Savdo tarozilarining aniqligi to‘g‘risida
Har birimiz deyarli har kuni kamida bir bor xarid amalga oshiramiz. Bu jarayonlarda esa ommalashgan savdo tarozilari asosida xarid amalga oshiriladi. O‘rinli savol tug‘iladiki ushbu tarozilar xatolikka egami? Agarda xatolikka ega bo‘lsa qanchaga ruxsat etiladi?
Xalqaro qonunlashtiruvchi metrologiya tashkilotining uyg‘unlashgan standarti
GOST OIML R 76-1 – 2011 me’yoriy hujjatiga ko‘ra qiyoslash bo‘linma qiymati 10 gramm bo‘lgan tarozilar uchun ruxsat etilgan xatolik quyidagicha:
0 dan 5 kg gacha og‘irlikda - 10 g;
5 kg dan 20 kg gacha og‘irlikda - 20 g;
20 kg dan yuqori og‘irlikda - 30 g.
O‘zbekiston Respublikasi “Metrologiya”to‘g‘risidagi qonunining 7-, 14-, 17-moddalariga, O‘zbekiston Respublikasi “Iste’molchilar huquqlarini himoya qilish to‘g‘risida” gi qonunining 8-moddasiga xamda O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Maxkamasining 2012 yil 28 avgustdagi 253-sonli qaroriga asosan savdo-sotiqda qo‘llaniladigan tarozilar davlat metrologik tekshiruvidan o‘tgan va tegishli sertifikatga ega bo‘lishi lozim.
Ushbu tarozilar O‘zbekiston Respublikasi o‘lchash vositalarining davlat reyestiriga kiritilgan bo‘lishi kerak. Davlat reyestiriga kiritilgan o‘lchash vositalari bilan ushbu havola orqali tanishishingiz mumkin.

О точности торговых весов
Каждый из нас почти каждый день осущствляет покупку товаров. При этом зачастую покупка осущствляется при помощи популярных весов неавтоматического действия с ценой поверочного деления 10 грамм. Пояыляется вопрос: а верно ли они показывают массу товара, какова точность показаний и значение допустимых отклонений?
Согласно международному гармонизованному стандарту Международной организации законодательной метрологии ГОСТ OIML R 76-1 – 2011, допускаемая погрешность весов с ценой поверочного деления 10 грамм вычисляется следующим образом:
от 0 до 5 kg – 10 g погрешности;
от 5 kg до 20 kg – 20 g погрешности;
свыше 20 kg – 30 g погрешности.
На основании закона Республики Узбекистан «О метрологии» статья 7, 14, 17, закона Республики Узбекистан “О защите прав потребителя” статья 8 и постановления Кабинета Министров Республики Узбекистан № 253 от 28 августа 2012 года, весы применяемые в торговле должны иметь соответствующий сертификат.
Вышеуказанные весы должны быть внесены в государственный реестр средств измерений Республики Узбекистан. С государственным реестром средств измерений Республики Узбекистан можно ознакомиться по следующей ссылке: http://www.standart.uz/cyrl/page/view?id=29