Hurmatli iste’molchi, Toshkentdagi savdo tarmoqlarida
“O‘zstandart” agentligi tomonidan belgilangan chora-tadbirlar natijasida bozorlar va savdo shoxobchalaridagi sifati kafolatlanmagan oziq-ovqat mahsulotlarning sotilishini oldi olinmoqda.
“O‘zstandart” agentligining bevosita tashabbusi va sayi harakati bilan joriy yilning 9 oyi davomida sinov natijalariga ko‘ra 323 ta holatda ayrim turdagi oziq-ovqat mahsulotlari yaroqsiz deb topildi.
Yuqorida keltirilgan o‘rganishlar jarayoni bozorlar va savdo majmualarida sertifikatsiz hamda sifati kafolatlanmagan oziq-ovqat mahsulotlarining realizatsiya qilinishining oldini olish bo‘yicha amalga oshirildi. “O‘zstandart” agentligining mutaxassislari tomonidan birgina Toshkent shahri va Toshkent viloyatida joylashgan bir qator savdo tarmoqlaridan 6 turdagi jami 61 dona oziq-ovqat mahsulotlari xarid qilindi.
Olib borilgan o‘rganishlar jarayonida savdoga qo‘yilgan sut, kolbasa mahsulotlari, ichimlik suvlari, bolalar ozuqalari, kakao, sharbatlarning nazorat xaridlari amalga oshirildi. Afsuski natijalar qoniqarsiz. Ya’ni o‘rganishlar o‘tkazilgan savdo shoxobchalaridagi bu turdagi mahsulotlarning aksariyati muvofiqlik sertifikatiga ega emas, ya’ni sifati kafolatlanmagan holda savdoga qo‘yilganligi ma’lum bo‘ldi.
Masalan, birgina Toshkent shahrida joylashgan ayrim savdo majmualarida olib borilgan o‘rganish natijalariga to‘xtaladigan bo‘lsak, savdoga qo‘yilgan yaroqsiz mahsulotlarining ishlab chiqaruvchilari tahlil qilinganda masalan, “Hasanmolprom” xususiy firmasi tomonidan ishlab chiqarilgan 30% yog‘lilik darajasiga ega “Garmoniya” qaymog‘i, “Izzat” xususiy firmasi tomonidan ishlab chiqarilgan 2,5 % yog‘lilik darajasiga ega tvorog, “GOODFOODORGANIC” MChJ tomonidan ishlab chiqarilgan 8,5% smetana va 35% qaymoq, “Hamidaxon Barakali tayyorlov” MChJ tomonidan ishlab chiqarilgan 2,5% yogurd va 20% smetana va boshqa ishlab chiqaruvchilarning mahsulotlari me’yoriy hujjatlarning talabiga javob bermasligi aniqlandi.
Iste’molchilarga tavsiya
“O‘zstandart” agentligi iste’molchilarga shuni ma’lum qiladiki, garchi ular maxsus laboratoriyalarda sifatsiz mahsulotlarni sinovlarni amalga oshirib, xarid qilayotgan mahsulotlarini tekshirish imkoniga ega bo‘lmasalar-da, uning yo‘riqnomasi va tashqi holati, ya’ni qadog‘i qattiq hamda shikastlanmagani, undagi suratlarning sifatli ekanligi, ko‘rsatkichlari yozilgan yorliqning mavjudligi,kabi jihatlarga e’tibor qaratishlari maqsadga muvofiq.

Агентство «Узстандарт» предупреждает: Покупка и употребление некачественных продуктов питания серьёзно вредит Вашему здоровью и здоровью Ваших близких!
Будте бдительны!!!
Уважаемые потребители, в крупных торговых сетях обнаружены некачественные продукты питания (каймак, йогурт, колбаса …) !
Химико-биологической лабораторией Республиканского центра испытаний и сертификации за 9 месяцев текущего года, в ходе проведения физико-химических и органолептических испытаний забраковано пищевой продукции в 232 случаях.
Специалистами Агентства «Узстандарт» на торговых точках города Ташкента и Ташкентской области, за счет средств Республиканского центра испытаний и сертификации проведён контрольный закуп 6 видов пищевой продукции (молочные, колбасные изделия, вода питьевая, детское питание, какао и соки) в количестве 56 образцов.
Образцы были закуплены из торговых сетей.
При проведении испытаний по физико-химическим показателям и показателям безопасности выявлено, что не соответствовали требованиям нормативных документов 21 наименование продукции (в молочной продукции по органолептическим показателям массовой доле жира, колбасная продукция по завышенному показателю крахмала в составе продукции), в том числе по результатам испытаний образцов каймака «Гармония» 30 % производства ЧФ «Хасанмолпром», творога 2,5% ЧФ «Иззат», молока цельного сгущенного «Браво» 8,5% ООО «GOOD FOOD ORGANIC», сметаны 25% предприятия «Тонг Сутлари», йогурта «Milky citу» ООО «Хамидахон Баракали Тайёрлов», йогурта ООО «Believe Milk Food», каймака 30%, сметаны 15% ООО «Молочный Край», сметаны «Бест» производства ООО «Angren meat-milk» установлено не соответствие требованиям по массовой доле жира и органолептическим показателям: консистенция, внешний вид, вкус и запах, колбасные изделия, производимые ООО «Козимжон Омад», ООО «Покиза Ният» не соответствовали по массовой доле белка и массовой доле крахмала.
Испытания Республиканским ЦГСЭН показали, что образцы каймака 35% предприятия «Тонг сутлари», йогурта «Milk сity» 2,5% производства ООО «Хамидахон Баркали Тайёрлов», сливок «Гармония» 30% производства ЧФ «Хасан молпром», йогурт 2% производства ООО «BIO NATURAL FOOD» не соответствуют установленным требованиям бактериологии - общее количество микробов и требованиям по брожению и кислотности.
Вместе с тем, указанные меры не позволили предотвратить реализацию некачественной продукции в торговой сети в связи с отсутствием законного механизма реагирования по результатам контрольного закупа.