Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев жойларда амалга оширилаётган бунёдкорлик ва ободонлаштириш ишлари, ижтимоий-иқтисодий ислоҳотларнинг бориши билан яқиндан танишиш, халқ билан мулоқот қилиш мақсадида 14 апрель куни Самарқанд вилоятига ташриф буюрди.
Самарқанд вилояти ривожланган саноати ва қишлоқ хўжалиги, табиий бойликлари, улкан сайёҳлик салоҳияти билан мамлакатимизнинг иқтисодий, ижтимоий ва маданий ҳаётида муҳим ўрин тутади.
Жаҳондаги энг юксак стандартлар асосида жиҳозланган Самарқанд автомобиль заводи, “JV Man Auto Uzbekistan” қўшма корхонасида ўнлаб турдаги машиналар ишлаб чиқарилмоқда. “Бритиш-Американ тобакко”, “Сам Антеп Гилам”, "UrgGazKarpet", “Амин Инвест”, "Дака Текс", “Агромир Самарқанд” қўшма корхоналари, "Сино", "Самарқандкимё" акциядорлик жамиятлари, “Шарқ саноати” хусусий концерни сингари йирик ишлаб чиқариш қувватлари вилоятнинг иқтисодий ривожига муҳим ҳисса қўшмоқда.
2016 йилда яна 19 қўшма корхона ташкил этилган ва вилоят бўйича уларнинг сони 263 тага етган. Вилоятнинг ташқи савдо айланмаси 1 миллиард 195 миллион долларни ташкил этган. Экспорт ҳажми 2015 йилга нисбатан қарийб 1,5 баробар ошган.
Бу кўрсаткичлар Самарқанднинг иқтисодий-ижтимоий тараққиётида ҳам намоён бўлмоқда. 2016 йилда ялпи ҳудудий маҳсулот 8,7 фоиз ўсгани шундан далолат беради.
Азалдан ҳунармандлик ва ишбилармонлик фазилатлари билан донг таратган самарқандликлар кичик бизнес ва хусусий тадбиркорлик соҳасида ҳам муҳим натижаларга эришиб келмоқда. Айни пайтда вилоятда мазкур соҳанинг ялпи ҳудудий маҳсулотдаги улуши 78 фоиздан ошгани ва меҳнат билан банд аҳолининг 84 фоиздан зиёди шу соҳада фаолият кўрсатаётгани эътиборга лойиқ.
Вилоятда қишлоқ хўжалиги соҳасини ислоҳ қилиш ва модернизациялаш юзасидан тизимли ишлар амалга оширилмоқда. 2016 йилда 2838 кўп тармоқли фермер хўжаликлари, 9079 гектар майдонда интенсив боғ ва 1000 гектар ерда токзор ташкил этилган. Ушбу соҳада 11 минг 349 иш ўрни яратилган.
Бугунги кунда сабзавотнинг 33 фоизи, меванинг 38 фоизи, сутнинг 34 фоизи, гўштнинг 27 фоизи вилоятдаги маҳаллий корхоналарда қайта ишланмоқда. Бундай ўсиш суръатлари одамларнинг турмуш шароитида, вилоятдаги шаҳар ва қишлоқлар қиёфасида намоён бўлмоқда.
Туризм Самарқанд вилояти иқтисодиётининг асосий йўналишларидан бири ҳисобланади. Вилоятда туристик ресурслардан оқилона фойдаланиш, кўрсатилаётган хизмат турларини кўпайтириш ва сифатини замон талабларига мослаштириш борасида тизимли ишлар амалга оширилмоқда. Давлатимиз томонидан яратилган имконият ва имтиёзлар туфайли бугунги кунда Самарқандда юздан ортиқ меҳмонхона ва 80 дан ортиқ сайёҳлик фирмаси фаолият кўрсатмоқда. Йилдан-йилга уларнинг моддий-техник базаси мустаҳкамланиб, замон талаблари даражасида юқори сифатли хизмат кўрсатиш имкониятлари кенгаймоқда.
Сайёҳликнинг экологик, соғломлаштириш, агро ва фаол турларини ривожлантириш, ички туризмни қўллаб-қувватлаш мақсадида вилоят туманларида янги сайёҳлик йўналишлари очилмоқда.
Шавкат Мирзиёев ўзининг сайловолди дастурида бу борадаги ишларни изчил давом эттириш, вилоятни ҳар томонлама ривожлантириш, аҳоли манфаатларини таъминлаш бўйича улкан режа ва мақсадларни баён этган эди. Президентимизнинг Самарқандга ташрифи давомида ана шу режалар ижроси, амалга оширилаётган бунёдкорлик ишлари ва истиқболли лойиҳалар билан танишиши кўзда тутилган.

Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев в целях непосредственного ознакомления с осуществляемой созидательной и благоустроительной работой, ходом социально-экономических реформ на местах, диалога с народом 14 апреля прибыл Самаркандскую область.
Самаркандская область благодаря своим развитой промышленности и сельскому хозяйству, богатым природным ресурсам, огромному туристическому потенциалу занимает важное место в экономической, социальной и культурной жизни нашей страны.
На оснащенном в соответствии с самыми высокими мировыми стандартами Самаркандском автомобильном заводе, совместном предприятии “JV Man Auto Uzbekistan” производятся десятки видов машин. Совместные предприятия “Бритиш-Американ тобакко”, “Сам Антеп Гилам”, "UrgGazKarpet", “Амин Инвест”, "Дака Текс", “Агромир Самарканд”, акционерные общества "Сино", "Самаркандкимё", концерн “Шарк саноати” и другие крупные производственные предприятия вносят значительный вклад в развитие экономики области.
В 2016 году было создано еще 19 совместных предприятий, их общая численность достигла 263. Внешний товарооборот области составил 1 миллиард 195 миллионов долларов. Объем экспорта относительно 2015 года вырос почти в 1,5 раза.
Эта динамика также прослеживается в социально-экономическом развитии Самарканда. Об этом свидетельствует тот факт, что в 2016 году валовой региональный продукт вырос на 8,7 процента.
Самаркандцы, издревле известные как умелые мастера и предприимчивые люди, достигают также весомых результатов в сфере малого бизнеса и частного предпринимательства. Заслуживает внимания то, что в области доля данного сектора в валовом региональном продукте составляет более 78 процентов и свыше 84 процентов занятого населения трудится в этой сфере.
В области осуществляется системная работа по реформированию и модернизации сельскохозяйственной отрасли. В 2016 году были созданы 2 838 многопрофильных фермерских хозяйств, на 9 079 гектарах разбиты интенсивные сады и на 1000 гектарах - виноградники. В этой сфере создано 11 349 рабочих мест.
В настоящее время 33 процента овощей, 38 процентов фруктов, 34 процента молока, 27 процентов мяса перерабатываются местными предприятиями области. Такие темпы роста находят свое отражение в повышении уровня и качества жизни людей, хорошеющем облике городов и сел области.
Туризм является одним из основных направлений экономики Самаркандской области. В области ведется системная работа по эффективному использованию туристических ресурсов, увеличению видов и повышению качества оказываемых услуг. Благодаря созданным государством возможностям и условиям сегодня в Самарканде действует более ста гостиниц и свыше 80 туристических фирм. С каждым годом укрепляется их материально-техническая база, расширяются возможности предоставления высококачественных услуг на уровне современных требований.
В целях развития экологических, оздоровительных, агро- и активных видов туризма, поддержки внутреннего туризма в районах области открываются новые туристические направления.
Шавкат Мирзиёев в своей предвыборной программе изложил большие планы и цели по последовательному продолжению работы в этом направлении, всестороннему развитию области, обеспечению интересов населения. В ходе поездки Президента нашей страны в Самаркандскую область предусмотрено ознакомление с исполнением этих планов, осуществляемой созидательной работой и перспективными проектами.