Shu munosabat bilan mazkur boqqa turli vazirlik va idoralar, ijodiy va jamoat tashkilotlari, ma’naviyat, ta’lim-tarbiya, san’at sohasi vakillari, mahalla faollari, talaba-yoshlar keldi.
O‘zbekiston Yozuvchilar uyushmasi raisi M.Ahmedov, Budapesht universitetining turkologiya bo‘limi mudiri, vengriyalik navoiyshunos olim Benedek Peri, Samarqand davlat chet tillar instituti o‘qituvchisi Dinora Sultonova va boshqalar Alisher Navoiy adabiyot, ma’naviyat va ma’rifat, tilshunoslik ravnaqiga ulkan hissa qo‘shgan serqirra ijodkor sifatida jahon olimlari tomonidan katta qiziqish bilan o‘rganilayotganini ta’kidladi.
Birinchi Prezidentimiz Islom Karimov asos solgan milliy o‘zlikni anglash, xalqimiz, ayniqsa, yosh avlod ma’naviyatini yuksaltirish, inson omiliga ustuvor ahamiyat qaratish borasidagi ezgu sa’y-harakatlar bugungi kunda izchil davom ettirilmoqda. Bu jihatlar buyuk ajdodlarimizning boy ma’naviy merosini o‘rganish, ko‘z qorachig‘idek asrab-avaylash, bu yo‘nalishda mukammal tadqiqotlar olib borish, bebaho ijodidan xalqimizni bahramand etishda yaqqol namoyon bo‘lmoqda.
Navoiy deganda har birimizning qalbimiz cheksiz faxru iftixorga to‘ladi. Yurtimizda ul zot ijodini puxta o‘rganish, asarlarini qayta va qayta, to‘liq nashr etish, ularda ulug‘langan g‘oyalardan yosh avlod tarbiyasida keng foydalanish yuzasidan tizimli ishlar amalga oshirilmoqda. Alisher Navoiy nomidagi Toshkent davlat o‘zbek tili va adabiyoti universitetining tashkil etilgani milliy ma’naviyatimizni yuksaltirishda, ona tilimiz va adabiyotimizni yanada rivojlantirishda, shoir merosidan xalqimizni kengroq bahramand etishda yangi imkoniyatlar ochmoqda.
Davlatimiz rahbari Shavkat Mirziyoyevning odamlar orzu-umidlariga yelkadosh bo‘lish, milliy adabiyotimizga g‘amxo‘rlik va e’tibor ko‘rsatish, Milliy bog‘ni yanada obod etish va bu maskanni chinakam adabiyot, ma’naviyat maskaniga aylantirish borasidagi ezgu tashabbuslari Navoiy asarlarida ulug‘langan hayotbaxsh g‘oyalar bilan hamohangdir.
El-yurtga naf keltirishni oliy saodat deb bilgan Alisher Navoiyning insoniylik, xalqparvarlik, tinchlik va osoyishtalik tarannum etilgan asarlari dunyoning ko‘plab tillariga tarjima qilingan va bu ezgu ish davom etmoqda.
Tadbirda Navoiy g‘azallaridan namunalar o‘zbek va ingliz tillarida o‘qildi. O‘zbekiston Respublikasida xizmat ko‘rsatgan madaniyat xodimi, taniqli shoir Mirpo‘lat Mirzo mutafakkir bobomizga bag‘ishlangan "Navoiyga ehtirom" she’rini o‘qidi. "Nihol" mukofoti sovrindori Ilyos Arabov ijrosida shoir g‘azallari bilan kuylanuvchi ashulalar ijro etildi.
Anjuman ishtirokchilari Alisher Navoiy haykali poyiga gullar qo‘ydi.
Tadbirda O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining Davlat maslahatchisi X.Sultonov ishtirok etdi.
Shu kuni poytaxtimizning Navoiy ko‘chasidagi shoir haykali poyida mushoira bo‘lib o‘tdi.
O‘zbekiston Yozuvchilar uyushmasi raisining birinchi o‘rinbosari S.Sayyid, navoiyshunos olim A.Qayumov va boshqalar bugungi murakkab globallashuv zamonida yoshlarni milliy an’ana va qadriyatlarimizga hurmat, Vatanga sadoqat ruhida tarbiyalashda Navoiy merosi g‘oyat dolzarb ahamiyat kasb etayotganini ta’kidladi.
Yosh shoirlar Jo‘rabek Jahon va Bahodir Bahrom Navoiyga atalgan she’rlarini o‘qidi. Ta’lim muassasalarining o‘quvchilari Navoiy g‘azal va ruboyilari, hikmatli so‘zlarini o‘zbek va xorijiy tillarda o‘qib berdi.
Bunday ma’rifiy tadbirlar, ijodiy muloqotlar, anjumanlar mamlakatimizning barcha hududlarida bo‘lib o‘tmoqda.

Здесь собрались представители различных министерств и ведомств, творческих и общественных организаций, работники сфер духовности, образования и воспитания, деятели искусства, активисты махаллей и студенческая молодежь.
Председатель Союза писателей Узбекистана М.Ахмедов, заведующий отделом туркологии Будапештского университета, ученый-навоивед Бенедек Пери (Венгрия), преподаватель Самаркандского государственного института иностранных языков Динора Султонова и другие отметили, что личность Алишера Навои как многогранного деятеля, внесшего огромный вклад в развитие литературы, языкознания, духовности и просвещения, с большим интересом изучается учеными мира.
Начатая Первым Президентом нашей страны Исламом Каримовым благородная работа по повышению национального самосознания, обогащению духовности народа, особенно молодого поколения, сегодня последовательно продолжается. Эти особенности находят свое яркое воплощение в деле изучения и сохранения богатого духовного наследия наших великих предков, приобщения нашего народа к их уникальному творчеству.
Говоря о Навои, каждый из нас чувствует великую гордость. В нашей стране проводится системная работа по глубокому исследованию творчества поэта, изданию его произведений, широкому использованию воспетых в них идей в воспитании молодежи. Создание Ташкентского государственного университета узбекского языка и литературы имени Алишера Навои открыло новые возможности для повышения национальной духовности, дальнейшего развития родного языка и литературы, широкой пропаганды наследия поэта.
Благородные инициативы главы нашего государства Шавката Мирзиёева по поддержке устремлений людей, заботе о национальной литературе, благоустройству Национального парка и превращению его в очаг литературы и духовности созвучны жизнеутверждающим идеям, воспетым в произведениях Навои.
Произведения Алишера Навои, считавшего служение народу великим счастьем, в которых прославляются гуманизм, добро, мир и спокойствие, переведены на многие языки мира, и работа в этом направлении продолжается.
На мероприятии были зачитаны отрывки из произведений Навои на узбекском и английском языках. Заслуженный работник культуры Республики Узбекистан, известный поэт Мирпулат Мирзо прочитал посвященное нашему великому предку стихотворение “Почтение к Навои”. Лауреат премии “Нихол” Илъёс Арабов исполнил песни на газели поэта.
Участники мероприятия возложили цветы к памятнику Алишеру Навои.
В мероприятии принял участие Государственный советник Президента Республики Узбекистан Х.Султонов.
В этот же день у памятника поэту на столичной улице Алишера Навои состоялся вечер поэзии.
Первый заместитель председателя Союза писателей Узбекистана С.Саййид, ученый-навоивед А.Каюмов и другие отметили, что в нынешних условиях глобализации наследие Навои приобретает еще более актуальное значение для воспитания молодежи в духе уважения национальных ценностей и традиций, преданности Родине.
Молодые поэты Журабек Жахон и Баходир Бахром зачитали стихи, посвященные Навои. Учащиеся образовательных учреждений продекламировали на узбекском и иностранных языках газели и рубаи, мудрые изречения Навои.