Mamlakatimizning barcha joylarida bo‘lgani kabi Qashqadaryo viloyatida ham keng ko‘lamli islohotlar amalga oshirilmoqda. Shahar va qishloqlar obodonlashib, zamonaviy qiyofa kasb etayotir. Yangi korxonalar, ta’lim va tibbiyot muassasalari, keng va ravon yo‘llar, bog‘ va xiyobonlar bunyod etilmoqda.
Prezidentimiz Shavkat Mirziyoyev Qashqadaryo viloyatiga tashrifi davomida yangi qurilayotgan obyektlar, aholi farovonligini oshirishga xizmat qiladigan ishlab chiqarish korxonalari loyihalarini ko‘zdan kechirmoqda.
Davlatimiz rahbari Qarshi tumanida yengil sanoatni rivojlantirish borasidagi yangi loyihalar bilan tanishdi.
Prezidentimizga ko‘rsatilgan birinchi loyiha – 2017-2019-yillarda viloyatda yengil sanoat mahsulotlari ishlab chiqarishga ixtisoslashgan zamonaviy korxonalarni tashkil etish va mavjudlarini modernizatsiya qilish bo‘yicha manzilli dastur bo‘lib, unda 17 korxona tashkil etish rejalashtirilgan.
“O‘zbekengilsanoat” aksiyadorlik jamiyati hamda qator tijorat banklari bilan hamkorlikda ishlab chiqilayotgan dastur doirasida 3000 ga yaqin ish o‘rni yaratilishi ko‘zda tutilgan. Bugungi kunda viloyatda 7 to‘qimachilik korxonasi faoliyat yuritmoqda. Mazkur korxonalar hududda yetishtirilayotgan paxta tolasining 10 foizini qayta ishlash quvvatiga ega.
Shavkat Mirziyoyev to‘qimachilik mahsulotlari ishlab chiqarishga ixtisoslashgan “LT Tekstil Interneyshnl” O‘zbekiston – Xitoy–Niderlandiya qo‘shma korxonasi loyihasi bilan tanishar ekan, Qashqadaryo viloyati mamlakatimizda paxta tolasini yetishtirish bo‘yicha yetakchi o‘rinni egallashi, bu imkoniyatdan unumli foydalanish, yetishtirilgan paxta tolasini qayta ishlab, bozorga tayyor mahsulot chiqarish katta samara berishini alohida qayd etdi.
Mazkur korxonaning ishga tushirilishi hududda yetishtirilayotgan paxta tolasini shu yerning o‘zida qayta ishlash, aholining real daromadlarini oshirish imkoniyatini yaratadi.
Yiliga 22 ming tonna raqobatbardosh aralash ip kalava va 50 million kvadrat metr ip gazlama ishlab chiqarish rejalashtirilayotgan korxona mahsulotlarining 80 foizi eksportga yo‘naltiriladi.
Prezidentimiz shu yerning o‘zida Yakkabog‘ tumanidagi sobiq “Yakkabog‘ teks” korxonasi negizida barpo etilayotgan “Universal Taraqqiyot Tekstil” qo‘shma korxonasiga qo‘shimcha investitsiya kiritish loyihasi bilan ham tanishdi.
Korxonada viloyatda yetishtirilgan paxta tolasi qayta ishlanib, mato va choyshablar ishlab chiqariladi. 400 ish o‘rni yaratilishi ko‘zda tutilayotgan korxona to‘liq quvvat bilan ishga tushgach, yiliga 6 million kvadrat metr mato, 2 million juft yotoq choyshablari tayyorlanadi.
Zamonaviy va energiya tejamkor texnologik uskunalar bugun barcha ishlab chiqarish jabhalariga tatbiq etilmoqda. Qarshi shahridagi sobiq paxta tozalash zavodi negizida tashkil etilayotgan “Wood Décor Production” qo‘shma korxonasi ana shunday zamonaviy texnologiyalar bilan jihozlanmoqda. Shveytsariyaning mashhur “Rieter”, Yaponiyaning "Murata", "Yamata", Germaniyaning "Mayer" kompaniyalarining yuqori samaradorlikka ega dastgohlari o‘rnatilayotgan korxonada dunyo bozorida raqobatbardosh sifatli ip kalavadan tortib tayyor mahsulotgacha ishlab chiqariladi.
Prezidentimiz taqdim etilayotgan loyiha samaradorligini oshirish yuzasidan mutasaddilarga tegishli ko‘rsatmalar berdi.
Mamlakatimizda paxta tolasi va ipak xomashyosini qayta ishlash, xorijiy investitsiyalarni jalb etish yo‘li bilan raqobatbardosh, tashqi bozorlarda xaridorgir tayyor mahsulotlar ishlab chiqarish hajmlari va turlarini kengaytirishga alohida e’tibor qaratilmoqda.
Loyiha ishga tushgach 600 ish o‘rni yaratiladi.
Paxta ekin maydonlarini optimallashtirilishi va ishning mavsumiyligini hisobga olib, “O‘zpaxtasanoateksport” xolding kompaniyasi tizimda mehnat qilayotgan ishchi-xodimlar bandligini ta’minlash, qo‘shimcha daromad olish maqsadida Qashqadaryo viloyatidagi yog‘-moy korxonalarining bo‘sh maydonlarida yangi investitsiyaviy loyihalarni amalga oshirmoqda. Koson tumanida tashkil etiladigan meva-sabavotlarni quritish sexi shulardan biri. 100 dan ziyod ish o‘rni yaratiladigan korxonada 10 ming tonna mahsulot qayta ishlanadi. Qarshi shahrida tashkil etiladigan muzlatkichda 500 tonna qishloq xo‘jalik mahsulotlari saqlanadi. O‘n ish o‘rni yaratilayotgan omborxona joriy yilda foydalanishga topshiriladi.
Prezidentimizga Qarshi tumanida tashkil etiladigan 20 ming parranda boqish rejalashtirilayotgan majmua loyihasi haqida ham so‘zlab berildi. Yil davomida aholini sifatli parhez go‘sht mahsulotlari bilan ta’minlashga mo‘ljallangan majmua faoliyat boshlagach 22 kishi doimiy ish joyiga ega bo‘ladi.

Как и во всех регионах нашей страны, в Кашкадарьинской области осуществляются широкомасштабные реформы, благоустраиваются города и села, строятся новые предприятия, образовательные и медицинские учреждения, прокладываются качественные дороги, разбиваются парки и аллеи.
Президент нашей страны Шавкат Мирзиёев в ходе поездки по Кашкадарьинской области знакомится с возводимыми объектами, проектами производственных предприятий.
Глава нашего государства в Каршинском районе ознакомился с проектами, реализуемыми в сфере легкой промышленности.
Первый проект охватывает программу по организации новых и модернизации существующих предприятий легкой промышленности области, рассчитанной на 2017-2019 годы. В ее рамках намечено создать 17 предприятий.
Программа, разработанная акционерным обществом “Узбекенгилсаноат” совместно с коммерческими банками, предусматривает создание около 3 тысяч рабочих мест. Сегодня в области действуют 7 текстильных предприятий. Они имеют мощности по переработке в общей сложности 10 процентов заготавливаемого в Кашкадарье хлопкового волокна.
Шавкат Мирзиёев, знакомясь с проектом узбекско-китайско-нидерландского совместного предприятия “ЛТ Текстиль Интернейшнл”, которое будет выпускать текстильную продукцию, особо отметил, что Кашкадарьинская область занимает ведущее место в заготовке хлопкового волокна в нашей стране и необходимо эффективно использовать этот потенциал, подчеркнул важность переработки волокна и производства готовой продукции.
Данное предприятие позволит перерабатывать местное волокно в самом регионе, увеличить реальные доходы населения.
Предприятие, которое будет производить в год 22 тысячи тонн смешанной пряжи и 50 миллионов квадратных метров ткани, 80 процентов продукции будет направлять на экспорт.
Здесь же глава нашего государства изучил проект дополнительного инвестирования совместного предприятия “Universal Taraqqiyot Tekstil”, создаваемого на базе бывшего предприятия “Яккабог текс” Яккабагского района.
Предприятие, на котором предусмотрено создание 400 рабочих мест, специализируется на переработке хлопкового волокна и производстве готовой текстильной продукции. С запуском на полную мощность предприятия будет налажено выпуск в год 6 миллионов квадратных метров ткани, 2 миллиона комплектов постельного белья.
Современные, энергосберегающие технологии сегодня внедряются на многих производствах. Такими технологиями оснащается и совместное предприятие “Wood Décor Production”, организуемое в городе Карши на базе бывшего хлопкоочистительного завода. На предприятии, где устанавливаются высокоэффективные станки от известных компаний - швейцарской “Rieter”, японских "Murata" и "Yamata", немецкой "Mayer", будет производиться от конкурентоспособной на мировом рынке качественной пряжи до готовой продукции.
Президент нашей страны дал ответственным лицам поручения по повышению эффективности проекта.
В нашей стране особое внимание уделяется переработке хлопкового и шелкового сырья, расширению производства и ассортимента готовой востребованной на внешнем рынке продукции за счет привлечения иностранных инвестиций.
В ходе ознакомления с инвестиционным проектом, предусматривающим организацию производства тканей на базе бывшего хлопкоочистительного предприятия в Гузарском районе, глава нашего государства акцентировал внимание на вопросе создания новых рабочих мест. Сегодня люди требуют конкретные рабочие места. Удовлетворение этого требования во многом зависит от предпринимателей.
Проект позволит обеспечить работой 600 человек.
С учетом оптимизации хлопковых посевных площадей и сезонности работы, холдинговая компания “Узпахтасаноатэкспорт” в целях обеспечения занятости работников и получения дополнительного дохода осуществляет новые инвестиционные проекты на пустующих площадях масложировых предприятий Кашкадарьинской области. Одним из них является создаваемый в Касанском районе цех по сушке плодоовощной продукции. На предприятии, где будут созданы более 100 рабочих мест, будет перерабатываться 10 тысяч тонн фруктов и овощей. В организуемом в Каршинском районе хладохранилище, рассчитанном на хранение 500 тонн сельхозпродукции, будут созданы десять рабочих мест. Хранилище будет сдано в эксплуатацию в текущем году.
Президенту нашей страны был также презентован проект птицеводческого комплекса, рассчитанный на содержание 20 тысяч птиц, который будет организован в Каршинском районе. С запуском комплекса, который в течение всего года будет обеспечивать население диетическим мясом, 22 человека получат постоянные рабочие места.