Metrologiya va metrologik ta’minot nima degani?
"Metrologiya va metrologik ta’minot" – o‘lchashlar birliligi va talab qilingan aniqligini ta’minlash uchun zarur bo‘lgan ilmiy, texnik va normativ-usuliy asoslar sohasi. Xalq xo‘jaligi uchun ushbu ixtisoslik ilmiy va texnik muammolarining yangiligi va ahamiyati yangi o‘lchash usul va vositalarini ishlab chiqish va mavjudlarini takomillashtirish, o‘lchashlar birliligi va talab qilingan aniqligini ta’minlashga qaratilgan yangi ilmiy asoslangan tashkiliy va usuliy muammolarni hal qilish, shuningdek ishonchsiz o‘lchash natijalarining salbiy oqibatlarini bartaraf etish va istisno qilishdan iborat. Mahsulot (xizmatlar) va texnologik jarayonlar, korxona va sinov laboratoriyalarining asbob-uskunalari, o‘lchov, sinov va tekshiruv usul va vositalari, normativ hujjatlar, ilmiy, ishlab chiqarish, ijtimoiy va ekologik faoliyatni metrologik ta’minlash tizimlari professional faoliyat ob’ektlari hisoblanadi.
Hozirda “MXKM” DK – O‘zbekistondagi, asosiy vazifasi – sanoatda, sog‘liqni saqlashda, aloqa tizimlarida, savdoda, mudofaada, resurslarni (suv, gaz, neft, elektr energiyasi) hisobga olishda, tabiat muhofazasi va boshqa xo‘jalik faoliyati sohalarida o‘lchashlar birliligini ta’minash va saqlab turish bo‘lgan eng yirik amaliy metrologiya tashkilotidir. Metrologik faolyatning asosiy yo‘nalishlari: O‘V qiyoslash, kalibrlash, turini tasdiqlash maqsadida sinash, sinov jihozlari va o‘lchashlarni bajarish usuliyatlarini metrologik ekspertiza qilish, attestatlash. Har yili “MXKM” DK tomonidan (100 ming energotashuvchilarni hisobga olish priborlari!) ortiq metrologik xizmat ko‘rsatish amalga oshiriladi. Metrologik potensialning izchillik bilan oshirilishi muntazam ravishda yangi O‘V qiyoslash, kalibrlash va sinash turlarini o‘zlashtirishga imkon beradi.
Yoqilg‘i, issiqlik, suv yetkazib beruvchilari va iste’molchilari o‘rtasidagi o‘zaro hisob-kitoblarning to‘g‘riligi faqat magistral neft - va gazquvurlarida, neftni qayta ishlash zavodlarida, neft bazalarida, neft va gazni hisobga olish uzellarida, issiqlik va suv ta’minoti tizimlarida gaz, suv, issiqlik, elektr energiyasi va neft mahsulotlarining sarfini o‘lchash vositalarining omilkor va mustaqil metrologik ta’minoti sharti bilan kafolatlanishi mumkin.
O‘zbekiston Respublikasi “Metrologiya to‘g‘risidagi” Qonunining 14-moddasiga muvofiq moddiy boyliklarni va energetika resurslarini hisobga olish davlat metrologiya tekshiruvi va nazorati tatbiq etiladigan doiraga kiradi va shu sababdan barcha gaz, sovuq va issiq suv va elektr energiyasini hisobga olish priborlari davlat metrologiya tekshiruvi va nazorati tatbiq etiladigan doiraga kiradi hamda belgilangan qiyoslashlararo intervalga asosan majburiy tekshiruvdan o‘tkazilishi kerak.
Majburiy davlat qiyoslovidan o‘tkazilishi kerak bo‘lgan o‘lchash vositalarining nomlangan ro‘yxatiga muvofiq qiyoslashlararo interval quyidagilarni tashkil etadi:
- aholining gaz hisoblagichlari uchun - 4 yilda 1 marta;
- korxona va tashkilotlarning gaz hisoblagichlari uchun - 2 yilda 1 marta.
“O‘zstandart” agentligi tomonidan, bugungi kunda Respublikamizda yagona bo‘lgan, sanoat hisoblagichlari va o‘lchash diapazoni 2500 m3/ch gacha bo‘lgan sarf o‘lchagichlari uchun zamonaviy qiyoslash uskunasi xarid qilindi.
Gazni hisobga olish priborlarini yechish, qiyoslashdan o‘tkazish, o‘tkaziladigan qiyoslash turlari, qiyoslashlararo intervallar, ta’mirlash va qiyoslashdan keyin o‘rnatish tartibi “O‘zstandart” agentligi va O‘zdavneftgazinspeksiyasining qo‘shma Qarori bilan tasdiqlangan (O‘zbekiston Respublikasi Adliya vazirligi tomonidan 31.07.2014y. 2604 son bilan ro‘yxatga olingan) Gazni hisobga olish priborlarini qiyoslashdan o‘tkazish tartibi to‘g‘risidagi nizomda reglamentlangan.

Что такое метрология и метрологическое обеспечение?
"Метрология и метрологическое обеспечение" – область научных, технических и нормативно-методических основ, необходимых для обеспечения единства и требуемой точности измерений. Новизна и значение научных и технических проблем данной специальности для народного хозяйства состоит в разработке новых и совершенствовании существующих методов и средств измерений, решении новых научно обоснованных организационных и методических проблем, направленных на обеспечение единства и требуемой точности измерений, а также устранение и исключение отрицательных последствий недостоверных результатов измерений.
Объектами профессиональной деятельности являются продукция (услуги) и технологические процессы, оборудование предприятий и испытательных лабораторий, методы и средства измерений, испытаний и контроля, нормативная документация, системы метрологического обеспечения научной, производственной, социальной и экологической деятельности.
Ныне ГП «ЦОМУ» — крупнейшая организация практической метрологии в Узбекистане, основная задача которой — обеспечение и поддержание единства измерений в промышленности, здравоохранении, системах связи, торговле, обороне, при учёте ресурсов (воды, газа, нефти, электроэнергии), в природоохранной и других сферах хозяйственной деятельности.
Основные направления метрологической деятельности: поверка, калибровка, испытания СИ в целях утверждения типа, метрологическая экспертиза, аттестация испытательного оборудования и методик выполнения измерений.
Ежегодно ГП «ЦОМУ» осуществляет метрологическое обслуживание более (100 тысяч приборов учета энергоносителей!) Последовательное наращивание метрологического потенциала позволяет постоянно осваивать новые виды поверки, калибровки и испытаний СИ.
Правильность взаиморасчетов между поставщиками и потребителями топлива, тепла, воды может быть гарантирована лишь при условии компетентного и независимого метрологического обеспечения средств измерений расхода газа, воды, тепла, электроэнергии и нефтепродуктов на магистральных нефте - и газопроводах, нефтеперерабатывающих заводах, нефтебазах, узлах учета нефти и газа, в системах тепло - и водоснабжения.
Согласно Закона Республики Узбекистан «О метрологии» статье 14 учет материальных ценностей и энергетических ресурсов входит в сферу распространения государственного метрологического контроля и надзора в связи с этим все приборы учета газа, холодной и горячей воды и электроэнергии входят в сферу распространения государственного метрологического контроля и надзора и должны проходить обязательную поверку согласно установленных межповерочных интервалов.
В соответствии с номенклатурным перечнем средств измерений, подлежащих обязательной государственной поверке, межповерочный интервал составляет для:
- счетчиков газа для населения - 1 раз в 4 года;
- счетчиков газа для предприятий и организаций - 1 раз в 2 года;
Агентством Узстандарт приобретена современная поверочная установка для промышленных счетчиков и расходомеров диапазоном измерения до 2500 м3/ч, которая на сегодняшний день является единственным в нашей Республике.
Порядок снятия, проведения поверки, виды проводимых поверок, межповерочные интервалы, проведение ремонта и установка приборов учета газа после поверки регламентирован Положением о порядке проведения поверки приборов учета газа, утвержденным совместным Постановлением агентства «Узстандарт» и Узгоснефтегазинспекции(зарегистрирован Министерством Юстиции Республики Узбекистан №2604 от 31.07.2014г).