O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev raisligida 9-fevral kuni ichki ishlar organlari faoliyati, tizimda mavjud muammo va kamchiliklar, istiqboldagi vazifalarga bag‘ishlangan videoselektor yig‘ilishi bo‘lib o‘tdi.
Unda O‘zbekiston Respublikasi Ichki ishlar vazirligi, tegishli vazirlik va idoralar rahbarlari, Qoraqalpog‘iston Respublikasi Jo‘qorg‘i Kengesi raisi, viloyatlar, Toshkent shahri, shaharlar va tumanlar hokimlari ishtirok etdi.
Prezidentimiz Shavkat Mirziyoyev istiqlolning dastlabki yillaridan yurtimizda xavfsizlik va barqarorlikni ta’minlash, jamoat tartibini saqlash vazifalariga ustuvor ahamiyat berilayotganini alohida ta’kidladi. Bu profilaktika, tezkor-qidiruv, tergov, yo‘l harakati xavfsizligi, yong‘in xavfsizligi, qo‘riqlash, patrul-post xizmatlari, alohida vazifalarni bajaruvchi safarbarlik otryadlari qayta tashkil etilganida, ichki ishlar organlarining moddiy-texnik bazasi muntazam mustahkamlab borilayotganida namoyon bo‘lmoqda.
Ichki ishlar organlari xodimlari bilan aholi o‘rtasidagi munosabatlarda o‘zaro ishonch va ochiqlikni ta’minlash maqsadida profilaktika inspektorlari, militsiya tayanch punktlari, “Mahalla posboni” kabi institutlar tashkil etilgani yurtimizda tinch-osuda hayot ta’minlanishiga xizmat qilmoqda.
Davlatimiz rahbari keyingi vaqtlarda huquqbuzarliklarning oldini olish, jinoyatchilikka qarshi kurashish, jamoat tartibini saqlash, fuqarolarning haq-huquqlarini himoya qilish, jamoatchilik bilan aloqalarni yanada mustahkamlash borasidagi ishlar yangi bosqichga ko‘tarilganini qayd etdi.
Ichki ishlar organlari faoliyatini tartibga soladigan qonunchilik bazasi mustahkamlanmoqda. So‘nggi besh yilda "Tezkor-qidiruv faoliyati to‘g‘risida", “Huquqbuzarliklar profilaktikasi to‘g‘risida”gi qonunlar qabul qilinib, “O‘zbekiston Respublikasining fuqaroligi to‘g‘risida”gi qonunga zamon talablaridan kelib chiqqan holda, o‘zgartirish va qo‘shimchalar kiritildi.
2016-yilda “Ichki ishlar organlari to‘g‘risida”gi qonun qabul qilingani bu boradagi huquqiy-me’yoriy poydevorni yanada mustahkamladi.
Ichki ishlar idoralarining faoliyat samaradorligini oshirish, mahalliy hokimliklar, fuqarolarning o‘zini o‘zi boshqarish organlari bilan hamkorligini yanada takomillashtirish dolzarb vazifa bo‘lib turibdi.
Prezidentimiz bugun ichki ishlar organlari zamon talablariga nechog‘li javob bera olayotganiga e’tibor qaratdi. Inson manfaatlari bilan bog‘liq masalalarni kechiktirmasdan hal qilish lozim bo‘lgan bugungi kunda eskicha fikrlash, ishni eski “qolip”lar asosida tashkil qilish, o‘z burchini elga xizmat tamoyiliga asoslanib emas, balki shaxsiy manfaatlardan kelib chiqqan holda bajarish kabi amaliyotlar davom etmoqda.
Ichki ishlar organlari shunday ishlashi kerakki, toki xalq davlatdan rozi bo‘lsin. Lekin ayrim joylarda ularning faoliyati odamlar e’tiroziga sabab bo‘lmoqda. Ayniqsa mol-mulkka jinoiy tajovuz kabi salbiy holatlarga to‘liq chek qo‘yilmagan. Qasddan tan jarohati yetkazish, firibgarlik, yo‘l-transport hodisalari kamaymagan.
Shavkat Mirziyoyev jinoyatlarni ochish borasida ham qator kamchiliklar mavjudligini ta’kidladi. Xususan, o‘g‘irlik va firibgarlik bilan bog‘liq jinoyatlarning har beshtadan bittasi fosh etilmagan.
Jinoyat-qidiruv faoliyatida jiddiy nuqsonlar uchramoqda, ayrim joylarda huquqni muhofaza qilish idoralari o‘rtasidagi hamkorlik talab darajasida emas. Qidiruvda yurgan aksariyat shaxslarning qo‘lga olinmayotgani ularga jinoiy qilmishlarini davom ettirishga imkon beradi va bu g‘oyat tashvishli holdir.
Prezidentimiz ta’kidlaganidek, ichki ishlar organlari faoliyatiga baho berishda jinoiy ishlarni odilona va sifatli tergov qilish, shaxsning jinoiy qilmishiga munosib, adolatli huquqiy baho berish muhim o‘rin tutadi. Lekin tergov idoralari ixtiyorida qisqa muddatda tezkor qonuniy qarorlar qabul qilish imkoniyati mavjud ekaniga qaramay, qo‘shimcha surishtiruv yoki tergov harakatlari talab etilmaydigan materiallar bo‘yicha asossiz ravishda muddatni uzaytirish, cho‘zish, fuqarolarni sarson qilish kabi salbiy amaliyot hamon uchramoqda.
Shavkat Mirziyoyev tergov va ayblash bilan cheklanmay, jinoyatlarning kelib chiqish sabablari, ularning shart-sharoit va omillarni o‘rganish, profilaktika maqsadida har bir jinoyat tafsilotlarini ichki ishlar organlari rahbarlari, profilaktika inspektorlari va mahalla faollari ishtirokida chuqur tahlil qilish zarurligini ta’kidladi.
Yana bir tashvishli holat: xorijdagi fuqarolarimizning aksariyati ishlash maqsadida yurtimizdan ketgan, lekin ularning ayrimlari turli diniy-ekstremistik oqimlar ta’siriga tushib qolmoqda. Chet elga ish qidirib ketgan fuqarolarni aniqlash va qaytarish, mahalla raislari, ma’naviyat-ma’rifat markazlari, imom-xatiblar, diniy ma’rifat va ma’naviy-axloqiy tarbiya masalalari bo‘yicha maslahatchilar bilan hamkorlikda aholi orasida diniy ekstremizmning salbiy oqibatlarini targ‘ib qilish borasidagi ishlar zamon talabi darajasida emas.
Davlatimiz rahbari haftaning payshanba kunini jinoyatchilikning oldini olish va profilaktika kuni, deb e’lon qilishni taklif etdi. Shu kuni hududlar prokurorlari va ichki ishlar boshqarmalari boshliqlari mahalliy telekanallarda chiqishlar qilib, sodir etilgan jinoyatlar, ularning kelib chiqish sabablari, oldini olish bo‘yicha tadbirlar va profilaktikasi haqida axborot beradi.
Yoshlar va ayollar jinoyatchiligi borasidagi ahvol ham kishini tashvishga solmay qo‘ymaydi. Masalan, 2016-yilda akademik litsey va kasb-hunar kollejlari o‘quvchilari mingdan ziyod jinoyatga qo‘l urgani, umumiy jinoyatlarning oltitasidan bittasini xotin-qizlar sodir etgani afsuslanarlidir. Buning asosiy sabablaridan biri o‘rta maxsus bilim yurtlarida o‘quvchilarning davomati tushib ketgani, bu holni o‘rganish va nazorat qilish bo‘yicha mukammal tizim yaratilmaganidir.
Yig‘ilishda militsiya tayanch punktlari infratuzilmasini takomillashtirish, profilaktika inspektorlarining turmush sharoitini yaxshilash, ichki ishlar organlari tizimini kompleks isloh qilish, uning tarkibiy tuzilmalarini optimallashtirish masalalari ko‘rib chiqildi. Ichki ishlar vazirligining tashkiliy tuzilmalari tanqidiy nuqtai-nazardan tahlil qilindi.
Mamlakatimizda tadbirkorlar huquqini himoya qilishga alohida e’tibor berilmoqda. Prezidentimiz Shavkat Mirziyoyev ichki ishlar organlarining tadbirkorlar faoliyatiga qonunga xilof ravishda aralashishi yoki to‘sqinlik qilishi kabi holatlarga batamom chek qo‘yish zarurligini alohida ta’kidladi.
Murojaatlar bilan ishlash tizimini tubdan takomillashtirish ichki ishlar idoralarining eng dolzarb vazifalaridan biridir. Shu bois fuqarolar bilan munosabatlarni tubdan qayta ko‘rib chiqish, odamlar bilan doimiy muloqotni yo‘lga qo‘yish, xalq bilan hamnafas bo‘lib yashash va inson manfaatlaridan kelib chiqib ishlash lozim, dedi davlatimiz rahbari.
Yig‘ilishda ichki ishlar vaziri A.Azizov, Toshkent shahar va viloyatlar hokimlari, ichki ishlar boshqarmalari boshliqlarining axborotlari eshitildi.
Prezidentimiz Shavkat Mirziyoyev tanqidiy tahlil, qat’iy tartib-intizom va shaxsiy javobgarlik har bir rahbar faoliyatining kundalik qoidasi bo‘lib qolishi, muammolarni kabinetda o‘tirib emas, balki xalq orasida yurib aniqlashga va ularning yechimini topishga qaratish, yakuniy natija uchun rahbarlarning shaxsiy javobgarligini oshirish, fuqarolar murojaatlarini qisqa muddatlarda hal qilish, ishda aniq tartib va qat’iy intizom o‘rnatish, sohani malakali kadrlar bilan ta’minlash, ishdagi har qanday salbiy holatlarning oldini olish va bunday illatlar ildizini quritish – ichki ishlar organlarining ustuvor vazifasi ekanini alohida ta’kidladi.
Mutasaddi rahbarlarga fuqarolarning har bir murojaati e’tiborsiz qolmaydigan tizim yaratish, xizmatga munosabatni tubdan o‘zgartirish, jinoyat tafsilotlarini muhokama qilish mexanizmini shakllantirish, ichki ishlar organlarining xalq vakillari oldida hisobot berish tizimini yo‘lga qo‘yish orqali ularning faoliyati ustidan jamoatchilik nazoratini kuchaytirish yuzasidan tegishli topshiriqlar berildi.
Prezidentimiz ichki ishlar organlari quyi bo‘g‘in bo‘linmalari, militsiya tayanch punktlari va profilaktika inspektorlari faoliyati samaradorligini oshirish, ichki ishlar bo‘limlari faoliyatini reyting orqali baholash tizimini joriy etish, yoshlar sodir etayotgan jinoyatlarni chuqur tahlil qilib, ularning sababi va kelib chiqishiga zamin yaratuvchi shart-sharoitlarni aniqlash, barcha ta’lim muassasalariga profilaktika inspektorlarini biriktirib, ular kundalik ish faoliyatini ta’lim muassasalaridan boshlashni amaliyotga tatbiq etish masalalari bo‘yicha tavsiyalar berdi.
Shavkat Mirziyoyev profilaktika inspektorlari malakasini oshirish bo‘yicha tizim yaratish kerakligiga alohida e’tibor qaratdi. Shu maqsadda Ichki ishlar vazirligi akademiyasi va viloyatlardagi oliy o‘quv yurtlari bilan hamkorlikda maxsus kurslar tashkil etish zarurligi ta’kidlandi.
Davlatimiz rahbari ekstremizm, terrorizm va uyushgan jinoyatchilikka qarshi kurash masalalari yuzasidan tegishli mutasaddilarga aniq topshiriqlar berdi.
Majlisda ichki ishlar organlarining har bir xodimi bildirilgan fikrlardan tegishli xulosa chiqarib, mamlakatimizda hukm surayotgan tinchlik-osoyishtalikni yanada mustahkamlash, jamoat tartibini saqlash, har bir oila, har bir inson, mahalla xavfsizligini ta’minlashdek murakkab, ayni vaqtda sharafli vazifani bajarish uchun bor bilim va salohiyati, kuch-g‘ayratini safarbar etishi lozimligi ta’kidlandi.

Под председательством Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева 9 февраля состоялось видеоселекторное совещание, посвященное деятельности органов внутренних дел, имеющимся в сфере проблемам и недостаткам и задачам на перспективу.
В нем приняли участие руководители Министерства внутренних дел Республики Узбекистан, соответствующих министерств и ведомств, председатель Жокаргы Кенеса Республики Каракалпакстан, хокимы областей, города Ташкента, городов и районов.
Президент нашей страны особо отметил, что с первых лет независимости придается приоритетное значение обеспечению безопасности и стабильности в стране, охране общественного порядка. Об этом свидетельствуют принятые меры по реорганизации служб профилактики, оперативно-розыскной, следственной, безопасности дорожного движения, пожарной безопасности, охранной, патрульно-постовой, мобильных отрядов особого назначения, а также поэтапному укреплению материально-технической базы органов внутренних дел.
В целях укрепления взаимодоверия и обеспечения открытости в отношениях сотрудников органов внутренних дел с населением были созданы такие институты, как инспекторы профилактики, опорные пункты милиции, “Махалла посбони”, что служит утверждению в нашей стране атмосферы мира и спокойствия.
Глава нашего государства подчеркнул, что в последнее время на новый уровень поднята работа по профилактике правонарушений, борьбе с преступностью, охране общественного порядка, защите прав и интересов людей, дальнейшему укреплению связей с общественностью.
Совершенствуется законодательная база по упорядочению деятельности органов внутренних дел. За последние пять лет приняты законы "Об оперативно-розыскной деятельности", “О профилактике правонарушений”, исходя из современных требований внесены изменения и дополнения в Закон “О гражданстве Республики Узбекистан”.
Принятие в 2016 году Закона “Об органах внутренних дел” еще больше укрепило нормативно-правовую базу сферы.
Актуальной задачей остается повышение эффективности деятельности органов внутренних дел, дальнейшее совершенствование их взаимодействия с местными хокимиятами, органами самоуправления граждан.
Президент нашей страны акцентировал внимание на том, в какой мере сегодня органы внутренних дел соответствуют современным требованиям. В нынешнее время, когда вопросы защиты интересов человека требуют безотлагательного решения, все еще встречаются случаи мышления по-старому, организации работы на основе устаревших методов или исходя не из принципа служения народу, а из личных интересов.
Органы внутренних дел должны работать так, чтобы народ был доволен государством. Однако в отдельных местах их деятельность вызывает недовольство людей. Особенно не искоренены полностью такие негативные явления, как уголовное посягательство на имущество. Не уменьшились случаи нанесения умышленных телесных повреждений, мошенничества, дорожно-транспортных происшествий.
Шавкат Мирзиёев также обратил особое внимание на имеющиеся недостатки в деле раскрытия преступлений. В частности, не раскрыто каждое пятое преступление, связанное с кражей и мошенничеством.
Серьезные недостатки наблюдаются в уголовно-розыскной деятельности, в некоторых местах сотрудничество между правоохранительными органами не отвечает должным требованиям. Незадержание большинства находящихся в розыске лиц позволяет им продолжать свои преступные деяния, и это очень тревожный факт.
Как отметил Президент нашей страны, в деятельности органов внутренних дел важное значение имеет проведение объективного и качественного следствия по уголовным делам, справедливая правовая оценка преступных деяний. Но, несмотря на то, что следственные органы располагают возможностями принятия в краткие сроки оперативных законных решений, все еще наблюдается негативная практика необоснованного продления, затягивания сроков по материалам, не требующим дополнительных следственных действий, а также допущения волокиты в отношении граждан.
Шавкат Мирзиёев подчеркнул необходимость, не ограничиваясь мерами следствия и обвинения, всесторонне изучать причины преступлений, условия и факторы их совершения, с участием руководителей органов внутренних дел, инспекторов профилактики и активистов махаллей глубоко анализировать детали каждого преступления с целью профилактики.
Еще один тревожный факт: некоторые из наших граждан, выехавших за рубеж в целях заработка, попадают там под влияние различных религиозно-экстремистских течений. Все еще не на требуемом уровне находятся работа по выявлению и возвращению граждан, выехавших за рубеж в поисках работы, взаимодействие председателей махаллей, духовно-просветительских центров, имам-хатибов, консультантов по вопросам религиозного просвещения и духовно-нравственного воспитания по разъяснению среди населения негативных последствий религиозного экстремизма.
Глава нашего государства предложил каждый четверг недели объявить днем предотвращения и профилактики преступности. В эти дни прокуроры и начальники управлений внутренних дел будут выступать по местным телеканалам и предоставлять информацию о совершенных за неделю преступлениях, их причинах, осуществляемых мероприятиях по профилактике преступности.
Не может не тревожить и уровень преступности среди молодежи и женщин. К сожалению, в 2016 году из общего количества преступлений каждое шестое совершено женщинами, а учащимися академических лицеев и профессиональных колледжей было совершено более тысячи преступлений. Одной из главных причин такого отрицательного явления названы низкая посещаемость учащихся средних специальных учебных заведений, отсутствие действенной системы изучения и контроля показателей посещаемости.
На совещании были рассмотрены вопросы совершенствования инфраструктуры опорных пунктов милиции, улучшения условий жизни инспекторов профилактики, комплексного реформирования системы органов внутренних дел, оптимизации их структурных подразделений. С критической точки зрения были проанализированы организационные структуры Министерства внутренних дел.
В нашей стране особое внимание уделяется защите прав предпринимателей. Шавкат Мирзиёев особо подчеркнул необходимость полного искоренения фактов незаконного вмешательства или воспрепятствования работниками органов внутренних дел деятельности предпринимателей.
Кардинальное изменение системы работы с обращениями людей относится к числу самых актуальных задач органов внутренних дел. Поэтому необходимо коренным образом пересмотреть отношения работников сферы с гражданами, наладить постоянный диалог с людьми, жить заботами народа и работать в интересах человека, сказал глава нашего государства.
Была заслушана информация министра внутренних дел А.Азизова, хокимов, начальников управлений внутренних дел города Ташкента и областей.
Президент нашей страны Шавкат Мирзиёев особо подчеркнул, что критический анализ, жесткая дисциплина и персональная ответственность должны стать повседневной нормой в деятельности каждого руководителя, проблемы должны решаться не в кабинете, а среди народа. Приоритетными задачами органов внутренних дел являются усиление персональной ответственности руководителей за конечный результат, решение в короткие сроки обращений граждан, обеспечение жесткой дисциплины и порядка, укомплектование сферы профессиональными кадрами, предотвращение любых негативных проявлений.
Должностным лицам даны соответствующие поручения по созданию системы, при которой ни одно из обращений граждан не останется без внимания, коренному изменению отношения к несению службы, формированию механизма обсуждения деталей преступления, усилению общественного контроля за деятельностью органов внутренних дел путем налаживания системы их отчетности перед общественностью.
Президент нашей страны дал рекомендации по повышению эффективности деятельности низовых подразделений органов внутренних дел, опорных пунктов милиции и инспекторов профилактики, внедрению системы рейтинговой оценки деятельности отделов внутренних дел, необходимости глубокого анализа совершаемых молодежью преступлений, выявлению причин их совершения, закреплению за всеми образовательными учреждениями инспекторов профилактики, внедрению практики, когда каждый свой рабочий день они должны начинать с обхода образовательных учреждений.
Шавкат Мирзиёев обратил особое внимание на необходимость создания системы повышения квалификации инспекторов профилактики. Отмечалось, что в этих целях необходимо организовать специальные курсы в сотрудничестве с Академией Министерства внутренних дел и высшими учебными заведениями в областях.
Глава нашего государства дал конкретные поручения должностным лицам по вопросам борьбы с экстремизмом, терроризмом и организованной преступностью.
На совещании отмечалось, что каждый сотрудник органов внутренних дел, сделав соответствующие выводы из высказанных мнений, должен приложить все свои силы и знания во имя дальнейшего укрепления царящих в нашей стране мира и спокойствия, охраны общественного порядка, добросовестного выполнения такой сложной и вместе с тем почетной задачи, как обеспечение безопасности каждого гражданина, семьи, махалли и всей страны в целом.