“O‘zstandart” agentligining bir guruh mutaxassislari “O‘zagroeksport” Aksiyadorlik jamiyati Maxsuslashgan Tashqi Savdo Kompaniyalari hamkoligida tashkil etilgan “Eksport qilinuvchi meva-sabzavot mahsulotlariga qo‘yilgan xalqaro standart talablari va ularni sertifikatlashtirish masalasi” mavzusidagi amaliy seminarda ishtirok etdilar.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2016 yil 12 apreldagi “Meva-sabzavot, kartoshka va poliz mahsulotlarini xarid qilish va ulardan foydalanish tizimini takomillashtirish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi Qarori va Vazirlar Mahkamasi majlisi bayonida keltirilgan meva-sabzavot mahsulotlari eksportida vujudga kelayotgan standartlashtirish va sertifikatlash bilan bog‘liq bo‘lgan muammolarni bartaraf etish maqsadida 2016 yil 2 iyunda “O‘zagroeksport”ning majlislar zalida “Eksport qilinuvchi meva-sabzavot mahsulotlariga qo‘yilgan xalqaro standart talablari va ularni sertifikatlashtirish masalasi”dagi amaliy seminarida”O‘zstandart” agentligi Mahsulotlarni eksport qilishga ko‘maklashish Byurosi mutaxassisi Sardor Murodov va Standartlashtrish, metrologiya va sertifikatlashtirish ilmiy tadqiqot instituti yetakchi mutaxassisi N. Nikishinalar qatnashib, eksport bilan shug‘ullanuvchi korxonalarga zaruriy tavsiyalarni berdilar. E’tiborli jihati shundaki, Agentlik mutaxassislari “O’z DSt ISO 22000” va “Mahsulotlarni eksport qilishga ko‘maklashish Byurosi tomonidan ko‘rsatilayotgan konsultativ xizmatlar” va istiqboldagi vazifalar yuzasidan ma’lumotlarni berdilar.

2 июня текущего года специалисты агентства «Узстандарт» приняли участие в тренинг семинаре на тему «Международные требования стандартизации и процедура сертификации на экспортоориентированную плодоовощную продукцию», организованном совместно со специализированной внешнеторговой компанией по экспорту свежей и переработанной плодоовощной продукции «Узагроэкспорт» (СВТК АО «Узагроэкспорт») для предприятий-производителей экспортоориентированной продукции.
Семинар организован во исполнение Постановления Президента Республики Узбекистан от 12.04.2016г. №2520 «О мерах по совершенствованию системы закупок и использования плодоовощной продукции, картофеля и бахчевых культур», а также в целях устранения проблем, связанных со стандартизацией и сертификацией экспорта фруктов и проведен в зале заседаний СВТК АО «Узагроэкспорт».
Специалисты агентства «Узстандарт» Муратов С.А. (Бюро по содействию экспорту продукции) Никишина Н.Г. (Научно-исследовательский институт стандартизации, метрологии и сертификации) выступали с презентациями, где разъяснили основные требования государственного стандарта «O’z DSt ISO 22000:2009 «Системы менеджмента безопасности пищевых продуктов. Требования ко всем организациям в цепи производства и потребления пищевых продуктов», идентичного международному стандарту ISO 22000:2005, а также ознакомили представителей компаний с деятельностью «Бюро по содействию экспорту продукции» по вопросам оказания консультационных услуг. В ходе обсуждения участники семинара смогли получить ответы на все интересующие их вопросы.