2016 yilning 12-13 aprel kunlari Ostona shahrida (Kozog‘iston Respublikasi) “O‘zstandart” agentligi, AK “Uzavtosanoat” va QK “JV MAN Auto-Uzbekistan” MChJ vakillaridan iborat ishchi gurux Qozog‘iston Respublikasi texnik jihatdan tartibga solish va metrologiya Qo‘mitasi rahbariyati va mutaxassislari bilan uchrashuv o‘tkazdi.
Uchrashuv davomida transport vositalarining tipini rasmiylashtirish va tasdiqlash jarayonlari muhokama qilindi. O‘zbekiston vakkilari tomonidan 1992 yil 13 martda Standartlashtirish, metrologiya va sertifikatlashtirish sohasida kelishilgan siyosatni yuritish bo‘yicha Kelishuv miqyosidaavtotransport vositalariga berilgan muvofiqlik sertifikatlarini tan olish, shuningdek, «JV MAN Auto-Uzbekistan» MChJ KQ tomonidan ishlab chiqarilayotgan yuk tashuvchi avtotransport vositalarining(samosvallar)turini tasdiqlashmasalalari ko‘tarildi.
Muhokama natijasida, Qozog‘iston Respublikasi texnik jihatdan tartibga solish va metrologiya Qo‘mitasining raisi o‘rinbosari “JV MAN Auto-Uzbekistan» MChJ KQ tomonidan ishlab chiqarilayotgan yuk tashuvchi avtotransport vositalarining (samosvallar) turini tasdiqlash hujjati (3 yilga) taqdim qilindi, bu o‘z navbatida Yevroosiyo iqtisodiy ittifoqi (YeOII)bozoriga chiqish imkonini yaratadi.
“JV MAN Auto-Uzbekistan» MChJ KQning murojjatlariga asosan avtotransport vositalari turini tasdiqlash masalalarini jadallashtirish va o‘z vaqtida rasmiylashtirishmaqsadida, Qozog‘iston vakkilari tomonidan YeOIIning yagona reyestriga kiritilgan akkreditatlangan sertifikatlashtirish organlar (SO) va sinov laboratoriyalari (SL) ro‘yxati taqdim qilindi, hamda O‘zbekiston Respublikasi xududida joylashgan sinov poligonida sinovlarnio‘tkazish taklifi berildi.
Uchrashuv davomida Standartlashtirish, metrologiya va sertifikatlashtirish bo‘yicha Davlatlararo kengashini ishini rivojlantirish masalalari, hamda 2012 yil 21 dekabrdagi “O‘zstandart” agentligi hamda Qozog‘iston Respublikasi texnik jihatdan tartibga solish va metrologiya Qo‘mitasi o‘rtasidagi standartlashtirish, metrologiya va muvofiqlikni baholash Memorandumi miqyosida istiqboldagi masalalar, jumladan muvofiqlikni baholash masalalarida amaliy yordam ko‘rsatishga kelishildi.
Qo‘shimcha ravishda, 2016 yil 13 aprel kuni Qozog‘iston Respublikasi “Milliy akkreditatlash markazi” vakillari bilan ishchi yig‘ilish o‘tkazildi. Yig‘ilish davomida quyidagi masalalar ko‘rib chiqildi:
- Qozog‘iston Respublikasida amaldagi akkreditatsiya tizimi;
- ILAC va IAF halqaro akkreditatsiya tashkilotlarga a’zo bo‘lishda Qozog‘iston Respublikasining tajribasi;
- Qozog‘iston Respublikasi “Milliy akkreditatlash markazi” tomonidan O‘zbekiston Respublikasining muvofiqlikni baxolash organlarini akkreditatsiyalash tartibi.
Uchrashuv davomida, tomonlar akkreditatsiya masalalarida xamkorlik qilish va shu yo‘nalishda birgalikda ishlarni davom ettirishni istak bildirishdi.

12-13 апреля 2016 года в г.Астана (Республика Казахстан) рабочей группой в составе представителей Агентства «Узстандарт», АК «Узавтосаноат» и СП ООО «JV MAN Auto-Uzbekistan» проведена рабочая встреча с руководством и специалистами Комитета по техническому регулированию и метрологии Республики Казахстан.
В ходе встречи обсуждены вопросы по процедурам оформления и утверждения одобрения типа транспортных средств. Со стороны узбекской стороны были подняты вопросы по признанию сертификатов соответствия на автотранспортные средства, в рамках Соглашения о проведении согласованной политики в области стандартизации, метрологии и сертификации от 13 марта 1992 г., а также о получения одобрения типа на серийное производство для большегрузных автотранспортных средств (самосвалов) СП ООО «JV MAN Auto-Uzbekistan».
По результатам обсуждения данного вопроса, заместителем Председателя Комитета технического регулирования и метрологии Республики Казахстан было вручено «Одобрение типа на серийное производство (3 года) для большегрузных автотранспортных средств (самосвалов) СП ООО «JV MAN Auto-Uzbekistan»», которое обеспечивает доступ на рынок стран Евразийского экономического союза (ЕАЭС).
В целях ускорения и своевременного оформления одобрения типа транспортных средств, по заявкам СП ООО «JV MAN Auto-Uzbekistan», казахской стороной был представлен перечень аккредитованных органов по сертификации (ОС) и испытательных лабораторий (ИЛ) зарегистрированных в едином реестре ЕАЭС, а также предложено организовать испытания на испытательном полигоне на территории Республики Узбекистан.
В ходе обсуждения были рассмотрены вопросы развития Межгосударственного совета по стандартизации, метрологии и сертификации государств-членов СНГ (МГС), членами которого являются обе страны, а также дальнейшего взаимодействия в рамках «Меморандума о взаимопонимании между Агентством «Узстандарт» и Комитетом технического регулирования и метрологии Республики Казахстан в области стандартизации, метрологии и оценки соответствия» от 21 декабря 2012 г., в части оказания содействия по вопросам подтверждения соответствия.
Дополнительно, 13 апреля 2016 года проведено рабочее совещание с представителями «Национального центра аккредитации» Республики Казахстан. Во время встречи были обсуждены вопросы касательно:
- действующей системы аккредитации в Казахстане;
- опыта Казахстана по вступлению в международные организации по аккредитации ILAC и IAF;
- процедуры аккредитации Органов по оценке соответствия Республики Узбекистан со стороны Национального центра аккредитации Республики Казахстан.
В ходе проведенной встречи, стороны выразили желание о сотрудничестве в вопросах аккредитации и продолжении совместной работы в данном направлении.