O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining 11.05.2016 yildagi 148-sonli qarori bilan «Yengil sanoat mahsulotlarini xavfsizligi to‘g‘risidagi» Umumiy texnik reglament (keyinchalik Texnik reglament) tasdiqlandi. (O‘zbekiston Respublikasi qonunlari to‘plami, 2016 y., 19-son, 213-modda)
Texnik reglament yengil sanoat mahsulotlariga xavfsizlik talablarini o‘rnatadi va quyidagi turdagi mahsulotlarga taalluqlidir:
- Xom ipak;
- Ipak momig‘i (shyolkovaya vata);
- Kalava (paxta ip, aralash, jun, ipak);
- To‘qima, trikotaj i noto‘qima gazlamalar (choyshabbop, kiyimbop, sochiqbop, dekorativ, mebelbop, tukli);
- To‘qimachilik materiallaridan tikuv mahsulotlari;
- Chulki-paypoq mahsulotlari;
- Kigiz, noto‘qima va to‘qimachilik materiallaridan gilam mahsulotlari va qoplamalar;
- Bosh kiyimlar (trikotaj, to‘qilgan va sun’iy mo‘yna);
- To‘qimachilik-attorlik mahsulotlari.
Texnik reglamentning talablari tibbiyot vazifasidagi, badiiy xunarmandchilik, suvenir mahsulotlariga, buyurtmachining alohida talablari bo‘yicha ishlab chiqarilgan buyumlarga va mahsulotlarga taalluqli emas.
Texnik reglament rasmiy e’lon qilingan kundan boshlab olti oy muddat tugashi bilan kuchga kiradi.
O‘zbekiston Respublikasining “Texnik jihatdan tartibga solish to‘g‘risidagi” qonunining talablariga muvofiq, ushbu texnik reglamentni amalga joriy etilishi bilan, Texnik reglamentda ko‘rsatilgan mahsulotlarga standartlashtirish bo‘yicha ilgari qabul qilingan me’yoriy hujjatlar, majburiy xarakterni yo‘qotadi va o‘rnatilgan tartibda qo‘llanilish ixtiyoriyligiga ega bo‘ladi.
Texnik reglamentni umumiy matni bilan bizning saytimizda “Texnik jihatdan tartibga solish” bo‘limida tanishish mumkin

Постановлением Кабинета Министров Республики Узбекистан от 11.05.2016 г. № 148 утвержден Общий технический регламент «О безопасности продукции легкой промышленности» (далее Технический регламент). (Собрание законодательства Республики Узбекистан, 2016 г., № 19, ст. 213).
- Технический регламент устанавливает требования к безопасности к продукции легкой промышленности и распространяется на следующие виды продукции:
- шелк-сырец;
- шелковая вата;
- пряжа (хлопчатобумажная, смешанная, шерстяная, шелковая);
- тканные, трикотажные и нетканые полотна (бельевые, одежные, полотенечные, декоративные, мебельные, ворсовые);
- изделия швейные из материалов текстильных;
- чулочно-носочные изделия;
- покрытия и изделия ковровые из текстильных, нетканых материалов, и войлока;
- головные уборы (трикотажные, ткацкие и из искусственного меха);
- текстильно-галантерейные изделия.
Требования Технического регламента не распространяются на изделия медицинского назначения, художественных промыслов, сувенирную продукцию, продукцию и изделия, изготовленные по индивидуальным требованиям заказчика.
В соответствии с требованиями Закона Республики Узбекистан «О техническом регулировании», с введением в действие данного Технического регламента, принятые ранее нормативные документы по стандартизации на указанную в Техническом регламенте продукцию утрачивают обязательный характер и приобретают добровольность применения в установленном порядке.
С текстом Технического регламента можно ознакомиться на нашем сайте разделе «Техническое регулирование».