Mamlakatimizning eksporter korxonalariga yordam ko‘rsatish masalalari bo‘yicha samarali o‘zaro hamkorlikni rivojlantirish maqsadida joriy yilning 16 fevralida O‘zbekiston Respublikasi Savdo-sanoat palatasida«O‘zstandart» agentligi vakillar va Savdo-sanoat palatasi mutassadilari ishtirokida davra suhbati o‘tkazildi. Shuningdek videoaloqa vositasi orqali Savdo-sanoat palatasi hududiy boshqarmalarining vakilliri qatnashishdi.
«O‘zstandart» agentligi tomonidan, mamlakatimizda ishlab chiqarilayotgan mahsulotlarni xorijiy bozorlarga yetkazib berishda texnik to‘siqlarning oldi olinishini ta’minlashga yo‘naltirilgan, O‘zbekiston Respublikasida texnik jihatdan tartibga solish, standartlashtirish va muvofiqlikni baholash tizimlarini rivojlantirish borasida olib borilayotgan ishlar to‘g‘risida axborot berildi.
«O‘zstandart» agentligi tomonidan, mamlakatimiz eksport qiluvchilariga standartlashtirish va muvofiqlikni baholash masalalari bo‘yicha, yangi xalqaro standartlarni qabul qilish va eksporter korxonalarga sifatni boshqarish tizimlarini joriy etish qismida yordam ko‘rsatish masalalariga aloxida e’tibor qaratildi.
Uchrashuv natijalariga asosan tomonlar mahsulotlarni eksport qilish masalalarida yuzaga kelayotgan muammolar bo‘yicha tezkor axborot almashish va ularni bartaraf etishda yaqindan hamkorlik qilish bo‘yicha kelishib olishdi.

16 февраля т.г. в Торгово-промышленной палате Республики Узбекистан состоялась встреча специалистов агентства «Узстандарт» и ТПП, в которой посредством видеосвязи, также приняли участие представители региональных Управлений ТПП. Мероприятие призвано усилить взаимодействие между двумя ведомствами по вопросам оказания содействия отечественным экспортерам.
Агентством «Узстандарт» была представлена информация о работе, проводимой в республике в области технического регулирования, стандартизации, метрологии и оценки соответствия, и направленной на обеспечение устранения технических барьеров при поставке отечественной продукции на зарубежные рынки.
Были обсуждены вопросы оказания содействия отечественным экспортерам со стороны агентства «Узстандарт», в части принятия новых международных стандартов и внедрения систем управления качеством на предприятиях.
В ходе обсуждения стороны договорились о более тесном сотрудничестве и оперативном обмене информации о проблемах, возникающих у отечественных производителей при экспорте продукции, в целях их своевременного решения.