2016 yilning 13-14 iyun kunlari «O‘zstandart» Agentligining kichik majlislar zalida «ISO/IEC 17043 standarti. Muvofiqlikni baholash. Sinov laboratoriyalar imkoniyatlarini sinovdan o‘tkazish uchun asosiy talablar» mavzusida seminar bo‘lib o‘tdi.
Tadbir «O‘zbekiston Respublikasi va Germaniya Federativ Respublikasi o‘rtasida texnikaviy hamkorlik to‘g‘risida»gi bitim doirasida Markaziy Osiyoda sifat infratuzilmasini rivojlantirishni qo‘llab quvvatlash» dasturi doirasida tashkil etildi.
Seminarni ekspert Olaf Shnelle Verner – elektr, mexanik, termodinamik va elektr kimyoviy o‘lchov qiymatlarini kalibrlash markazi boshqaruvchi direktori va kalibrlash laboratoriyasi boshlig‘i olib bordi.
Seminarni o‘tkazishdan maqsad – iqtisodiyetimizni rivojlantirish, boshqa mamlakatlar bilan iqtisodiy aloqalarni kengaytirish maqsadida turli darajadagi taqqoslashlarni amalga oshirish borasida mutaxassilarimizning bilim va kasbiy mahoratlarini oshirish.
Seminarda «O‘zstandart» Agentligi va uning tarkibiy bo‘linmalari mutaxassislari ishtirok etishdi.
Kelajakda MXKM DK va Toshkent viloyatidagi mintaqaviy sinov markazlari orasida massa o‘lchov vositalarini o‘quv taqqoslashlarini o‘tkazish rejalashtirilgan. Bundan tashqari, Toshkent shahar ta’mirlash xizmatlari o‘rtasida gaz va suv hisoblagichlarini tekshiruvchi sozlamalarni taqqoslash ishlarini olib borish rejalashtirilgan.

Семинар организован при содействии Программы Германского общества по международному сотрудничеству «Поддержка развития инфраструктуры качества в странах Центральной Азии» и Соглашения между Правительством Республики Узбекистан и Правительством Федеративной Республики Германии о техническом сотрудничестве.
Целью семинара является повышение уровня знаний и профессионализма специалистов в области проведения межлабораторных сличений разного уровня.
В качестве эксперта приглашен г-н Олаф Шнелле Вернер - управляющий директор, начальник калибровочной лаборатории Центра калибровки электрических, механических, термодинамических, мерных и электрохимических величин измерения (Германия).
В работе семинара принимали участие специалисты системы агентства «Узстандарт».
В дальнейшем планируется проведение учебных семинаров по сличению средств измерений массы в ГП «Центр оказания метрологических услуг» и региональных центрах испытаний и сертификации Ташкентской области, а также ремонтных службах города Ташкента для поверки счетчиков газа и воды.