Oʻzbekiston Texnik jihatdan tartibga solish agentligi yordamida Uzbekistan GTL masʼuliyati cheklangan jamiyat Amerika Qoʻshma Shtatlarining ASTM International tashkilotining “Neft mahsulotlari, suyuq yoqilgʻi va moylash materiallari boʻyicha D02” texnik qoʻmitasiga aʼzo boʻldi.
ASTM 12 000 ga yaqin xalqaro tan olingan standartlarni oʻz ichiga olib, mazkur standartlari 80 jilddan iborat.
5 000 dan ortiq ASTM standartlari AQSHdan tashqari boshqa davlatlarda milliy standart sifatida qabul qilingan va 60 dan ortiq mamlakatlar oʻzlarining meʼyoriy-huquqiy bazalari uchun ASTM standartlaridan foydalanadilar.
Mazkur aʼzolik Uzbekistan GTL masʼuliyati cheklangan jamiyatini ASTM International tashkiloti texnik qoʻmitasiga aʼzo davlatlar bilan birga xalqaro standartlarni ishlab chiqishda ishtirok etish va takliflarni berish imkonini beradi.
ASTM International – materiallar, mahsulotlar, tizimlar va xizmatlar uchun ixtiyoriy standartlarini ishlab chiquvchi va nashr etuvchi xalqaro tashkilot. Ushbu tashkilot 1898-yilda Xalqaro sinov materiallari assotsitsiyasining AQSH boʻlimi sifatida tashkil etilgan va dastlab temir yoʻl materiallari uchun sifat nazorati standartlari bilan shugʻullangan.

ООО «Uzbekistan GTL», при поддержке Узбекского агентства технического регулирования, стал членом Технического комитета Соединенных Штатов Америки ASTM International «По нефтепродуктам, жидким топливам и смазочным материалам D02».
ASTM поддерживает около 12 000 стандартов. ASTM Standards состоят из 80 томов.
Более 5 000 стандартов ASTM приняты за пределами США в качестве национальных, и более 60 стран используют стандарты ASTM в качестве основы для создания своих нормативных баз.
В 2019 году подписан меморандум о взаимном сотрудничестве между Узстандартом и ASTM International.
Это членство позволяет ООО «Uzbekistan GTL» участвовать в разработке международных стандартов, совместно с государствами-членами Международной организации ASTM, высказывать мнения и комментарии.
ASTM International - международная организация, разрабатывающая и издающая добровольные стандарты для материалов, продуктов, систем и услуг. Данная организация снована в 1898 году в США в виде Американской секции Международной ассоциации проверки материалов (International Association for Testing Materials) и первоначально занималась стандартами контроля качества материалов для железных дорог.