Шавкат Мирзиёев Биринчи Президентимиз Ислом Каримов қабрини зиёрат қилди
Президентимиз Шавкат Мирзиёев Самарқанд вилоятига ташрифини Биринчи Президентимиз Ислом Каримов қабрини зиёрат қилишдан бошлади.
Ислом Каримов руҳига Қуръон тиловат қилинди.
Шавкат Мирзиёевнинг 2017 йил 25 январдаги «Ўзбекистон Республикасининг Биринчи Президенти Ислом Абдуғаниевич Каримовнинг хотирасини абадийлаштириш тўғрисида»ги қарорига мувофиқ бу борада изчил ишлар амалга оширилмоқда. Самарқанд шаҳрида Ислом Каримов дафн этилган ҳудудда ёдгорлик мажмуаси барпо этилмоқда.
Лойиҳага кўра, мақбара гранит ва мармар билан қопланади, нақшлар билан безатилади, Қуръон оятлари битилади. Зиёратчилар учун айвон, кексалар учун лифтлар бунёд этилади.
Давлатимиз раҳбари ушбу мақбара лойиҳаси билан танишди. Уни янада такомиллаштириш, зиёратчилар учун қулайликларни ошириш бўйича тавсиялар берди. Зиналарни пасайтириш, мажмуа атрофини кенгайтириш ва ободонлаштириш, замонавий тунги ёритиш тизими билан таъминлаш зарурлигини таъкидлади.
Ислом Каримов мустақиллигимизга, халқимизнинг фаровон ҳаётига асос солган, маънавиятимизни тиклаган буюк инсон эди, деди Шавкат Мирзиёев. Мажмуада Биринчи Президентимизнинг буюклиги, пок иймон-эътиқоди, сермазмун ҳаёти акс этиши керак. Шу мажмуа тимсолида Ислом Каримовга бўлган меҳр-муҳаббатимизни, миллий ўзлигимизни кўрсатишимиз зарур.
Давлатимиз раҳбари Биринчи Президентимиз мақбараси Ҳазрати Хизр масжиди билан уйғун бўлиши зарурлигини таъкидлади. Мақбарага монанд зиёратчилар учун баланд айвонлар бунёд этиш, расмий делегациялар учун ҳам кенг шароит яратиш бўйича кўрсатмалар берилди.
Ушбу мажмуа юксак маънавият, илм-маърифат маскани бўлиши керак. Бинобарин бу юксак тарбиявий аҳамиятга эга. Мажмуада ҳамиша майин оҳангда Қуръон суралари янграб туриши, мақбара деворларига муқаддас оятлар билан бирга Ислом Каримовнинг ҳикматли сўзлари ҳам битилиши зарур. Токи зиёратга келганлар ўзига улкан руҳий қувват олсин, халқимизнинг илмига, маънавиятига ҳаваси ортсин.

Президент нашей страны Шавкат Мирзиёев поездку в Самаркандскую область начал с посещения места упокоения Первого Президента нашей страны Ислама Каримова.
В память об Исламе Каримове были прочитаны суры из Корана.
В соответствии с постановлением главы нашего государства "Об увековечении памяти Первого Президента Республики Узбекистан Ислама Абдуганиевича Каримова" от 25 января 2017 года проводится последовательная работа в этом направлении. На месте захоронения Ислама Каримова в городе Самарканде возводится мемориальный комплекс.
Согласно проекту мавзолей будет облицован декорированными гранитными и мраморными плитами, написаны аяты из Корана. Для посетителей будут установлены айваны, для пожилых людей - лифты.
Глава нашего государства ознакомился с проектом мавзолея, дал рекомендации по его совершенствованию, повышению удобств для посетителей. Президент отметил необходимость снижения высоты ступенек, расширения и благоустройства территории вокруг комплекса, оборудования современной системы ночного освещения.
Ислам Каримов - великий человек, заложивший основы нашей независимости, благополучной жизни народа, возродивший нашу духовность, сказал Шавкат Мирзиёев. Комплекс должен отражать величие, чистоту помыслов и убеждений нашего Первого Президента, его содержательный жизненный путь, самоотверженное служение стране и народу. Этим комплексом мы должны выразить свою любовь и уважение к Исламу Каримову, наше национальное самосознание.
Глава нашего государства отметил, что мавзолей Первого Президента нашей страны должен составить гармоничный архитектурный ансамбль с мечетью Хазрати Хизр. Были даны указания по возведению высоких айванов для паломников в созвучии облику мавзолея, созданию широких условий для официальных делегаций.
Данный комплекс должен стать обителью высокой духовности, науки и просветительства, поскольку это имеет высокое воспитательное значение. В комплексе всегда должны тихо звучать суры из Корана, на стенах мавзолея вместе с аятами должны быть написаны и мудрые изречения Ислама Каримова. Посетители и паломники должны получать здесь заряд духовной энергии.