Yangi ish o‘rinlari yaratilib, aholi daromadlari oshadi
O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Qonunchilik palatasidagi O‘zLiDeP fraksiyasining navbatdagi yig‘ilishi bo‘lib o‘tdi. Unda Prezidentimiz Shavkat Mirziyoyevning 2017-yil 12-yanvardagi «Urgut», «G‘ijduvon», «Qo‘qon» va «Hazorasp» erkin iqtisodiy zonalarini tashkil etish to‘g‘risida»gi farmoni muhokama qilindi.
Iqtisodiyotni erkinlashtirish va modernizatsiyalash orqali jahon standartlariga javob beradigan mahsulot ishlab chiqarishga erishish, xorijiy sarmoyalarni, avvalo, to‘g‘ridan-to‘g‘ri investitsiyalarni jalb qilish bo‘yicha qulay shart-sharoitlar yaratish doimiy e’tiborda. Bunday vazifalarni amalga oshirishda erkin iqtisodiy zonalar muhim o‘rin tutadi.
1996-yilda O‘zbekiston Respublikasining «Erkin iqtisodiy zonalar to‘g‘risida»gi qonuni qabul qilinib, investitsiyalar jalb qilish va jadal ijtimoiy-iqtisodiy rivojlanish imkoniyatlari kengaytirildi. Birinchi Prezidentimiz Islom Karimov tashabbusi bilan "Navoiy" erkin industrial-iqtisodiy zonasi, «Angren» va «Jizzax» maxsus industrial zonalari tashkil etildi.
Prezidentimiz Shavkat Mirziyoyevning farmoniga muvofiq yana to‘rtta erkin iqtisodiy zona faoliyati yo‘lga qo‘yiladi. Mazkur EIZlarda meva-sabzavot va qishloq xo‘jaligi mahsulotlarini qayta ishlash, saqlash, qadoqlash, to‘qimachilik, poyabzal, ekologik jihatdan xavfsiz kimyo, farmatsevtika, oziq-ovqat, elektrotexnika sanoati, mashinasozlik, qurilish materiallari kabi bir qator yo‘nalishlarda zamonaviy ishlab chiqarish quvvatlari tashkil etiladi.
– Erkin iqtisodiy zonalarda faoliyat yuritayotgan tadbirkorlik subyektlariga turli imtiyozlar, qulayliklar yaratilmoqda, – deydi Oliy Majlis Qonunchilik palatasi deputati Elbek Shukurov. – EIZ hududlarida alohida soliq, bojxona va valyuta rejimi amal qiladi. Tadbirkorlik subyektlarining muhandislik-kommunikatsiya infratuzilmasi tarmoqlariga ulanishida qulayliklar yaratish maqsadida «yagona darcha» tamoyili bo‘yicha ruxsatnomalar berilishi yo‘lga qo‘yiladi.
Fraksiya yig‘ilishida «O‘zbekiston Respublikasining Ma’muriy javobgarlik to‘g‘risidagi kodeksiga o‘zgartish va qo‘shimchalar kiritish haqida»gi qonun loyihasi ham ko‘rib chiqildi. U Prezidentimizning 2016-yil 5-oktabrdagi farmoni bilan tasdiqlangan tadbirkorlik faoliyatining jadal rivojlanishini ta’minlash, xususiy mulkni har tomonlama muhofaza qilish va ishbilarmonlik muhitini sifat jihatidan yaxshilashga doir kompleks chora-tadbirlar dasturining 25-bandi ijrosini ta’minlash maqsadida ishlab chiqildi.
Qonun loyihasining qabul qilinishi tadbirkorlik subyektlarining huquq va qonuniy manfaatlarini sud tomonidan himoya qilishni yanada kuchaytirish, mazkur toifadagi ma’muriy ishlarning yanada adolatli va xolis ko‘rib chiqilishini ta’minlashga xizmat qiladi. Yig‘ilishda ko‘rilgan masalalar yuzasidan tegishli qarorlar qabul qilindi.

Обсуждены важные вопросы
Состоялось очередное заседание фракции УзЛиДеП в Законодательной палате Олий Мажлиса Республики Узбекистан. На нем был обсужден Указ Президента нашей страны Шавката Мирзиёева "О создании свободных экономических зон «Ургут», «Гиждуван», «Коканд» и «Хазарасп»" от 12 января 2017 года.
В нашей стране уделяется постоянное внимание производству продукции, отвечающей мировым стандартам, дальнейшей либерализации и модернизации экономики, созданию оптимальных условий для привлечения иностранных инвестиций, прежде всего прямых. В реализации этих задач особое значение имеют свободные экономические зоны.
В 1996 году был принят Закон Республики Узбекистан "О свободных экономических зонах", расширены возможности привлечения инвестиций и ускоренного социально-экономического развития. По инициативе Первого Президента нашей страны Ислама Каримова были образованы свободная индустриально-экономическая зона "Навои" и специальные индустриальные зоны «Ангрен» и «Джизак».
По соответствующему указу Президента нашей страны Шавката Мирзиёева организуются еще четыре свободные экономические зоны. В этих СЭЗ будут созданы современные производственные мощности в таких направлениях, как переработка, хранение, упаковка плодоовощной и сельскохозяйственной продукции, текстильная и обувная отрасль, выпуск экологически безопасной химической, фармацевтической, продовольственной продукции, электротехническая промышленность, строительные материалы и другие.
– Для субъектов предпринимательства, действующих в свободных экономических зонах, создаются различные льготы и удобства, – говорит депутат Законодательной палаты Олий Мажлиса Элбек Шукуров. – На территории СЭЗ действует особый налоговый, таможенный и валютный режим. В целях создания удобств для подключения субъектов предпринимательства к инженерно-коммуникационным сетям налажена выдача разрешений по принципу "Одно окно".
На заседании фракции также был рассмотрен проект Закона "О внесении изменений и дополнений в Кодекс Республики Узбекистан об административной ответственности". Он был проработан в целях обеспечения исполнения пункта 25 Программы комплексных мер по обеспечению ускоренного развития предпринимательской деятельности, всемерной защите частной собственности и качественному улучшению делового климата в Республике Узбекистан, утвержденной Указом Президента нашей страны от 5 октября 2016 года.
Принятие законопроекта будет способствовать дальнейшему усилению защиты прав и законных интересов субъектов предпринимательства, обеспечению еще более справедливого и объективного рассмотрения административных дел этой категории. На заседании по рассмотренным вопросам были приняты соответствующие решения.