O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining “O‘zbekiston Respublikasini yanada rivojlantirish bo‘yicha Harakatlar strategiyasi to‘g‘risida”gi Farmoni bilan, boshqa chora-tadbirlar bilan bir qatorda, iqtisodiyot tarmoqlari va mamlakat hududlariga xorijiy investitsiyalar faol jalb etilishini ko‘zda tutadigan “iqtisodiyotni yanada rivojlantirish va liberallashtirish” mamlakatni rivojlantirish zamonaviy bosqichining ustuvor yo‘nalishlaridan biri etib belgilangan. O‘zbekiston jaxon iqtisodiyoti birlashmasiga chuqur integratsiyasi tomon yo‘l olib, mamlakatning Butunjaxon savdo tashkilotiga (BST-VTO) kirishi uchun sharoit yaratishga qaratilgan faoliyat faollashmoqda.
Barcha xalqaro savdo va iqtisodiyot faoliyati tomonlarining, ularning har biri bilan bajariladigan sinov va o‘lchash natijalariga qat’iy ishonchi va shu natijalarning o‘zaro e’tirof etishi BST-VTO prinsiplaridan biri hisoblanadi. O‘lchashlar birliligi – o‘lchash natijalari qonunlashtirilgan birliklarda ifodalangan, shu natijalarning aniqlik tavsiflari esa ma’lum ehtimollik bilan belgilangan chegaralarda bo‘lgan o‘lchov holati bunday o‘zaro ishonchning majburiy shartidir. Faqat o‘lchashlar birliligi har xil vaqtda va har xil joylarda bajarilgan o‘lchash natijalarini solishtirishga imkon berib, tekshirish uchun bajariladigan, ko‘pincha narxi qimmat turadigan o‘lchashlar takroran o‘tkazilishining oldini oladi.
O‘lchashlar birliligining ta’minlanishi va shu asosda o‘lchash natijalarining metrologik kuzatiluvchanligiga erishish hozirgi paytda xalqaro ko‘lamdagi eng muhim muammo va global o‘lchashlar tizimining yetakchi organi – Xalqaro o‘lchov va tarozilar byurosi (MBMV)ning asosiy vazifasi bo‘lib bormoqda.
Yuqorida keltirilganlardan ko‘rinib turibdiki, o‘lchash birliklari o‘lchashlar birliligining muhim ob’ektidir. O‘lchash birliklarining tanlovidagi o‘zboshimchalik nafaqat o‘lchash natijalarining solishtirilishiga imkon bermaydi, balki oldindan bilib bo‘lmaydigan oqibatlarga – texnogen katastrofalarga, ko‘p milliardli moddiy zararlarga va h.k. olib kelishi mumkin.
1999 yilda Mars yo‘ldoshi sifatida shu sayyoraning iqlim parametrlarini o‘rganish uchun mo‘ljallangan Mars Climate Orbiter amerika kosmik apparatining yo‘qotilishi bunga yaqqol misol bo‘ladi.
Mars sayyorasining yaqinida, apparatning fazoga oid holatini yakuniy ahamiyatsiz to‘g‘rilash bosqichida, apparatning Mars yuzasiga tushib ketishiga olib kelgan adashish yuz berib, taxminan 200 million AQSh dollari yo‘qotilishiga olib keldi. Avariya tahlili NASA mutaxassislari va apparatni loyihalashtirgan Lokxid firmasining mutaxassislari tomonidan kosmik apparatni boshqarish bo‘yicha harakatlarning o‘zaro muvofiqlashtirilmaganligini aniqladi. O‘z hisob-kitoblarida NASA mutaxassislari Xalqaro (metrik) birliklar tizimida ifodalangan (kilogramm, metr, sekunda), Lokxid mutaxassislari esa – an’anaviy ingliz tizimda (funt, fut, sekunda) ifodalangan ma’lumotlardan foydalangan. Metrik va ingliz o‘lchov tizimlarida ifodalangan kuch momentining qiymatlaridagi farq 4,45 barobarni tashkil etadi. Apparatning harakatlanish uskunasi uchun uzatilgan noto‘g‘ri komanda uning yo‘qotilishiga olib keldi.
Mahsulot markirovkasida o‘lchash birliklarining belgilangan nomlari va belgilarining qo‘llanishi nafaqat iste’molchi adashishining oldini olish uchun, balki shu mahsulotdan xavfsiz foydalanilishini ta’minlash uchun ham zarur.
Masalan, 90-chi yillar oxirida O‘zbekiston bozorida maishiy gaz hisoblagichlari paydo bo‘ldi. Hisoblagichlar markirovkasi tashqi ko‘rinishidan o‘rnatilgan talablarga muvofiq edi. Hisoblagichlar orqali gazning maksimal sarfi “m3/s”da, ya’ni Xalqaro tizim birliklari uchun qabul qilingan belgilardan foydalangan holda ifodalangan. Biroq markirovkaga so‘zma-so‘z amal qilinishi oldini olib bo‘lmaydigan avariyaga – gaz quvur yo‘llarining yorilishiga, va oqibatda yong‘in va odamlar qurbon bo‘lishiga olib kelishi mumkin edi. Buning sababi shundaki, pribor ishlab chiqaruvchilari markirovkadagi “s” harfi ostida vaqt birligining umumiy qabul qilingan belgisi “sekunda”ni emas, 3600 barobar katta bo‘lgan boshqa birlik belgisi “soat”ni nazarda tutgan.
Bozorda alohida ehtiyoj bo‘lgan dori preparatlari va oziq-ovqat qo‘shimchalarining xavfsiz va to‘g‘ri qo‘llanishi uchun mahsulot markirovkasida yagona, rasmiy o‘rnatilgan birlik belgilarining qo‘llanishi ayniqsa juda muhim.
O‘zbekiston a’zo bo‘lgan Xalqaro qonunlashtiruvchi metrologiya tashkiloti (MOZM) metrologiya sohasi va metrologiya faoliyatida milliy qonunlar yaratilishi uchun hadli hujjat bo‘lgan OIML D 1:2012 xalqaro hujjatida (Metrologiya bo‘yicha qonun aspektlari) mamlakatda qo‘llanishga ruxsat etiladigan kattalik birliklari davlat hukumatining hujjatlari bilan belgilanishini tavsiya etadi. Bunda qonunlashtirilgan (qo‘llanishga rasman ruxsat etilgan) birliklar sifatida Xalqaro o‘lchamlar tizimi (qisqartirilgan nomi – SI) birliklarini va SI ga kirmaydigan, Xalqaro o‘lchov va tarozilar byurosi (MBMV) tomonidan taklif etilgan hamda MOZM tomonidan ma’qullangan ayrim boshqa birliklarni tasdiqlashni tavsiya etadi. OIML D 1:2012 xalqaro hujjati shuningdek birlik belgilarining bir xil bo‘lishini ta’minlash uchun faqat lotin alfavitining harflari va grek alfavitining bir qator harflari asosida tuzilgan xalqaro belgilardan foydalanishni tavsiya etadi. Birlik nomlarida ham xalqaro nomlardan foydalangan ma’qul, biroq milliy nomlardan ham foydalanishga yo‘l qo‘yiladi.
Hozirgi paytgacha O‘zbekistonda qo‘llanishga ruxsat etilgan birliklar, ularning nomlari va belgilari, o‘lcham birliklarining xalqaro belgilarini o‘rnatib, yuqorida keltirilgan xalqaro qoidalarga muvofiq talablarga ega bo‘lgan O‘z DSt 8.012:2005 O‘zbekiston davlat standarti bilan reglamentlangan. MDH mamlakatlari bilan o‘zaro munosabatlarda o‘xshash mazmundagi, birliklarning xalqaro belgilari bilan bir qatorda o‘lcham birliklarining rus belgilarini qo‘llashga ruxsat etadigan GOST 8.417-2002 davlatlararo standarti qo‘llanadi.
Biroq qo‘llanishi majburiy bo‘lgan o‘lchash birliklarining davlat standarti bilan belgilanishi O‘zbekiston Respublikasining, 5-moddasida “O‘lcham birliklarining nomi, belgisi, ularni yozish va qo‘llash qoidalari "O‘zstandart"ning taqdimnomasiga binoan O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasi tomonidan tasdiqlanadi” deb reglamentlangan “Metorologiya to‘g‘risida”gi Qonuni qoidalariga zid bo‘ladi.
Hozirgi paytda lotin alifbosiga asoslangan o‘zbek alfavitining keng qo‘llanishi hamda O‘zbekistonning xo‘jalik yurituvchi sub’ektlarida davlat standartlari talablari haqida kerakli bilim mavjud emasligi birlik nomlari va belgilarining ixtiyoriy tanlanishiga olib kelmoqda, bu esa xo‘jalik faoliyati sub’ektlari o‘rtasida o‘zaro anglashuvni buzib, oldindan bilib bo‘lmaydigan oqibatlarga olib kelishi mumkin.
Ta’lim tizimida to‘liq lotin grafikasiga o‘tish munosabati bilan o‘lcham birliklarining xalqaro belgilari rasman tasdiqlanishi juda muhimdir.
O‘lchash birliklarining qo‘llanishi hamda ularning nomlari va belgilariga qo‘yiladigan talablar masalalaridagi bunday anglashilmovchiliklarni bartaraf etish uchun “O‘zstandart” agentligi tomonidan “O‘zbekiston Respublikasida o‘lcham birliklarining qo‘llanishi to‘g‘risida”gi Qaror (bundan buyon matnda – Qaror) loyihasi ishlab chiqilib, manfaatdor vazirlik va idoralar bilan kelishilgandan so‘ng ko‘rib chiqish va tasdiqlash uchun O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasiga taqdim etildi.
Qaror ishlab chiqilishidan maqsad O‘zbekiston Respublikasi o‘lchashlar birliligini ta’minlash tizimining huquqiy asosini rivojlantirish va takomillashtirish hamda O‘zbekistonda o‘tkazilgan o‘lchash va sinov natijalarining xorijiy hamkorlar tomonidan e’tirof etilishi uchun sharoit yaratishdan iborat.
Qaror vazifasi O‘zbekistonda fan, ta’lim, xo‘jalik faoliyati, iqtisodiy va ijtimoiy munosabatlarning barcha sohalarida rasmiy ravishda qo‘llanishga ruxsat etilgan o‘lcham birliklariga qo‘yiladigan talablarni tartibga solish, birliklarning yagona nomlari va belgilarini hamda qonunlashtirilgan o‘lchash birliklarining qo‘llanish qismida o‘lcham birliklarining xalqaro talablar bilan uyg‘unlashtirilgan nomlari va belgilarini qo‘llash qoidalarini o‘rnatishdir.
E’lon qilinayotgan “O‘zbekiston Respublikasida o‘lcham birliklarining qo‘llanishi to‘g‘risida”gi Qaror O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasi tomonidan 2018 yil 10 yanvarda 21-son bilan tasdiqlandi va rasman chop etilgan kundan boshlab olti oydan so‘ng kuchga kiradi. Vazirlik va idoralarga ikki oy muddatda ular qabul qilgan me’yoriy-huquqiy hujjatlarini ko‘rsatilgan Qarorga muvofiqlashtirishga ko‘rsatma berildi.
Qaror qoidalarining joriy qilinishi:
- barcha nashr va hujjat turlarida, bu hujjatlar matni qaysi tilda bo‘lishidan qat’i nazar, o‘lcham birliklarining nomlari va belgilari qo‘llanishini tartibga solishga;
- ta’lim samarasini oshirishga;
- barcha faoliyat turidagi sub’ektlar o‘rtasida, jumladan xalqaro munosabatlar borasida o‘zaro anglashuv darajasini oshirishga;
- xalqaro iqtisodiy hamkorlar tomonidan O‘zbekistonda bajarilgan o‘lchash natijalarining o‘zaro e’tirof etilishi uchun sharoitlar ta’minlanishiga imkon beradi.
Qoidalar qo‘llanishining barcha uchun zarurligini hisobga olgan holda, “O‘zstandart” agentligining tashkiliy potensiali va ommaviy axborot vositalaridan foydalangan holda O‘zbekistonda faoliyat yurituvchi barcha sub’ektlarga Qoidaning asosiy talablari haqidagi va uning amalga kiritilishi haqidagi axborotni yetkazish zarur.

Указом Президента Республики Узбекистан «О Стратегии действий по дальнейшему развитию Республики Узбекистан» одним из приоритетных направлений развития страны на современном этапе определено «развитие и либерализация экономики», предусматривающее, наряду с прочими мерами, активное привлечение иностранных инвестиций в отрасли экономики и регионы страны. Узбекистаном взят курс на глубокую интеграцию в мировое экономическое сообщество и активизируется деятельность, направленная на создание условий для вступления страны во Всемирную торговую организацию (ВТО).
Одним из принципов ВТО является безусловное доверие всеми сторонами международной торговой и экономической деятельности к результатам испытаний и измерений, выполняемых каждой из сторон, и взаимное признание этих результатов. Обязательным условием подобного взаимного доверия является единство измерений – состояние измерений, при котором результаты измерений выражены е узаконенных единицах, а характеристики точности этих результатов находятся в установленных границах с известной вероятностью. Только единство измерений позволяет сопоставить результаты измерений, выполненных в разное время и в разных местах, и избежать проведения повторных, часто дорогостоящих, проверочных измерений.
Обеспечение единства измерений и достижение на этой основе метрологической прослеживаемости результатов измерений в настоящее время становится важнейшей проблемой международного масштаба и основной задачей ведущего органа глобальной системы измерений – Международного бюро мер и весов (МБМВ).
Как следует из приведенного выше определения, единицы измерений являются ключевым объектом единства измерений. Произвол в выборе единиц измерений не только исключает возможность сопоставления результатов измерений, но и может привести к непредсказуемым последствиям – техногенным катастрофам, многомиллиардным материальным потерям и пр.
Наглядным примером может служить потеря в 1999 году американского космического аппарата Mars Climate Orbiter, предназначенного для исследования в качестве спутника Марса параметров климата этой планеты.
Вблизи планеты Марс, на стадии заключительной незначительной коррекции пространственного положения аппарата, произошел сбой, приведший к падению аппарата на поверхность Марса и к потере порядка 200 миллионов долларов США. Анализ аварии выявил несогласованность действий по управлению космическим аппаратом со стороны специалистов НАСА и специалистов фирмы Локхид, проектировавшей аппарат. В своих расчетах специалисты НАСА использовали данные, выраженные в Международной (метрической) системе единиц (килограмм, метр, секунда), а специалисты Локхид – в традиционной английской системе (фунт, фут, секунда). Разница в значениях момента силы, выраженных в метрической и английской системах мер, составляет 4,45 раза. Неправильная команда, переданная для двигательной установки аппарата, привела к его потере.
Применение при маркировке продукции установленных наименований и обозначений единиц измерения необходимо не только для предотвращения возможного заблуждения потребителей, но и для обеспечения безопасной эксплуатации этой продукции.
Например, в конце 90-х годов на рынке Узбекистана появились бытовые счетчики газа. Маркировка счетчиков внешне соответствовала установленным требованиям. Максимальный расход газа через счетчики был выражен в «m3/s», т.е. с использованием обозначений, принятых для единиц Международной системы. Однако буквальное следование маркировке могло привести к неизбежной аварии - разрыву газопроводных труб и, соответственно, пожару и человеческим жертвам. Это объясняется тем, что разработчики прибора под буквой «s» в маркировке понимали не общепринятое обозначение единицы времени «секунда», а обозначение другой единицы – «час» (soat), в 3600 раз большей.
Применение в маркировке продукции единых, официально установленных, обозначений единиц особенно важно для безопасного и правильного применения лекарственных препаратов и пищевых добавок, пользующихся особым спросом на рынке.
Международная организация законодательной метрологии (МОЗМ), членом которой является и Узбекистан, в международном документе OIML D 1:2012 (Аспекты закона по метрологии), являющегося рамочным документом для создания национальных законов в области метрологии и метрологической деятельности, рекомендует единицы измерений, допускаемые к применению в стране, устанавливать актом государственной власти. При этом в качестве узаконенных единиц (официально допущенных к применению) утверждать единицы Международной системы единиц (сокращенное наименование - SI) и некоторые другие, не входящие в SI, единицы, предложенные Международным бюро мер и весов (МБМВ) и одобренные МОЗМ. Международный документ OIML D 1:2012 рекомендует также для обеспечения единообразия обозначений единиц применять только международные обозначения, построенные на базе букв латинского алфавита и ряда букв греческого алфавита. Наименования единиц желательно использовать также международные, однако допускается использование и национальных наименований.
До настоящего времени единицы, допускаемые к применению в Узбекистане, их наименования и обозначения, регламентировались государственным стандартом Узбекистана O‘z DSt 8.012:2005, который устанавливает международные обозначения единиц измерений и содержит требования, соответствующие вышеприведенным международным положениям. Во взаимоотношениях со странами СНГ применяется межгосударственный стандарт ГОСТ 8.417:2002 аналогичного содержания, допускающий к применению наряду с международными обозначениями единиц и русские обозначения единиц измерений.
Однако установление обязательных к применению единиц измерений государственным стандартом противоречит положениям Закона Узбекистана «О метрологии», статьей 5 которого регламентировано, что «наименование единиц физических величин, обозначение, правила их написания и применения утверждаются Кабинетом Министров Республики Узбекистан».
Широкое применение в настоящее время узбекского алфавита на основе латиницы и отсутствие у хозяйствующих субъектов Узбекистана должных знаний о требованиях государственных стандартов приводит к произвольному выбору наименований и обозначений единиц, что может нарушить взаимопонимание между субъектами хозяйственной деятельности и привести к непредсказуемым последствиям.
Особенно важным является официальное утверждение международных обозначений единиц величин в связи с полным переходом на латинскую графику в системе образования.
Для устранения подобного перекоса в вопросах применения единиц измерений и требований к их наименованиям и обозначениям Агентством «Узстандарт»  разработан и, после согласования с заинтересованными министерствами и ведомствами, представлен в Кабинет Министров Республики Узбекистан для рассмотрения и утверждения проект Постановления «О применении единиц величин в Республике Узбекистан» (в дальнейшем - Постановление).
Целью разработки Постановления является развитие и совершенствование правовой основы системы обеспечения единства измерений Республики Узбекистан и создание условий для признания зарубежными партнерами результатов измерений и испытаний, проведенных в Узбекистане.
Задачей разработки Постановления является упорядочение требований к единицам измерений, официально допускаемым к применению во всех областях научной, учебной, хозяйственной деятельности, в экономических и общественных отношениях в Узбекистане, установление единых наименований и обозначений единиц и правил применения наименований и обозначений единиц величин, гармонизированных с международными требованиями в части применения узаконенных единиц измерений.
Анонсируемое Постановление «О применении единиц величин в Республике Узбекистан» было утверждено Кабинетом Министров Республики Узбекистан 10 января 2018 года под номером 21 и вступает в силу по истечении шести месяцев со дня его официального опубликования. Министерствам и ведомствам в двухмесячный срок предписывается привести принятые ими нормативно-правовые акты в соответствие с указанным Постановлением
Внедрение положений Постановления позволит:
- упорядочить применение наименований и обозначений единиц величин во всех видах публикаций и документов, независимо от языка текста этих документов;
- повысить эффективность образования;
- повысить уровень взаимопонимания между субъектами всех видов деятельности, в том числе, и при международных отношениях;
- обеспечить условия взаимного признания зарубежных экономических партнеров к результатам измерений, выполненных в Узбекистане.
Учитывая всеобщую необходимость применения Положения необходимо информацию об основных требованиях Положения и о введении его в действие довести до сведения всех субъектов деятельности в Узбекистане с использованием организационного потенциала Агентства «Узстандарт» и средств массовой информации.