
В центре есть библиотека с компьютерами, доступом в интернет, электронной литературой, что способствует организации содержательного досуга населения, повышения культуры чтения молодежи. Уютная чайхана, пекарня, салоны красоты, магазины, спортивные и детские площадки способствуют не только обеспечению повседневных потребностей жителей, но и укреплению стабильной духовной обстановки в махалле.
Активисты махалли, инспектор профилактики должны быть осведомлены о состоянии, успехах и проблемах каждой семьи, пропагандировать идеи сплоченности и согласия. Только тогда люди будут приходить в сход граждан, делиться своими мнениями, предложениями, говорить о волнующих их вопросах, находить их решение.
Президент нашей страны дал поручения по строительству таких махаллинских центров во всех регионах, установлению постоянного диалога с населением, созданию необходимых условий и возможностей для эффективной деятельности инспекторов профилактики по предупреждению преступности и правонарушений, обеспечению спокойствия и безопасности граждан, действенной работы с несовершеннолетними.