O‘zbekiston turizm salohiyati Ispaniyada namoyish etilmoqda
O‘zbekistonda turizmni rivojlantirish borasida amalga oshirilayotgan keng ko‘lamli islohotlar jarayonida xorijlik sheriklar bilan hamkorlikni rivojlantirishga alohida e’tibor qaratilayotir. Mamlakatimiz sayyohlik sohasida yaratilayotgan sharoit va imkoniyatlar turli xalqaro ko‘rgazmalar orqali butun dunyoga keng targ‘ib etilmoqda.
18-yanvar kuni Madrid shahrida “FITUR – 2017” xalqaro sayyohlik ko‘rgazmasi ochildi. Unda O‘zbekiston Respublikasi Turizmni rivojlantirish davlat qo‘mitasi, “O‘zbekiston havo yo‘llari” milliy aviakompaniyasi, “O‘zbekiston temir yo‘llari” aksiyadorlik jamiyati, “Asia Adventures”, “Central Asia Travel”, “El Mundo Tour”, “Olimpic Tour Service”, “Oriental Tales”, “Shohina STD”, “Silk Tour” kabi sayyohlik kompaniya va firmalari ishtirok etmoqda.
“FITUR” – eng yirik xalqaro yarmarkalardan biri. Bu galgi yarmarkada 165 mamlakatdan o‘n mingga yaqin sayyohlik firma va kompaniyalari vakillari, ekspert va mutaxassislar ishtirok etmoqda. Ko‘rgazma sayyohlik sanoatining barcha zamonaviy yo‘nalishlarini o‘zida mujassam etgan.
O‘zbekiston mazkur xalqaro sayyohlik yarmarkasida bir necha yildan buyon faol qatnashib kelmoqda. 2015-yilgi yarmarkada mamlakatimiz milliy stendi “Eng yaxshi stend” maqomiga sazovor bo‘lgan edi.
Bu gal ham “O‘zbekiston” milliy stendi o‘ziga xos yangi dizayni, bezaklari va mazmunan boyligi bilan ko‘rgazma ishtirokchilari e’tiborini tortmoqda. Unda mamlakatimiz tarixiy obidalari, xalqimizning milliy an’ana va qadriyatlari aks etgan. Samarqand, Buxoro, Xiva, Shahrisabz, Toshkent va boshqa tarixiy shaharlarimizning diqqatga sazovor joylariga oid rang-barang ma’lumotlar, xalq hunarmandligi buyumlari yarmarka ishtirokchilarida katta qiziqish uyg‘otmoqda.
Ko‘rgazma doirasida O‘zbekiston delegatsiyasi Madridda qator xalqaro tashkilotlar rahbarlari bilan uchrashuvlar o‘tkazishi ko‘zda tutilgan. Muzokaralar davomida hamkorlikda amalga oshirilishi rejalashtirilayotgan loyihalar yuzasidan fikr almashiladi.

Туристический потенциал Узбекистана демонстрируется в Испании
В процессе осуществляемых в Узбекистане широкомасштабных реформ в целях развития туризма уделяется особое внимание развитию сотрудничества с зарубежными партнерами. Условия и возможности, создаваемые в туристической сфере страны, широко пропагандируются в мире посредством различных международных выставок.
В испанской столице Мадриде 18 января открылась международная туристическая выставка “FITUR-2017”. В ней принимают участие Государственный комитет Республики Узбекистан по развитию туризма, Национальная авиакомпания “Узбекистон хаво йуллари”, акционерное общество “Узбекистон темир йуллари”, такие туристические компании и фирмы, как “Asia Adventures”, “Central Asia Travel”, “El Mundo Tour”, “Olimpic Tour Service”, “Oriental Tales”, “Shohina STD”, “Silk Tour”.
“FITUR” – одна из крупнейших международных туристических выставок. В этом году в ней участвуют представители около десяти тысяч туристических фирм и компаний из 165 стран. Выставка вобрала в себя все современные направления туриндустрии.
Узбекистан на протяжении ряда лет активно участвует в этом международном мероприятии. На выставке 2015 года национальный стенд нашей страны был признан "Самым лучшим стендом".
И на сей раз национальный стенд “Узбекистан” своим колоритным дизайном, самобытным оформлением и богатым содержанием привлекает всеобщее внимание. Представленные здесь материалы рассказывают об исторических памятниках нашей страны, национальных традициях и ценностях нашего народа. Большой интерес участников вызывают разнообразная информация о достопримечательностях Самарканда, Бухары, Хивы, Шахрисабза, Ташкента и других наших исторических городов, а также изделия народных умельцев.
В рамках выставки предусмотрено проведение встреч делегации Узбекистана с руководителями ряда международных организаций. В ходе переговоров состоится обмен мнениями о планируемых к совместной реализации проектах.