Poytaxtimizda Paxta bo‘yicha xalqaro maslahat qo‘mitasining yetmish oltinchi yalpi majlisi hamda XIII xalqaro O‘zbekiston paxta va to‘qimachilik yarmarkasi boshlandi.
Mazkur qo‘mitaning 2016-yilgi yig‘ilishida “Globallashuv va texnologik taraqqiyot davrida paxta” mavzuidagi anjumanni Toshkentda o‘tkazish haqida qaror qabul qilingan edi. Bu jahon paxta va to‘qimachilik sanoatining yirik markazlaridan biri sifatida tan olingan O‘zbekistonning xalqaro mavqei tobora ortib borayotganining yana bir yorqin dalilidir.
Yig‘ilish va yarmarka ishida 50 dan ziyod mamlakatdan 1 ming 500 ga yaqin mutaxassis ishtirok etmoqda.
1939-yilda tashkil etilgan Paxta bo‘yicha xalqaro maslahat qo‘mitasi tarkibida Doimiy qo‘mita, Paxta sinovining instrumental uslublarini tijoriy standartlashtirish bo‘yicha maqsadli guruh, Paxta ishlab chiqarishning ijtimoiy, ekologik va iqtisodiy tavsiflari bo‘yicha ekspertlar guruhi, Biotexnologiya bo‘yicha ekspertlar guruhi, Paxta sohasini rivojlantirish bo‘yicha xalqaro forum, Paxtani birlamchi qayta ishlash bo‘yicha ekspertlar guruhi kabi soha ravnaqida muhim o‘rin tutadigan qator tuzilmalar faoliyat yuritadi.
Paxta bo‘yicha xalqaro maslahat qo‘mitasining eng muhim tadbirlari reyestriga O‘zbekiston xalqaro paxta yarmarkasi ham kiritilgan. Bu esa ushbu yarmarka dunyo miqyosida paxta bozori siyosatini belgilovchi nufuzli anjumanlardan biri ekanidan dalolatdir. Yarmarka “O‘zbekengilsanoat” aksiyadorlik jamiyati, O‘zbekiston Respublikasi Tashqi savdo, Qishloq va suv xo‘jaligi vazirliklari va “Sifat” markazi hamkorligida tashkil etildi.
Tadbir doirasida xalqaro paxta bozorining bugungi holati va istiqbollari muhokama qilinib, raqobatbardosh sanoat xom ashyosi yetishtirish, uni chuqur qayta ishlash, savdo, logistika va sug‘urta masalalari yuzasidan 16 ga yaqin sessiya o‘tkazilishi kutilmoqda. O‘zbekiston tajribasi misolida g‘o‘za seleksiyasi, agrotexnikasi, hosilni zararkunanda va kasalliklardan himoya qilish, tola sifatini baholash kabi masalalar o‘rganiladi.
Tizimda amalga oshirilayotgan texnik va texnologik yangilanishlar, amaliyotga joriy qilinayotgan innovatsion ishlanmalar tufayli tolamizning sifat ko‘rsatkichlari tubdan yaxshilanmoqda. Bu esa bugungi kuchli raqobat sharoitida jahon paxta bozoridan mustahkam joy egallashda hal qiluvchi ahamiyat kasb etayotir. Mutaxassislarning ta’kidlashicha, 2016-yilgi mavsumda mamlakatimizda “Oliy” va “Yaxshi” sinflariga mansub tolaning ulushi avvalgi yillardagiga nisbatan 10 foiz ortib, 92 foizga yetgan.
Shunga mos ravishda tolani qayta ishlash hajmi ham ortmoqda. Agarda 1990-yillar boshida mamlakatimizda tolaning atigi 3-5 foizi qayta ishlangan bo‘lsa, hozirga kelib, bu ko‘rsatkich 50 foizdan oshdi. Eng olis hududlarda ham yangi quvvatlar ishga tushirilayotgani, mavjudlari tubdan modernizatsiya qilinayotgani ushbu yo‘nalishdagi ishlar ko‘lamini kengaytirmoqda. Maqsad esa yagona, u ham bo‘lsa, 2020-yilga borib tolani 100 foiz o‘zimizda qayta ishlashga erishish, xalqaro bozorga qo‘shimcha qiymatli, yuqori sifatli tayyor mahsulot yetkazib berishdan iboratdir.
Yarmarka doirasida ilk bor Janubiy Koreya va O‘zbekiston dizaynerlari ishtirokida mahorat darslari, to‘qimachilik mahsulotlarini Yevropa Ittifoqi mamlakatlariga eksport qilishni kengaytirish masalalari bo‘yicha seminar va treninglar o‘tkazilishi mo‘ljallanmoqda. Yengil sanoat salohiyati, jumladan, mahalliy korxonalarda ishlab chiqarilayotgan turfa liboslar namoyishi ham rejalashtirilgan.

В Ташкенте стартовали 76-е пленарное заседание Международного консультативного комитета по хлопку и XIII Международная Узбекская хлопковая и текстильная ярмарка.
На состоявшемся в прошлом году заседании данного комитета было принято решение о проведении в Ташкенте конференции на тему “Хлопок в эпоху глобализации и технологического прогресса”. Это является еще одним подтверждением неуклонного укрепления международного статуса Узбекистана, как одного из крупных центров хлопковой и текстильной промышленности.
В работе заседания и ярмарки участвуют около 1500 специалистов из более чем 50 стран.
Международный консультативный комитет по хлопку был организован в 1939 году. В его состав в настоящее время входят такие организации, как Постоянный комитет, Целевая группа по коммерческой стандартизации инструментальных способов испытания хлопка, Группа экспертов по социальным, экологическим и экономическим характеристикам производства хлопка, Группа экспертов по биотехнологиям, Международный форум по развитию хлопковой отрасли, Группа экспертов по первичной переработке хлопка, а также ряд ключевых структур, направленных на развитие сферы.
– В мире функционируют более двухсот научных центров, проводящих исследования в области хлопководства, – говорит исполнительный директор Международного консультативного комитета по хлопку Кай Хьюз. – Узбекистан достигает высоких результатов по развитию хлопкового производства. В стране имеется множество сортов хлопка, отвечающих запросам потребителей.
В реестр важных мероприятий Международного консультативного комитета по хлопку также включена Международная Узбекская хлопковая ярмарка, которая является одним из престижных форумов, определяющих политику хлопкового рынка в мировом масштабе. Ярмарка организована при сотрудничестве акционерного общества “Узбекенгилсаноат”, министерств внешней торговли, сельского и водного хозяйства Республики Узбекистан, центра “Сифат”.
Благодаря осуществляемым в системе техническим и технологическим преобразованиям, внедряемым в практику инновационным разработкам в корне улучшаются качественные показатели отечественного волокна. Это, в свою очередь, в условиях нынешней сильной конкуренции играет ключевую роль в обретении прочного места на мировом хлопковом рынке. Как утверждают специалисты, в 2016 году в стране по сравнению с предыдущими годами доля волокна сортов “Олий” и “Яхши” выросла на 10 процентов и достигла 92 процентов.
Возрастают также объемы переработки волокна. Если в начале 1990-х в стране перерабатывалось лишь 3-5 процентов волокна, то в настоящее время данный показатель превысил 50 процентов. Введение в строй новых мощностей даже в самых отдаленных регионах, коренная модернизация уже имеющихся предприятий способствуют расширению масштаба работы в данном направлении. Однако цель едина: до 2020 года достигнуть 100-процентной переработки отечественного волокна, поставлять на международный рынок высококачественную готовую продукцию с добавленной стоимостью.
В рамках ярмарки впервые предусматривается проведение мастер-классов при участии дизайнеров Южной Кореи и Узбекистана, семинаров-тренингов по вопросам расширения экспорта текстильной продукции в страны Евросоюза. Также планируется демонстрация текстильного потенциала, показ изготавливаемой на отечественных предприятиях одежды.