“O‘zstandart” agentligi tomonidan Xalqaro Standartlashtirish Tashkilotiga a’zo davlatlarning tajribalarini o‘rganib chiqqan holda bir qator qo‘llanma loyihalari ishlab chiqildi.
Standartlarda sanoat korxonalari uchun gigiyena, infeksiya va uni oldini olish, umumiy ovqatlanish ob’ektlarida, transport, kemping xizmatlari, ko‘ngilochar, ma’rifiy, ishbilarmonlik, davolash-sog‘lomlashtirish, jismoniy tarbiya va sport muassasalarida va dam olish maskanlarida xizmat ko‘rsatish bo‘yicha tavsiyalar bayon etilgan.
Shuningdek, standartlar korxona ishchi va xodimlarining salomatligini himoya qilish uchun maqbul mehnat sharoitini va mehnat jarayonini tashkil etish, profilaktik tadbirlarni amalga oshirish, turistlarning salomatligini ta’minlash maqsadida ularga sanitariya-gigiyenik xavfsiz xizmat ko‘rsatish bo‘yicha umumiy talablarni belgilaydi.
Agar sizda qo‘llanma loyihalari bo‘yicha fikr va muloxazalar bo‘lsa, “O‘zstandart” agengtligining uzstandard@gmail.com va uzst@standart.uz elektron pochtasiga yuborishingizni so‘raymiz.
Xalkaro munosabatlar boshqarmasi
- O'z DSt 37.____ :2020 Korxonalar faoliyatining xavfsiz sharoitlarini standartlar tizimi. Turistik industriya ob'ektlarida xavfsiz turistik xizmatlar ko‘rsatishga doir tavsiyalar
- O'z DSt 37.____ :2020 Korxonalar faoliyatining xavfsiz sharoitlarini standartlar tizimi. Sanoat korxonalari uchun gigiena, infeksiya va uni oldini olish bo‘yicha qo‘llanma. Tavsiyalar
- O'z DSt 37.____ :2020 Korxonalar faoliyatining xavfsiz sharoitlarini standartlar tizimi. Kempinglar va dam olish maskanlarida xizmatlarini ko‘rsatish bo‘yicha tavsiyalar
- O'z DSt 37.____ :2020 Korxonalar faoliyatining xavfsiz sharoitlarini standartlar tizimi. Jamoat ovqatlanish joylariga nisbatan boshqaruv prinsiplari va tavsiyalar
- O'z DSt 37.____ :2020 Korxonalar faoliyatining xavfsiz sharoitlarini standartlar tizimi. Turizm bo‘yicha qo‘llanmalar va tavsiyalar

В целях безопасной организации деятельности местных производителей и сервисных компаний в период пандемии коронавируса COVID-19, Агентством «Узстандарт» разработан ряд проектов руководств, основанных на опыте стран-членов Международной организации по стандартизации (ISO).
- O'z DSt 37.____ :2020 Система стандартов безопасных условий деятельности предприятий. Рекомендации к оказанию безопасных туристских услуг в объектах туристской индустрии
- O'z DSt 37.____ :2020 Система стандартов безопасных условий деятельности предприятий. Гигиена, руководство по предотвращению и инфекции для промышленных организаций. Рекомендации
- O'z DSt 37.____ :2020 Система стандартов безопасных условий деятельности предприятий. Рекомендации по оказанию услуг в кемпингах и в местах отдыха
- O'z DSt 37.____ :2020 Система стандартов безопасных условий деятельности предприятий. Руководящие принципы и рекомендации в отношении общественного питания
- O'z DSt 37.____ :2020 Система стандартов безопасных условий деятельности предприятий. Руководства и рекомендации по туризму
Эти руководства подготовлены в стандартной форме, используются добровольно и содержат руководящие инструкции.
В стандартах изложены рекомендации для промышленных предприятий по вопросам гигиены, инфекций и профилактики, общественного питания, транспорта, кемпингов, развлечений, образования, бизнеса, здоровья, физкультурно-спортивных сооружений и баз отдыха.
Стандарты также устанавливают общие требования к организации оптимальных условий труда и рабочих процессов по охране здоровья рабочих и служащих, реализации профилактических мер, оказанию туристам услуг санитарно-гигиенической безопасности с целью обеспечения их здоровья.
Если у вас есть какие-либо комментарии к проекту руководства, отправьте их в агентство «Узстандарт» по адресам uzstandard@gmail.com и uzst@standart.uz.