O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar mahkamasining 2015 yil 19 oktyabrdagi “2020 yilgacha bo‘lgan davrda sifat milliy infratuzilmasini rivojlantirish dasturini tasdiqlash to‘g‘risida”gi 298-sonli qarori ijrosini ta’minlash yuzasidan hamda “O‘zstandart” agentligining rivojlantirish reja dasturiga muvofiq, “Respublika SSM” DK ning sinov laboratoriyalari kompleksiga yangi va zamonaviy sinov uskunalari xarid qilindi.
Jumladan:
- Plastmassa qutilar va gofrokartonlarning bosimga chidamliligini aniqlovchi sinov uskunasi. Ishlab chikaruvchi korxona «Metroteks» MChJ, Rossiya;
- Plastmassa maxsulotlarini “Sharpi uslubi” buyicha kuch bilan urilishga chidamliligini aniklovchi cinov uskunasi. Ishlab chikaruvchi korxona «Metroteks» MChJ , Rossiya;
- Plastmassa quvurlarning plastikatlarini issiqlik ta’sirida erib okuvchanlik chegarasini aniklovchi sinov uskunasi. Ishlab chiqaruvchi korxona «Metroteks» MChJ, Rossiya;
- Plastmassa quvurlarva orgsteklo materiallarining erish darajasini aniklovchi sinov uskunasi. Ishlab chikaruvchi korxona «Metroteks» MChJ, Rossiya.
Bu kabi zamonaviy, xalqaro talablarga mos keluvchi sinov uskunalarini xarid qilinishidan maqsad “Respublika SSM” DK qoshidagi sinov laboratoriyalari kompleksi tomonidan ko‘rsatiladigan xizmat turlarini kengaytirish, murojaatchi korxona va tadbirkorlarga qo‘shimcha qulayliklar yaratib, xizmat sifatini oshirishdir.

Во исполнение постановления Кабинета Министров Республики Узбекистан «Об утверждении программы развития национальной инфраструктуры качества на период до 2020 года» от 19 октября 2015 года за № 298, а также в соответствии с программой развития агентства “Узстандарт”, для комплекса испытательных лабораторий ГП «Республиканский ЦИС» приобретено новое современное испытательное оборудование:
- Устройство для определения устойчивости к сдавливанию тары (для гофрированных картонов и пластмассовых ящиков).
Производитель ООО «Метротекс» Россия.
- Прибор для определения ударной вязкости по Шарпи (для пластмассовых напорных труб и запасных частей к ним).
- Прибор для определения предела текучести расплава (для пластиката пластмассовых напорных труб).
- Установка для определения температуры размягчения по Вика (для пластмассовых напорных труб и оргстекол).
Основной целью приобретения высокоточного современного испытательного оборудования является создание дополнительных благоприятных условий для заявителей путем расширения перечня услуг, оепзываемых комплексом испытательных лабораторий ГП «Республиканский ЦИС».