O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 20-sentabr kuni Nyu-Yorkda Amerika Qo‘shma Shtatlarida istiqomat qilayotgan bir guruh vatandoshlarimiz bilan uchrashdi.
Buyuk mutafakkirlar zamini bo‘lgan O‘zbekiston farzandlari bugungi kunda ham yuksak bilim va salohiyatini dunyoga namoyon etmoqda. Jumladan, ko‘plab yurtdoshlarimiz AQShda yashab, o‘z sohalarida katta muvaffaqiyatlarga erishmoqda. Ular orasida olimlar, ishbilarmonlar, xalqaro va jamoat tashkilotlari vakillari, talabalar bor.
Prezidentimiz Shavkat Mirziyoyevning AQShga tashrifi, bu yerda yashayotgan vatandoshlarimiz bilan uchrashuvi ularga katta xursandchilik bag‘ishladi.
Amerika Qo‘shma Shtatlarida siz, qadrli yurtdoshlarimiz bilan uchrashib turganimdan bag‘oyat xursandman, dedi davlatimiz rahbari. Men ushbu tashrif chog‘ida sizlar bilan chin dildan, samimiy suhbatlashishni avvaldan rejalashtirib qo‘ygan edim.
Vatandan yiroqda, musofirchilikda o‘z o‘rnini topish va haqli e’tirof qozonish naqadar mashaqqatli ekanini barchamiz yaxshi anglaymiz. Bunday katta yutuqlarga erishish har kimga ham nasib etavermaydi.
Bugun sizlar bilan ochiq muloqot qilib, sizlar bilan yaqindan tanishish, mamlakatimiz oldida turgan katta-katta vazifalarni amalga oshirish borasidagi fikr va mulohazalaringiz, takliflaringiz bilan o‘rtoqlashish g‘oyat muhim, deb hisoblayman.
Prezidentimiz 2017-2021-yillarda O‘zbekistonni rivojlantirishning beshta ustuvor yo‘nalishi bo‘yicha Harakatlar strategiyasi, Ma’muriy islohotlar konsepsiyasining ahamiyati haqida so‘z yuritdi. Sud-huquq, moliya, kichik biznes, turizm, tibbiyot sohalaridagi o‘zgarishlar to‘g‘risida ma’lum qildi.
Mamlakatimizda aholini uy-joy bilan ta’minlash, ilm-fan va ta’limni rivojlantirish, zamonaviy kadrlar tayyorlash bo‘yicha ulkan ishlar boshlangani ta’kidlandi. O‘zbekistonning yoshlarga oid davlat siyosatining mazmun-mohiyati, O‘zbekiston yoshlar ittifoqining yoshlar huquq va manfaatlarini ta’minlash borasidagi faoliyati haqida so‘z bordi.
2017-yil O‘zbekistonda xalq bilan muloqot va inson manfaatlari yili, deb e’lon qilindi. Odamlarning talab va takliflarini eshitish, shu asosda ijtimoiy-iqtisodiy dasturlarni belgilash davlat siyosatining ustuvor yo‘nalishiga aylandi. Prezidentimiz qayerda bo‘lmasin, xalq ichiga kirib, yurtdoshlarimiz bilan yuzma-yuz gaplashmoqda, fikr-mulohazalarini tinglamoqda.
Mazkur uchrashuv ham ochiq va samimiy ruhda o‘tdi. Prezidentimiz uchrashuvga kelgan har bir yurtdoshimizning hayoti va faoliyati bilan qiziqdi.
Vatandoshlarimiz Prezidentimiz bilan uchrashish o‘zlari uchun ulkan sharaf ekanini, bunday e’tibordan boshlari osmonga yetganini ta’kidladi. Ona yurtimizda ilm-fan, ta’lim, texnologiya, investitsiya va boshqa sohalarni rivojlantirish, O‘zbekiston va AQSh muassasalari o‘rtasidagi aloqalarni mustahkamlash bo‘yicha o‘z fikr-mulohazalarini bayon etdi.
Shavkat Mirziyoyev vatandoshlarimizni O‘zbekistonda amalga oshirilayotgan keng ko‘lamli islohotlarga daxldor bo‘lish, zamonaviy bilim va tajribalarini mamlakatimiz rivojiga yo‘naltirishga da’vat etdi.
Mamlakatimiz taraqqiyotiga hissa qo‘shish istagida bo‘lgan barcha chet eldagi yurtdoshlarimizni O‘zbekistonga taklif etaman, dedi davlatimiz rahbari. Men ularni qo‘llab-quvvatlashga va har tomonlama rag‘batlantirishga tayyorman.
Barchangizning mamlakatimizni rivojlantirishga sidqidildan hissa qo‘shishga tayyor ekaningizni ko‘rib, chin dildan mamnun bo‘lib turibman. Hammamiz jonajon Vatanimiz ravnaqi yo‘lida bir yoqadan bosh chiqarib birlashsak, oldimizga qo‘ygan har qanday yuksak marraga albatta yetishimizga ishonaman, dedi pirovardida Prezidentimiz.
Uchrashuvga yig‘ilganlar Prezident Shavkat Mirziyoyev tomonidan amalga oshirilayotgan islohotlar xalqimiz farovonligini yanada yuksaltirishga xizmat qilishini qayd etdi. Davlatimizning xorijda yashayotgan yurtdoshlarimizga qaratayotgan e’tibori uchun minnatdorlik bildirdi. Vatandoshlarimiz mamlakatimizni har tomonlama rivojlantirishga hissa qo‘shishga tayyor ekanliklarini ta’kidladi.

Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 20 сентября в Нью-Йорке встретился с группой наших соотечественников, проживающих в Соединенных Штатах Америки.
Представители Узбекистана – священной земли, взрастившей великих мыслителей и ученых, сегодня также демонстрируют миру свои глубокие знания и потенциал. В частности, множество наших соотечественников живут в США и достигают больших успехов в своих сферах. Среди них ученые, бизнесмены, представители международных и общественных организаций, студенты.
Визит Президента Шавката Мирзиёева в США, встреча с проживающими в этой стране нашими соотечественниками подарили им большую радость.
Я безгранично рад сегодня в Соединенных Штатах Америки встретиться с вами, дорогие наши соотечественники, сказал глава нашего государства. Я заранее запланировал в ходе этого визита искренне, душевно побеседовать с вами.
Все мы хорошо осознаем, насколько нелегко вдали от Родины найти свое место и завоевать заслуженное признание. Достижение таких больших успехов дано не каждому.
Считаю важным сегодня встретиться, ближе познакомиться с вами, провести открытый диалог, узнать ваши мнения и предложения о стоящих перед нашей страной больших задачах.
Президент нашей страны говорил о значении Стратегии действий по пяти приоритетным направлениям развития Республики Узбекистан в 2017-2021 годах, Концепции административной реформы, изменениях в судебно-правовой, финансовой сферах, в области малого бизнеса, туризма, медицины.
Отмечалось, что в нашей стране начата огромная работа по обеспечению населения жильем, развитию науки и образования, подготовке современных кадров. Речь шла о сути и значении государственной молодежной политики нашей страны, деятельности Союза молодежи Узбекистана в обеспечении прав и интересов молодежи.
2017 год в Узбекистане объявлен Годом диалога с народом и интересов человека. Заслушивание требований и предложений людей, определение на основе этого социально-экономических программ стали приоритетным направлением государственной политики. Президент нашей страны, где бы ни находился, проводит открытый диалог с народом, заслушивает мнения и предложения простых людей.
Эта встреча также прошла в духе открытости и искренности. Президент нашей страны поинтересовался жизнью и деятельностью каждого нашего соотечественника, участвовавшего во встрече.
Наши соотечественники отметили, что для них огромная честь встретиться с Президентом нашей страны, что они безмерно признательны за такое высокое внимание. Они изложили свои мнения о развитии в нашей стране науки, образования, технологий, инвестиций и других сфер, укреплении связей между учреждениями Узбекистана и США.
Шавкат Мирзиёев призвал наших соотечественников быть сопричастными к осуществляемым в Узбекистане широкомасштабным реформам, направлять современные знания и опыт на пути его развития.
Всех соотечественников за рубежом, желающих внести вклад в развитие нашей страны, я приглашаю в Узбекистан, сказал глава нашего государства. Я готов их поддержать и всесторонне стимулировать.
Видя вашу готовность внести свой вклад в развитие нашей страны, я искренне, всем сердцем рад. Убежден, если мы сплоченно, объединившись, будем работать на пути процветания нашей дорогой Родины, то мы обязательно достигнем стоящих перед нами высоких рубежей, сказал Президент нашей страны.
Участники встречи подчеркнули, что осуществляемые Президентом Шавкатом Мирзиёевым реформы послужат дальнейшему повышению благосостояния нашего народа. Выразили признательность за внимание, проявляемое нашим государством также к нашим соотечественникам, проживающим за рубежом. Соотечественники отметили, что готовы внести вклад во всестороннее развитие нашей страны.
Президент нашей страны пожелал нашим соотечественникам крепкого здоровья, удачи и успехов в их деятельности.