2018 yil 9 aprel kuni Olmaliq shahar «Metallurg» madaniyat saroyida «O'zstandart» agentligining “Respublika SSM” DK direktori o’rinbosari F.V. Samatov boshchiligida «Sayyor qabul» yig’ilishi bo’lib o’tdi. Yig’ilishda hududda faoliyat olib borayotgan ishlab chiqarish korxonalari, kichik biznes sub’ektlari va eksport qiluvchi korxonalarning vakillari ishtirok etishdi.
“O‘zstandart” agentligi “Respublika SSM” DK direktori o’rinbosari F.V.Samatovni Olmaliqqa qilgan safari davomida “O‘zstandart” agentligi matbuot xizmatining rahbari A.Rasulov hamrohlik qildi.
F.V.Samatov taklifiga asosan, uchrashuv savol-javob shaklida o‘tkazildi. E’tiborli jihati shundaki, mazkur uchrashuv jarayonida eksport qiluvchi korxonalarning vakillari standartlashtirish, sertifikatlashtirish va metrologiya sohalarida kechayotgan islohotlar ko‘lami bilan qiziqdilar.
Sayyor uchrashuvda “Olmaliq sinov va sertifikatlashtirish markazi” DK direktori yig‘ilganlar e’tiboriga hudud miqyosida tadbirkorlar uchun yaratib berilgan imkoniyatlar xususida ma’lumot berdi. Olmaliq sinov va sertifikatlashtirish markazi tomonidan esa qatnashchilar uchun tarqatma va ko‘rgazmali ma’lumotlar taqdim etildi.
Qatnashganlar o’zlarini qiziqtirgan standartlashtirish, metrologiya va sertifikatlashtirish sohalariga oid savollarini berishgan bo’lsa, barcha savollarga markaz mutahassislari tomonidan tegishli javoblar olishdi.

9 апреля 2018 года в дворце культуры «Металлург» города Алмалык Ташкентской области состоялся «Выездной приём» с участием заместителя директора ГП «Республиканский ЦИС» Ф.В. Саматова, Пресс-секретаря агентства «Узстандарт» А.Расулова, Директора ГП «Алмалыкский ЦИС» Х.А.Касимова Во встрече приняли участие представители промышленных предприятий, субъектов малого бизнеса и предприятий-экспортёров региона.
По предложению Ф.В. Саматова встреча проходила в форме «вопрос-ответ». Примечательно, что участники «Выездного приема» выразили интерес к реформам, проводимым в стране в области стандартизации, метрологии и сертификации.
В свою очередь, директор ГП «Алмалыксий ЦИС» представил аудитории информацию о возможностях, созданных для предпринимателей региона. Специалисты ГП «Алмалыкский ЦИС» подробно ответили на все вопросы участников «Выездного приема». Кроме того, все участники встречи были обеспечены выставочными материалами и раздаточными буклетами.