"O‘zekspomarkaz"da ochilgan xalqaro ko‘rgazmalarda bu sohadagi eng sara mahsulotlar namoyish etilmoqda. «UzBuild Tashkent – 2017» ko‘rgazmasida qurilish va pardozlash materiallari, ularni ishlab chiqarish texnologiyalari, «MebelExpo Uzbekistan – 2017»da xonadon va ofis mebellari, intererlar, «Aquatherm Tashkent – 2017» ko‘rgazmasida isitish va sovutish, sun’iy iqlim hosil qilish, havoni tozalash texnikasi, santexnika va suv havzalari uskunalari taqdim qilinayotir.
Ko‘rgazmalar O‘zbekiston Respublikasi Tashqi iqtisodiy aloqalar, investitsiyalar va savdo vazirligi, O‘zbekiston Savdo-sanoat palatasi, O‘zbekiston Respublikasi Davlat arxitektura va qurilish qo‘mitasi, «O‘zkommunxizmat» agentligi hamda «ITE Uzbekistan» xalqaro ko‘rgazma kompaniyaci hamkorligida tashkil etilgan.
Mamlakatimizda qurilish materiallari ishlab chiqarish sanoati izchil rivojlanmoqda. Yangi korxonalar tashkil etilayotgani va mavjudlari modernizatsiya qilinayotgani natijasida mahsulotlar soni va sifati oshmoqda. Mahalliylashtirish dasturlari samarasida import o‘rnini bosuvchi tovarlar o‘zlashtirilmoqda. Bugungi kunda mamlakatimizda minglab turdagi qurilish materiallari va mebellar ishlab chiqarilmoqda. Xalqimizning qurilish materiallari, uy va ofis jihozlariga talabi mahalliy mahsulotlar hisobidan to‘liq qoplanmoqda.
Kichik biznes va xususiy tadbirkorlik rivojlantirilayotgani, xalqaro hamkorlikka keng yo‘l ochilayotgani bunda muhim omil bo‘lmoqda. Mazkur ko‘rgazmalarda ham Germaniya, Italiya, Turkiya, Shveytsariya, Shvetsiya, Finlyandiya, Yaponiya, Xitoy, Hindiston, Rossiya, Birlashgan Arab Amirliklari, Indoneziya, Qozog‘iston kabi mamlakatlar savdo va sanoat tashkilotlari, qurilish yo‘nalishidagi kompaniya va idoralari vakillari ishtirok etmoqda. Italiyaning beton texnologiyalari ishlab chiqaradigan “Imteco” kompaniyasi, gidravlik burg‘ilash qurilmalarini ishlab chiqaruvchi “Comacchio SRL” zavodi, Turkiyaning qurilish materiallariga ixtisoslashgan “Dal Teknik Makina Ticaret Ve A.S.” kompaniyasi, Birlashgan Arab Amirliklarining alyumin profil ekstruziyasini tayyorlovchi «Arabian Extrusions Factory» kompaniyasi shular jumlasidandir.
«MebelExpo Uzbekistan – 2017» ko‘rgazmasida 19 mamlakatning 110 dan ziyod kompaniyasi eng so‘nggi texnologiyalar va mahsulotlarining sara namunalarini taqdim etmoqda. Mebel savdosi bilan shug‘ullanuvchi tadbirkorlar zamonaviy mebel modasi, bugungi bozor talablari haqida ma’lumot olmoqda.
«Aquatherm Tashkent – 2017»da isitish, suv ta’minoti, santexnika, sun’iy iqlim hosil qilish, havoni tozalash, sun’iy hovuzlar, sauna va spa tizimlari uchun uskunalar ishlab chiqaruvchi mahalliy va xorijiy tadbirkorlar ishtirok etayotir. «Amitech Astana – shishaplastik quvurlar» (Qozog‘iston), «GREE – konditsionerlar» (Xitoy), «Baxi Group – qozonlar» (Italiya), «Akfa – radiatorlar, havo tozalash uskunalari», «TarlePlast – po‘lat quvurlar», «Master Building Products – Vero brendi ostida quvurlar va fitinglar» kabi milliy va chet el kompaniyalarini misol keltirish mumkin.
Xorijlik mutaxassislarning e’tiroficha, mamlakatimizda ishlab chiqarilayotgan qurilish, yog‘ochga ishlov berish materiallari, isitish, havoni tozalash qurilmalari yuqori sifati va arzonligi bilan mintaqa va jahon bozorida juda xaridorgir. Shuning uchun ham tadbirkorlarimiz tomonidan taklif etilayotgan mahsulotlar yuqori nufuzga ega bo‘lgan tovar belgisiga aylanib, bu mahsulotlarni sotib oladigan mamlakatlarda ular raqobatbardoshligi bilan ajralib turadi. Jumladan, xorijlik iste’molchilar mamlakatimizning «Akfa Imzo», «Azia Mozaik», «Arm-Composite», «Steel Technology», «Atlas Invest», «Muborak mebel» kabi kompaniyalari mahsulotlarini yuqori baholaydi.
– Kompaniyamiz po‘lat va betondan turli ko‘rinish va hajmdagi qurilish materiallari ishlab chiqaradi, – dedi Germaniyaning «Weiler» kompaniyasi xodimi Roman Ivanov. – Ikki yil avval kompaniyamiz Jizzax viloyatida o‘z filialini ochdi, viloyat markazidagi “Zenatkor temir-beton buyumlari” korxonasi kompaniyamiz uskunalari bilan qayta jihozlangach, mahsulot hajmi ortib, sifati yaxshilandi. Yangi texnologiya asosida korxonada 14 turdagi temir-beton buyumlari tayyorlanmoqda. O‘zbekiston bozorida mahsulotlarimizga talab ortib bormoqda. Bunday xalqaro ko‘rgazmalar xorijlik tadbirkorlar uchun hamkorlar topish, investitsiya kiritish, mahsulotlarimiz bozorini kengaytirishda qo‘l kelmoqda.
2009-yildan beri Butunjahon ko‘rgazma sanoati uyushmasi (UFI) o‘tkazib kelayotgan mustaqil audit «UzBuild Tashkent» xalqaro ko‘rgazmasi ko‘lami yildan-yilga kengayib borayotganini ko‘rsatdi. Joriy yildan boshlab «UzBuild Tashkent» o‘z taraqqiyotini yangi bosqichga ko‘tarib, «ITE» kompaniyasining ushbu tarmoqdagi tadbirlari turkumini «WorldBuild Tashkent» brendi ostida davom ettiradi.
– Ko‘rgazmada energiya tejovchi romlar, fasad uchun foydalanadigan yangi konstruksiyalar, uy va ofis jihozlari bilan qatnashmoqdamiz, – dedi «Imzo» kompaniyasining savdo menejeri Adham Habibov. – Biz taklif etayotgan mahsulotlar sovuqda xona haroratini mo‘tadil saqlashi, yoz kunlarida issiq havoni o‘tkazmasligi bilan iste’molchilarga manzur bo‘lmoqda. Hozir nafaqat yurtimizning barcha hududlariga, balki MDH davlatlari bozorlariga ham mahsulotlarimizni yetkazib bermoqdamiz. Bu yilgi ko‘rgazmada o‘tgan yildagiga nisbatan 40 foizga ko‘p shartnomalar imzolash niyatidamiz.
Tashkilotchilarning fikricha, «MebelExpo Uzbekistan – 2017» mebel va yog‘ochga qayta ishlov berish bozori kon’yunkturasi va o‘sish darajasi, yangi mavsum uchun zamonaviy mebel trendlari, yangi texnologiya va nou-xaular haqida qimmatli ma’lumotlar maydoni bo‘lib qoladi. Ilk bor o‘z mahsulotlarini namoyish etayotgan mahalliy va xorijiy kompaniyalar vakillari, tadbirkorlarga kelgusidagi istiqbolli hamkorlik va manfaatli loyihalarga yo‘l ochadi.
Xalqaro forum qurilish, mebel sanoati, isitish va suv ta’minoti sohasining barcha zamonaviy yo‘nalishlarini o‘zida mujassam etgan. Unda qurilish materiallari va uskunalari, interer va dizayn, deraza, eshik va fasadlar, keramika va pardozlash toshlari, arxitektura va bezash dizayni, ko‘chmas mulkka oid bo‘limlar ishlab turibdi.
Yarmarka doirasida qurilish va mebel mahsulotlarini eksport qiluvchilar va ularning hamkorlari ishtirokida davra suhbatlari, muzokaralar tashkil etilishi, yarmarka qatnashchilarining mahalliy kompaniya va korxonalarga, qurilish komplekslariga tashrif buyurishlari ham rejalashtirilgan.

С ростом благосостояния люди стремятся к лучшей жизни. Возрастает потребность в строительных материалах, мебели, бытовой технике.
На открывшихся в Узэкспоцентре международных выставках «UzBuild Tashkent – 2017» представлены строительные и отделочные материалы, технологии их производства, «MebelExpo Uzbekistan – 2017» - домашняя и офисная мебель, интерьеры, «Aquatherm Tashkent – 2017» - техника для обогрева, охлаждения, очистки воздуха, создания микроклимата, сантехника и оборудование для бассейнов.
Выставки организованы Министерством внешних экономических связей, инвестиций и торговли Республики Узбекистан, Торгово-промышленной палатой Узбекистана, Государственным комитетом Республики Узбекистан по архитектуре и строительству, агентством «Узкоммунхизмат» и международной выставочной компанией «ITE Uzbekistan».
В нашей стране ускоренными темпами развивается производство строительных материалов. В результате реализации программ локализации осваивается производство импортозамещающих товаров. В настоящее время в республике производятся тысячи видов строительных материалов и мебели. За счет отечественной продукции полностью удовлетворяется спрос населения на строительные материалы, оборудование для домов и офисов.
Важным фактором этого служит развитие малого бизнеса и частного предпринимательства, активное расширение международного сотрудничества. В выставках принимают участие представители торговых и промышленных предприятий, строительных компаний Германии, Италии, Турции, Швейцарии, Швеции, Финляндии, Японии, Китая, Индии, России, Объединенных Арабских Эмиратов, Индонезии, Казахстана. Среди них - компания “Imteco”, занимающаяся разработкой технологий производства бетона, завод “Comacchio SRL” по производству гидравлического бурильного оборудования (Италия), компания по производству строительных материалов “Dal Teknik Makina Ticaret Ve A.S.” (Турция), компания по заготовке алюминиевых профильных экструзий «Arabian Extrusions Factory» (ОАЭ).
На выставке «MebelExpo Uzbekistan – 2017» более 110 компаний из 19 стран представляют новейшие образцы технологий и продукции. Предприниматели получают здесь информацию о современной мебели и потребностях рынка.
В выставке «Aquatherm Tashkent – 2017» принимают участие отечественные и зарубежные предприниматели, занимающиеся производством сантехники, оборудования для отопления, водоснабжения, создания микроклимата, очистки воздуха, бассейнов, саун и спа-систем. В качестве примера можно назвать отечественные и зарубежные компании «Amitech Astana" (стеклопластиковые трубы), «GREE" (кондиционеры), «Baxi Group" (котлы), «Akfa" (радиаторы, воздухоочистительное оборудование), «TarlePlast" (стальные трубы), «Master Building Products" (трубы и фитинги под брендом "Vero»).
Как признают зарубежные специалисты, производимые в нашей стране строительные материалы, деревообрабатывающие станки, оборудование для отопления и очистки воздуха отличаются высоким качеством, дешевизной и пользуются большим спросом на мировом рынке. В частности, зарубежные потребители высоко оценивают продукцию компаний «Akfa Imzo», «Azia Mozaik», «Arm-Composite», «Steel Technology», «Atlas Invest», «Muborak mebel».
– Наша компания занимается производством строительных материалов различных видов и объемов из бетона и стали, - говорит сотрудник немецкой компании «Weiler» Роман Иванов. – Два года назад в Джизакской области открыли свой филиал, после оснащения предприятия “Зенаткор темир-бетон буюмлари” в областном центре нашим оборудованием возросли объемы и качество продукции. На основе новых технологий здесь производятся 14 видов железобетонных изделий. Такие международные выставки способствуют поиску зарубежных партнеров, привлечению инвестиций, расширению рынка сбыта своей продукции.
Независимый аудит, проводимый с 2009 года Всемирной ассоциацией выставочной индустрии (UFI), показал, что из года в год растут масштаб и престиж международной выставки «UzBuild Tashkent». Начиная с текущего года начнется новый этап в проведении «UzBuild Tashkent», серия мероприятий компании «ITE» в этом направлении будет проводиться под брендом «WorldBuild Tashkent».
– На выставке представляем энергосберегающие рамы, новые конструкции фасадов, оборудование для дома и офиса, - говорит торговый менеджер компании «Imzo» Адхам Хабибов. – Предлагаемая нами продукция нравится потребителям, поскольку способствует поддержанию необходимой температуры в доме и зимой, и летом. Сейчас мы поставляем продукцию не только по всей республике, но и на рынки государств СНГ. На нынешней выставке планируем подписать договоров на 40 процентов больше, чем в прошлом году.
По мнению организаторов, «MebelExpo Uzbekistan – 2017» станет удобной площадкой для получения информации о конъюнктуре рынка мебели и переработки древесины, современных мебельных трэндах на новый сезон, новых технологиях и "ноу-хау". Для представителей отечественных и зарубежных компаний и предпринимателей, впервые выставляющих здесь свою продукцию, создана хорошая возможность наладить перспективное сотрудничество с новыми партнерами.
В рамках выставок предусмотрены проведение бесед и переговоров с участием экспортеров строительной и мебельной продукции и их партнеров, посещение участниками выставки местных компаний, предприятий, строительных комплексов.