2016 yilning 8 dekabrida Standartlashtirish, metrologiya va sertifikatlashtirish bo‘yicha Davlatlararo Kengashining 50-yig‘ilishida “O‘zstandart” agentligi Bosh direktori A.A.Xaitovning Rossiya Federatsiyasi texnik tartibga solish va metrologiya agentligi (Rosstandart) Rahbari A.V.Abramov bilan uchrashuvi bo‘lib o‘tdi.
Aytib o‘tish joizki, standartlashtirish, metrologiya va sertifikatlashtirish sohasida ikki davlat o‘rtasidagi hamkorlik Davlatlararo standartlashtirish, metrologiya va sertifikatlashtirish Kengashi, shuningdek O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasi va Rossiya Hukumatining standartlashtirish, metrologiya va sertifikatlashtirish sohasidagi bitimi doirasida amalga oshiriladi.
Idora rahbarlari Moskva shahrida bo‘lib o‘tgan uchrashuvda ikki tomonlama hamkorlikning hozirgi kundagi holati va istiqbollarini muhokama qilishdi.
Jumladan, ikki tomonlama etalon birlik kattaliklari solishtiruvlarini o‘tkazish ishlarini faollashtirish haqida kelishib olindi.
O‘lchov birliklarini ta’minlash sohasidagi ishlar bo‘yicha metodik maslahat o‘tkazish masalasi muhokamasiga alohida e’tibor qaratildi.
Metrologiya va standartlashtirish sohalarida ilmiy xodimlarni amaliyot o‘tashlari va qiyoslovchilarni o‘qitish, o‘lchov vositalarini qiyoslashni tashkillashtirish, etalon bazasini rivojlantirish sohasida hamkorlik masalalari ko‘rib chiqildi.
Shuningdek tomonlar Rossiya Federatsiyasining milliy standartlarini O‘zbekiston Respublikasida amalda qo‘llashni muhokama qildilar.
Uchrashuvda tegishli faoliyat sohalaridagi ikkita mamlakatning o‘zaro hamkorligi to‘g‘risidagi idoralararo Memorandumni tayyorlash va imzolashga asosiy e’tibor qaratildi.

8 декабря 2016 г. рамках 50-го заседания Межгосударственного совета по стандартизации, метрологии и сертификации состоялась рабочая встреча Генерального директора Узбекского агентства стандартизации, метрологии и сертификации Хаитова А.А. с Руководителем Федерального агентства по техническому регулированию и метрологии (Росстандарт) Абрамовым А.В.
Следует отметить, что тесное сотрудничество между двумя странами в области стандартизации, метрологии и сертификации осуществляется как в рамках Межгосударственного Совета по стандартизации, метрологии и сертификации (МГС), так и в рамках «Соглашения между Кабинетом Министров Республики Узбекистан и Правительством Российской федерации в области стандартизации, метрологии и сертификации».
Главы ведомств на встрече в г.Москве обсудили текущие направления и перспективы двустороннего сотрудничества.
В частности, была достигнута договоренность об активизации работ по проведению двусторонних сличений эталонов единиц величин.
Отдельное внимание было уделено обсуждению вопроса о проведении методических консультаций по работам в области обеспечения единства измерений.
Рассматривались направления сотрудничества в сфере развития эталонной базы, организации поверки средств измерений, обучения поверителей и прохождения стажировок научных работников в сферах стандартизации и метрологии.
Стороны, также, обсудили практику использования в Республике Узбекистан национальных стандартов Российской Федерации.
Особое внимание на встрече было уделено подготовке и подписанию межведомственного Меморандума о взаимодействии обеих стран в профильных областях деятельности.