Poytaxtimizda XIII Xalqaro O‘zbekiston paxta va to‘qimachilik yarmarkasi yakunlandi
Ekspertlar fikricha, mamlakatimizda ekologik toza paxta tolasi yetishtirish borasida boy tajriba to‘plangan. Turli davlatlardan yarmarkada qatnashgan 1 ming 500 dan ortiq mutaxassis bu boradagi ishlarni tahlil qilib, o‘zlariga eng maqbul standartlarni belgilab olish imkoniga ega bo‘ldi.
– Kuzatuvlarimizga ko‘ra, O‘zbekistonda paxta narxida keskin o‘sish va tushishlar kuzatilmayapti, – deydi "Cotton Outlook” xalqaro agentligi bosh muharriri Rey Batler. – Keyingi yillarda AQSh, Hindiston, Xitoyda paxta yetishtirishning ortishi hisobiga joriy yilda dunyoda yaratiladigan paxta xirmoni 27 million tonnadan ortishi kutilmoqda. Bu o‘tgan yilga nisbatan 1,4 million tonna ko‘p demakdir.
Ta’kidlash joizki, bu yilgi yarmarkada O‘zbekiston o‘zining paxta sotish siyosatida yangi strategiyani qo‘lladi. Xususan, eksponatlarning salmoqli qismi to‘qimachilik va yengil sanoat korxonalari mahsulotlaridan iborat bo‘ldi. Bu mamlakatimizda yuqori qo‘shimcha qiymatga ega bo‘lgan ip-kalava, mato va tayyor mahsulotlar eksporti hajmini oshirish bo‘yicha amalga oshirilayotgan izchil chora-tadbirlardan dalolatdir.
Prezidentimizning 2016-yil 21-dekabrdagi "2017-2019-yillarda to‘qimachilik va tikuv-trikotaj sanoatini yanada rivojlantirish chora-tadbirlari dasturi to‘g‘risida"gi qarori eksportbop mahsulotlar tayyorlash va ularning hajmini yanada kengaytirishga xizmat qilmoqda. Unga ko‘ra, umumiy qiymati 2 milliard 200 million dollarlik 130 dan ortiq investitsiyaviy loyihani amalga oshirish belgilangan.
Bugungi kunda "O‘zbekengilsanoat" aksiyadorlik jamiyati tizimida 450 dan ziyod korxona faoliyat yuritmoqda. Soha korxonalari ichki bozorni tayyor mahsulotlar bilan to‘ldirish barobarida yuqori sifatli ip-kalava, gazlama, trikotaj buyumlar hamda turli dizayndagi kiyim-kechaklarni 50 ziyod mamlakatga eksport qilmoqda. Xususan, o‘tgan yili 1 milliard 146 million dollarlik eksport amaliyoti bajarildi. Joriy yilning oxiriga qadar esa bu ko‘rsatkichni 1 milliard 300 million dollardan oshirish rejalashtirilgan.
Yarmarka mamlakatimizdagi ko‘plab ishlab chiqarish korxonalariga o‘z hamkorlari doirasini yanada kengaytirish imkonini berdi. Ular orasida «O‘zbekengilsanoat» aksiyadorlik jamiyati tarkibidagi «Mehrigiyo Feruz Yulduz» mas’uliyati cheklangan jamiyati ham bor. Andijonda faoliyat yuritayotgan ushbu korxonada ayollar paltosi ishlab chiqariladi. Bu mahsulotlarning teng yarmi xorijga eksport qilinmoqda.
– Biz 50 turdagi ayollar ustki kiyimlarini ishlab chiqaramiz, – deydi korxonaning savdo bo‘yicha menejeri Nodirbek Bahriddinov. – Bugun mahsulotlarimizni MDH mamlakatlariga eksport qilmoqdamiz. Yarmarkada Yevropa davlatlaridan kelgan tadbirkorlar bilan samarali muzokaralar olib bordik va kelishuvlarga erishdik.
Forum doirasida qator taqdimotlar ham o‘tkazildi. Ulardan biri – "O‘zbekengilsanoat" aksiyadorlik jamiyati, O‘zbekiston Qishloq va suv xo‘jaligi, Bandlik va mehnat munosabatlari vazirliklari, Kasaba uyushmalari federatsiyasi, Xalqaro moliya korporatsiyasi, Jahon banki hamkorligidagi barqaror paxtachilikni rivojlantirishga yo‘naltirilgan loyihaning natijalariga bag‘ishlandi. Loyiha dastlabki yetti oyda fermer xo‘jaliklarida paxtani barqaror ravishda yetishtirish standart tizimini joriy etish uchun sinov rejimida joriy etildi. Qishloq xo‘jaligi texnologiyalari diagnostikasi amalga oshirildi. Paxtachilik samaradorligini oshirish va mexanizatsiyalashni joriy etish bo‘yicha tavsiyalar ishlab chiqildi.
Yarmarkada «O‘zbekengilsanoat» aksiyadorlik jamiyati qoshidagi dizayn markazi modalar ko‘rgazmasini o‘tkazdi. Unda «O‘zteks», «Samo», «Ideal», «Bonita», «Barchinoy», «Chust teks», «Konteks» korxonalari, «Anor Atele», «Gigu», «Sabina Nazar» kabi dizaynerlar guruhlari o‘z to‘plamlarini namoyish etdi.
– Yaqinda Moskva shahrida o‘tkazilgan festivalda qatnashdik,– deydi «Sharq liboslari» dizayn markazi rahbari Kamola G‘ulomova. –Unda markazimizda ayollar uchun «rret-a-porter» yo‘nalishida, tabiiy matolardan tikilgan liboslar dunyodagi yetakchi dizaynerlar va nufuzli hakamlar hay’ati tomonidan yuqori baholanib, oltin medal bilan taqdirlandi. Bugun ham qirqdan ziyod mamlakat vakillariga O‘zbekistonda moda va dizayn sanoati ulkan imkoniyatga ega ekanini yana bir bor namoyon etdik.
XIII Xalqaro O‘zbekiston paxta va to‘qimachilik yarmarkasi mamlakatimiz iqtisodiy salohiyatini, xalqimiz farvonligini yanada yuksaltirish bo‘yicha amalga oshirilayotgan keng ko‘lamli islohotlar o‘zining yuksak samaralarini berayotganini yana bir bor namoyish etdi. Jahon paxta va to‘qimachilik biznesining muhim voqealaridan biri bo‘lgan mazkur an’anaviy yarmarka O‘zbekiston bilan ishonchli, uzoq muddatli va o‘zaro manfaatli hamkorlikni yanada kengaytirishga xizmat qiladi.

По мнению международных экспертов, в Узбекистане накоплен богатый опыт по выращиванию экологически чистого хлопкового волокна. Более 1500 специалистов, участвовавших в ярмарке из разных государств, получили возможность ознакомления с работой в данном направлении, определили приемлемые для них стандарты.
Следует отметить, что в нынешней ярмарке Узбекистан применил новую стратегию. В частности, весомая часть экспонатов состояла из готовой продукции предприятий текстильной и легкой промышленности. Это свидетельствует о последовательных мероприятиях, осуществляемых в нашей стране по повышению экспорта пряжи, ткани и готовой продукции с высокой добавленной стоимостью.
Постановление Президента нашей страны "О Программе мер по дальнейшему развитию текстильной и швейно-трикотажной промышленности на 2017-2019 годы" от 21 декабря 2016 года служит заготовке и дальнейшему расширению объемов экспортоориентированной продукции. В соответствии с ним предусмотрена реализация свыше 130 инвестиционных проектов общей стоимостью 2 миллиарда 200 миллионов долларов.
В настоящее время в системе акционерного общества "Узбекенгилсаноат" функционируют более 450 предприятий. Предприятия сферы наряду с пополнением внутреннего рынка готовой продукцией экспортируют в более 50 стран мира высококачественную пряжу, ткани, трикотажные изделия и одежду различного дизайна. В частности, в прошлом году выполнены экспортные операции на 1 миллиард 146 миллионов долларов. До конца нынешнего года предусмотрено превышение данного показателя до свыше 1 миллиарда 300 миллионов долларов.
– Мы шьем 50 видов женской верхней одежды, – говорит торговый менеджер предприятия Нодирбек Бахриддинов. – В настоящее время мы экспортируем нашу продукцию в страны СНГ. В ходе ярмарки провели плодотворные переговоры с предпринимателями из стран Европы, достигли договоренности о сотрудничестве.
В рамках форума также проведен ряд презентаций. Одна из них посвящена результатам проекта по развитию устойчивого хлопководства, осуществленного в сотрудничестве с АО "Узбекенгилсаноат", Министерством сельского и водного хозяйства Узбекистана, Министерством занятости и трудовых отношений, Федерацией профсоюзов, Международной финансовой корпорацией, Всемирным банком. Проект был внедрен в пилотном режиме для внедрения в фермерских хозяйствах стандартной системы устойчивого выращивания хлопчатника. Осуществлена диагностика сельскохозяйственных технологий. Разработаны рекомендации по повышению эффективности хлопководства и внедрению механизации.
На ярмарке проведен показ мод дизайнерского центра при АО «Узбекенгилсаноат». На нем свои коллекции представили предприятия «Узтекс», «Само», «Идеал», «Бонита», «Барчиной», «Чуст текс», «Контекс», дизайнерские группы «Анор Ателье», «Гигу», «Сабина Назар» и другие.
XIII Международная узбекская хлопковая и текстильная ярмарка вновь продемонстрировала высокие результаты широкомасштабных реформ, осуществляемых на пути дальнейшего повышения экономического потенциала нашей страны, роста благосостояния народа. Эта традиционная ярмарка, ставшая одним из важных событий в мировом хлопковом и текстильном бизнесе, послужит дальнейшему расширению надежного, долгосрочного и взаимовыгодного сотрудничества с Узбекистаном.