2019-2020 yillarda “O‘zstandart” agentligi va Belarus Respublikasi Davlat standartlashtirish qo‘mitasi o‘rtasidagi Hamkorlik dasturini amalga oshirish doirasida O‘zbekiston milliy metrologiya instituti laboratoriyalarining xodimlari uchun Davlat metrologiya muassasalari Yevroosiyo hamkorligi (KOOMET) va Xalqaro tarozi va o‘lchovlar byurosining (BIPM) asosiy solishtirishlar bo‘yicha ma’lumotlar bazasida (KCDB) CMC satrlarni chop etish doirasida kalibrlash va o‘lchash imkoniyatlarini (CMC satrlarni) metrologik ekspertiza qilish protsedurasini o‘tkazish masalasi bo‘yicha videokonferensiya formatida seminar tashkillashtirildi.
Mazkur formatda hamda ilg‘or ekspertlarini jalb qilgan holda texnik mashg‘ulot o‘tkazish ilk marotaba amalga oshirildi.
Belorussiyalik hamkasblarimiz – KOOMET 1.3 “Elektr va magnetizm” texnik qo‘mitasining raisi Tatyana Kolomiyets xonim va KOOMET 1.3 “Elektr va magnetizm” texnik qo‘mitasining Kotibiyati Marina Yarmolovich xonim – ushbu protseduralarni reglamentlaydigan asosiy hujjatlarga oid axborotni taqdim etdilar, shuningdek Belarus davlat metrologiya institutining tajribasi bilan o‘rtoqlashdilar.
Joriy yilning 27 va 29 may kunlari ilg‘or belorus ekspertlarini jalb qilgan holda videokonferensiyalar davom ettiriladi.

В рамках реализации Программы сотрудничества между Агентством «Узстандарт» и Государственным комитетом по стандартизации Республики Беларусь на 2019-2020 годы, для персонала лабораторий Узбекского национального института метрологии организован семинар в формате видеоконференции, по вопросу проведения процедуры метрологической экспертизы калибровочных и измерительных возможностей (CMC строк) в рамках Евро-Азиатского сотрудничества государственных метрологических учреждений (КООМЕТ) и публикации CMC строк в базе данных ключевых сличений (KCDB) Международного бюро весов и мер (BIPM).
Это первый опыт проведения технического обучения в подобном формате с привлечением передовых экспертов национальных метрологических институтов зарубежных государств.
Белорусские коллеги – Председатель технического комитета 1.3 «Электричество и магнетизм» КООМЕТ г-жа Татьяна Коломиец и Секретариат технического комитета 1.3 «Электричество и магнетизм» КООМЕТ г-жа Марина Ярмолович – предоставили информацию касательно основных документов, регламентирующих данные процедуры, а также поделились опытом Белорусского государственного института метрологии.
На 27 и 29 мая текущего года назначены следующие семинары в формате видеоконференции, с привлечением передовых белорусских экспертов.