Bank xodimlari aholi xonadonlarida bo‘lib, ularning tadbirkorlikka qiziqishini o‘rganmoqda
Mamlakatimizda kichik biznes va xususiy tadbirkorlikni yanada rivojlantirish, soha subyektlari faoliyatini har tomonlama qo‘llab-quvvatlashga alohida e’tibor qaratilmoqda.
"...Tadbirkor nafaqat o‘zini va oilasini, balki xalqni ham, davlatni ham boqadi. Men takror bo‘lsa ham, aytishdan hech qachon charchamayman, ya’ni “Xalq boy bo‘lsa, davlat ham boy va qudratli bo‘ladi”, dedi Prezidentimiz Shavkat Mirziyoyev O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi palatalarining qo‘shma majlisidagi nutqida.
Bank krediti tadbirkorlikni rivojlantirishning asosiy omillaridan biridir. O‘zbekiston Respublikasi Markaziy banki Xalq bilan muloqot va inson manfaatlari yilida kichik biznesni qo‘llab-quvvatlashni yanada kengaytirish choralarini ko‘rmoqda. “Oddiy aholini tadbirkorlikka jalb qilish” shiori ostidagi loyiha shulardan biri.
– Bir oydirki, Buxoro viloyatidagi qator tijorat banklari xodimlari shahar va qishloqlarda aholi xonadonlarida bo‘lib, muloqot qilish asnosida ularning tadbirkorlikka qiziqishini o‘rganmoqda, – deydi Markaziy bank Buxoro viloyati bosh boshqarmasi bo‘lim boshlig‘i B.Murodov. – Bunda tadbirkorlikni boshlovchilar uchun chorvachilik, parrandachilik, asalarichilik, qishloq xo‘jalik mahsulotlari yetishtirish, kasanachilik, hunarmandlik, tikuvchilik, sartaroshlik, qandolatchilik kabi 20 dan ziyod yo‘nalish bo‘yicha qulayliklarni o‘z ichiga olgan moliyaviy xizmatlar taklif qilinayotir.
“Agrobank”, O‘zbekiston Tashqi iqtisodiy faoliyat milliy banki, “Mikrokreditbank”, “Asakabank”, “Ipotekabank”, “O‘zsanoatqurilishbank” va boshqa moliya muassasalari biznes loyihalari va kredit olish uchun zarur hujjatlarga ega bo‘lgan boshlovchi ishbilarmonlar hujjatlarini o‘rganib, belgilangan tartibda kreditlarni rasmiylashtirmoqda. Zarur hujjatlarga ega bo‘lmaganlarning biznes loyihalari ko‘rib chiqilib, tegishli tushuntirish ishlari olib borilayotir. Namunaviy biznes loyihalar taklif etgan holda, tadbirkorlikni yo‘lga qo‘yish borasida maslahatlar bermoqda.
Bankning mijoz oldiga borib o‘z xizmatini taklif etishi yaxshi samara bermoqda. Masalan, Vobkent tumanidagi “Niyozxo‘ja” mahalla fuqarolar yig‘ini hududida yashovchi Abdumannon Sharipovga chorvachilik faoliyatini yo‘lga qo‘yishi uchun “Ipotekabank” viloyat filialidan 14,9 million so‘m miqdorida imtiyozli kredit ajratildi. Boshlovchi tadbirkor bu sarmoyaga besh bosh qoramol sotib oldi.
Markaziy bank viloyat bosh boshqarmasidan ma’lum qilishlaricha, hozirga qadar 100 dan ziyod boshlovchi tadbirkor bank krediti hisobidan o‘z faoliyatini yo‘lga qo‘ydi.

Работники банков изучают интерес населения к бизнесу
В нашей стране уделяется особое внимание дальнейшему развитию малого бизнеса и частного предпринимательства, всесторонней поддержке деятельности субъектов сферы.
"...Предприниматель работает на благо не только свое и своей семьи, но и всего народа, и государства. Я не устану повторять простую, но вместе с тем важную мысль – если народ богат, то и государство будет богатым и сильным", - сказал Президент нашей страны Шавкат Мирзиёев в своем выступлении на совместном заседании палат Олий Мажлиса Республики Узбекистан.
Банковский кредит является одним из основных факторов развития предпринимательства. Центральным банком Республики Узбекистан принимаются меры по дальнейшему расширению поддержки малого бизнеса в Год диалога с народом и интересов человека. Проект под девизом "Вовлечение населения в предпринимательство" - один из них.
– В течение месяца сотрудники ряда коммерческих банков в Бухарской области посещают дома горожан и сельчан, изучают интерес людей к предпринимательству, - говорит начальник отдела главного управления Центрального банка по Бухарской области Б.Муродов. – При этом начинающим предпринимателям предлагаются финансовые услуги, включающие создание возможностей для организации своего бизнеса по более чем 20 направлениям, в том числе животноводству, птицеводству, пчеловодству, выращиванию сельхозпродукции, надомничеству, ремесленничеству, парикмахерскому и кондитерскому делу.
Такими финансовыми учреждениями, как “Агробанк”, Национальный банк внешнеэкономической деятельности Республики Узбекистан, “Микрокредитбанк”, “Асакабанк”, “Ипотекабанк”, “Узсаноаткурилишбанк”, изучаются бизнес-проекты и документы предпринимателей на получение кредита, после чего выделяются кредиты в установленном порядке. Кроме того, начинающим предпринимателям оказываются консалтинговые услуги, предлагаются типовые бизнес-проекты.
Эта работа дает хорошие результаты. Например, жителю махаллинского схода граждан “Ниёзхужа” Вабкентского района Абдуманнону Шарипову областным филиалом "Ипотекабанка" был выделен льготный кредит в размере 14,9 миллиона сумов. Начинающий предприниматель на эти средства приобрел пять коров.
Как сообщают из главного управления Центрального банка по Бухарской области, к настоящему времени более 100 начинающих предпринимателей уже наладили свою деятельность за счет банковского кредита.