Шавкат Мирзиёев: если народ богат, то и государство будет богатымПрезидентимиз Шавкат Мирзиёев “Андижон биокимё заводи” акциядорлик жамияти томонидан Хўжаобод туманида ташкил этилган боғни бориб кўрди.
Халқимиз фаровонлиги, юртимиз бозорлари тўкинлигига Андижон фермер ва деҳқонлари ҳам муносиб ҳисса қўшмоқда. Кейинги йилларда пахта майдонлари қисқартирилиб, қишлоқ хўжалиги таркибий ўзгартирилаётгани натижасида мева-сабзавот етиштириш кўпаймоқда, экспорт ҳажми ошмоқда.
Хўжаобод туманидаги лалми майдонда ташкил этилган ёнғоқзор ва токзор ҳам шу мақсадга қаратилган. Бу ерда 20 гектарга Калифорния ёнғоғи, 23 гектарга ток навлари экилган. Келгусида экин майдони кенгайтирилиб, мева турлари кўпаяди. Қатор ораларига булғор қалампири, пиёз, картошка, ловия, мошнинг харидоргир навлари ва бошқа сабзавотлар экилади.
Президентимиз ўрмон хўжалигини ривожлантиришга оид қарор мазмун-моҳиятига тўхталди. Андижоннинг илмий ва меҳнат салоҳиятидан фойдаланиб, бу йўналишда илмий-ишлаб чиқариш маркази ташкил этиш, харидоргир маҳсулотлар етиштириш орқали халқимизнинг даромадини кўпайтириш зарурлиги таъкидланди. Андижон қишлоқ хўжалиги институти ва коллежларда ўрмончилик соҳасида малакали кадрлар тайёрлаш бўйича кўрсатмалар берилди.
Шу ерда Қўрғонтепа туманидаги “Боғи Фурқат” фермер хўжалиги базасида қишлоқ хўжалиги уруғчилиги ва кўчатчиликни ривожлантириш лойиҳаси намойиш қилинди. Бу ерда замонавий биотехнология (In vitro технологияси) асосида лаборатория ташкил этилиб, вируссиз уруғ ва кўчатлар етиштириш йўлга қўйилади. Бундай ўсимликлар касалликларга чидамли бўлади, уларни йил бўйи экиш мумкин. Қиймати 1,6 миллиард сўм бўлган ушбу лойиҳа самарасида экспортбоп қишлоқ хўжалиги маҳсулотлари уруғ ва кўчатлари етиштирилади, агросаноат тармоқлари ва аҳолига етказиб берилади. 38 иш ўрни яратилади.
Мамлакатимиз қишлоқ хўжалиги салоҳиятини янада ошириш мақсадида барча ҳудудларда гидропоника усулида иссиқхоналар ташкил этиш режалаштирилмоқда. Ихчам ва самарадор бундай иссиқхоналар юқори сифатли полиз маҳсулотлари етиштириш, минглаб иш ўринлари яратиш имконини беради.

Президент нашей страны Шавкат Мирзиёев посетил в Ходжаабадском районе сад, организованный акционерным обществом “Андижон биокимё заводи”.
Фермеры и дехкане Андижанской области вносят достойный вклад в повышение благосостояния нашего народа, обеспечение изобилия на рынках страны. В результате проводимых в последние годы оптимизации посевных площадей хлопчатника и структурных преобразований в сельском хозяйстве увеличиваются объемы заготовки и экспорта плодоовощной продукции.
На эти цели направлены и осуществляемые в Ходжаабадском районе меры по разбивке ореховых плантаций и виноградников. В районе созданы плантации калифорнийского ореха площадью 20 гектаров и виноградники на 23 гектарах. В дальнейшем намечено их расширить, выращивать в междурядьях болгарский перец, лук, картофель, бобовые культуры и другие овощи.
Президент нашей страны затронул значение принятого недавно постановления о развитии лесного хозяйства. Отмечалась необходимость, пользуясь научным и трудовым потенциалом области, организовать научно-производственный центр по лесному хозяйству, наладить выращивание востребованной продукции, что будет способствовать увеличению доходов населения. Даны поручения по подготовке квалифицированных кадров в области лесного хозяйства в Андижанском сельскохозяйственном институте и колледжах области.
Здесь же состоялась презентация проекта по развитию заготовки семян и саженцев сельскохозяйственных культур на базе фермерского хозяйства "Боги Фуркат" Кургантепинского района. Здесь будет организована лаборатория на основе современной технологии "in vitro", налажено выращивание безвирусных, устойчивых к заболеваниям семян и саженцев, которые можно будет сажать круглый год. В результате реализации проекта стоимостью 1,6 миллиарда сумов появится возможность заготавливать и поставлять субъектам аграрной отрасли и населению семена и саженцы экспортоориентированных сельхозкультур. Здесь будет создано 38 рабочих мест.
С целью дальнейшего повышения сельскохозяйственного потенциала нашей страны во всех регионах планируется организовать теплицы на основе гидропоники. Такие компактные и продуктивные теплицы позволят выращивать высококачественные бахчевые культуры и создать тысячи рабочих мест.