Prezidentimiz Shavkat Mirziyoyev Termiz shahrida “Janub tekstil” mas’uliyati cheklangan jamiyati, “Amudar Teks” O‘zbekiston – Angliya qo‘shma korxonasi hamda Sherobod tumanida barpo etiladigan “SHEROBOD TEXTILE INVEST” mas’uliyati cheklangan jamiyatida to‘qimachilik mahsulotlari ishlab chiqarishni tashkil etish loyihalari bilan tanishdi.
Mamlakatimizda ishlab chiqarilayotgan to‘qimachilik mahsulotlariga jahon bozorida talab ortib bormoqda. Surxon vohasining tabiiy iqlim sharoiti xaridorgir to‘qimachilik mahsulotlari ishlab chiqaradigan xomashyo yetishtirish uchun juda qulay. Viloyat mirishkorlari paxta parvarishida boy tajriba to‘plagan. Yurtimizda qulay ishbilarmonlik muhiti yaratilib, xorijiy sarmoyadorlarga qator imtiyoz va preferensiyalar qo‘llanilayotgani to‘qimachilik sanoatini yanada rivojlantirishda muhim omil bo‘layotir. Yaratilayotgan imkoniyatlardan unumli foydalanib, mahalliy sharoitda yetishtirilgan sifatli paxta tolasidan tayyor mahsulot ishlab chiqarishga e’tibor kuchaytirilmoqda.
“Janub tekstil” mas’uliyati cheklangan jamiyatida tashkil etiladigan to‘qimachilik mahsulotlari ishlab chiqaradigan korxona ishga tushirilishi 350 ish o‘rni yaratish imkonini beradi. Korxonada yiliga 5 ming tonnadan ortiq ip-kalava ishlab chiqarish rejalashtirilgan.
2018-yilda ishga tushiriladigan “Amudar Teks” O‘zbekiston –Angliya qo‘shma korxonasi yiliga 7 ming tonna ip-kalava ishlab chiqarish quvvatiga ega bo‘ladi. Bu yerda 300 kishi ish bilan ta’minlanadi. 10 million dollardan ortiq qiymatdagi to‘qimachilik mahsulotlari eksport qilinadi.
“SHEROBOD TEXTILE INVEST” mas’uliyati cheklangan jamiyatida o‘rnatiladigan zamonaviy  texnologiyalar yiliga 17 ming tonna ip-kalava ishlab chiqarish imkoniyatini yaratadi. Korxona qurilishiga 46 million dollar mablag‘ sarflanadi. Sherobod tumanining “Seplon” qishloq fuqarolar yig‘ini hududida bunyod etiladigan korxona ishga tushirilishi bilan 700 kishi ish bilan band bo‘ladi.

Глава нашего государства Шавкат Мирзиёев ознакомился с проектами по организации производства текстильной продукции в ООО “Жануб текстиль”, на узбекско-английском совместном предприятии “Амудар Текс” в Термезе и в ООО “Sherobod textile invest” в Шерабадском районе.
На мировом рынке растет спрос на производимую в нашей стране текстильную продукцию. Природно-климатические условия Сурханского оазиса благоприятны для получения сырья для легкой промышленности. Земледельцы области накопили богатый опыт в выращивании хлопка. Созданный в нашей стране благоприятный деловой климат, предоставляемые иностранным инвесторам льготы и преференции служат важным фактором дальнейшего развития текстильной отрасли. В области большое внимание уделяется эффективному использованию создаваемых возможностей и производству готовой продукции из качественного хлопкового волокна.
Введение в строй организуемого при ООО “Жануб текстиль” предприятия по производству текстильной продукции позволит создать 350 рабочих мест. На предприятии намечено производить в год более 5 тысяч тонн пряжи.
Узбекско-английское совместное предприятие “Амудар Текс”, которое начнет деятельность в 2018 году, будет выпускать 7 тысяч тонн пряжи в год. Здесь будут трудоустроены 300 человек. Намечено экспортировать продукцию стоимостью более 10 миллионов долларов.
Благодаря современным технологиям проектная мощность производства ООО “Sherobod textile invest” - 17 тысяч тонн пряжи в год. На строительство объекта намечено направить 46 миллионов долларов. Введение в строй этого предприятия на территории схода граждан села “Сеплон” Шерабадского района позволит обеспечить занятость 700 человек.
Глава нашего государства отметил, что подобные промышленные предприятия, обладая огромным потенциалом в сфере переработки хлопка-сырца и производства готовой продукции, сыграют важную роль в устойчивом развитии экономики области.