Мутахассислар тайёрлаш соҳасида ўзаро манфаатли ҳамкорлик
Тошкент шаҳридаги Инҳа университети ва Беларусь Республикаси Юқори технологиялар паркининг таълим маркази Англашув меморандумини имзолади.
Тошкент шаҳридаги Инҳа университети ахборот хизматининг маълум қилишича, Беларусь Республикаси пойтахти Минск шаҳрида шу муносабат билан тантанали маросим ўтказилган. Унда Ўзбекистон Республикаси Ахборот технологиялари ва коммуникацияларини ривожлантириш вазирлиги, Тошкент шаҳридаги Инҳа университети ва Беларусь Республикаси Юқори технологиялар паркининг таълим маркази вакиллари иштирок этган.
Ҳамкорликдан кўзланган мақсад ҳар икки мамлакат манфаатлари инобатга олинган ҳолда таълим соҳасидаги амалий муносабатларни кенгайтиришдан иборат. Меморандум доирасида томонлар ахборот технологиялари мутахассисларини тайёрлаш ва қайта тайёрлаш ҳамда уларнинг малакасини ошириш тизимини такомиллаштириш бўйича тажриба алмашади.
Ўқув юртлари ўртасидаги ҳамкорлик Ўзбекистон Республикаси ва Беларусь Республикасида дастурий таъминот ҳамда ахборот технологияларини ишлаб чиқаришни ривожлантиришга кўмаклашиш имконини беради.

Взаимовыгодное сотрудничество для подготовки специалистов
Университет Инха в Ташкенте и Образовательный центр Парка высоких технологий Республики Беларусь подписали меморандум о взаимопонимании.
По сведениям информационной службы Университета Инха в Ташкенте, торжественная церемония, приуроченная к этому событию, состоялась в столице Беларуси – Минске. В ней приняли участие представители Министерства по развитию информационных технологий и коммуникаций Республики Узбекистан, Университета Инха в Ташкенте и Образовательного центра Парка высоких технологий Республики Беларусь.
Целями сотрудничества является расширение деловых отношений в образовательной деятельности с учетом интересов обеих сторон. В рамках меморандума стороны намерены обмениваться опытом по совершенствованию системы подготовки и переподготовки IT-специалистов и повышения их квалификации.
Сотрудничество учебных заведений также будет содействовать взаимному росту и развитию сфер производства программного обеспечения и информационных технологий в Узбекистане и Беларуси.