Prezidentimiz Shavkat Mirziyoyev 21-aprel Olmazor tumanida barpo etiladigan yangi savdo markazi va ko‘p qavatli uylar loyihalari bilan tanishdi.
Olmazor tumanining Nurafshon va Forobiy ko‘chalari kesishgan joyda uch qavatli “Eski shahar” savdo markazi barpo etiladi. Bu yerda xaridorlarga qo‘shimcha qulayliklar yaratish maqsadida kafe, galereya, bolalar o‘yin maydonchalari, avtomobillar to‘xtash joyi va boshqa obyektlar quriladi. Markaz ishga tushgach, 250 kishi ish bilan ta’minlanadi.
Davlatimiz rahbari mazkur savdo kompleksi quriladigan joyni ko‘zdan kechirdi. Markazning uchinchi qavatida “Kitob olami” do‘koni va tarixiy filmlar namoyish qilinadigan kinozal barpo etish kerakligini ta’kidladi.
Poytaxtimizda bunday yirik inshootni barpo etishdan maqsad Eski shahar aholisining turmush farovonligini yanada oshirishdir, dedi Shavkat Mirziyoyev. Buning uchun kompleksni zamonaviy arxitektura talablari asosida mukammal qurish, atrofini obodonlashtirish, odamlarga qulayliklar yaratishga alohida e’tibor qaratish zarur.
Mutasaddi rahbarlarga 2018-yil Navro‘z bayramigacha mazkur obyektni foydalanishga topshirish bo‘yicha topshiriqlar berildi.
Davlatimiz rahbari shu yil 3-fevral kuni Toshkent shahrida amalga oshirilayotgan bunyodkorlik ishlari va yirik loyihalar bilan tanishish chog‘ida aholining ehtiyoji, talabidan kelib chiqib, poytaxtimizning barcha tumanlarida ko‘p qavatli zamonaviy arzon uylar qurish rejalashtirilayotganini aytgan edi. Prezidentimizning 2017-yil 13-martdagi 2017-2021-yillarda Toshkent shahrida ko‘p qavatli arzon uylarni qurish miqyosini kengaytirish bo‘yicha qo‘shimcha chora-tadbirlar to‘g‘risidagi qarori bu boradagi ishlarni tizimli yo‘lga qo‘yishda dasturilamal bo‘lmoqda.
Mazkur hujjatga muvofiq Kichik xalqa yo‘li va Qorasaroy ko‘chalari oralig‘ida 7 qavatli 12 turar-joy barpo etish bo‘yicha loyiha ishlab chiqildi. 800 xonadonga mo‘ljallangan ushbu uylar ehtiyojmand oilalarning yashash sharoitini yaxshilash, ularni arzon, zamonaviy uy bilan ta’minlashda muhim ahamiyat kasb etadi.
Prezidentimiz mazkur uylarda yashovchi oilalar ro‘yxatini shakllantirib, so‘ng qurilishni boshlash kerakligini ta’kidladi. Bunda Eski shaharda yashovchi uy-joyga muhtoj oilalarni hisobga olish, uylar taqsimotida adolat mezonlariga qat’iy rioya etilishi zarurligi qayd etildi.
Uylarni qurish uchun 5 gektardan ziyod yer ajratiladi. Turar joylarni loyihalashtirishda mahalliy iqlim sharoiti, sanitariya va xavfsizlik talablari hamda xalqimizning milliy hayot tarziga xos boshqa jihatlar hisobga olingan.
Davlatimiz rahbari Qichqiriq kanali bo‘yida bunyod etiladigan yangi madaniyat va istirohat bog‘i loyihasi bilan ham tanishdi.

Президент нашей страны Шавкат Мирзиёев ознакомился с проектами нового торгового центра и многоэтажных домов, которые будут возведены в Алмазарском районе.
На пересечении улиц Нурафшон и Фароби будет построен трехэтажный торговый центр “Эски шахар”. Для создания дополнительных удобств посетителям в нем предусмотрены кафе, галерея, детские игровые площадки, автостоянка и другие объекты. С открытием центра работой будут обеспечены 250 человек.
Глава нашего государства осмотрел место застройки данного торгового комплекса. Отметил необходимость открытия на третьем этаже центра магазина “Книжный мир” и кинозала для показа исторических фильмов.
Цель возведения в столице такого крупного сооружения заключается в дальнейшем повышении качества жизни жителей Старого города, сказал Шавкат Мирзиёев. Для этого необходимо уделить особое внимание качественному строительству комплекса на основе современных архитектурных требований, благоустройству прилегающей территории, созданию удобств и комфорта для населения.
Ответственным руководителям даны поручения по сдаче в эксплуатацию данного объекта в канун праздника Навруз 2018 года.
Глава нашего государства в ходе ознакомления 3 февраля текущего года с осуществляемой в городе Ташкенте созидательной работой и крупными проектами говорил о том, что, исходя из потребностей и нужд населения, во всех районах столицы планируется строительство доступных современных многоэтажных домов. Постановление Президента нашей страны “О дополнительных мерах по расширению масштаба строительства доступных многоквартирных домов в городе Ташкенте на 2017-2021 годы" от 13 марта 2017 года служит важным руководством к действию в системном налаживании работы в этом направлении.
Согласно этому документу, разработан проект по строительству на пересечении Малой кольцевой дороги и улицы Карасарай 12 семиэтажных домов. Эти дома, рассчитанные на 800 квартир, имеют важное значение для улучшения условий проживания нуждающихся семей, обеспечения их доступным, современным, комфортным жильем.
Президент нашей страны отметил необходимость составления списка семей, которые будут жить в этих домах, и после этого начать их строительства. При этом подчеркивалась необходимость учета проживающих в Старом городе семей, нуждающихся в жилье, строгого соблюдения критериев справедливости в распределении квартир.
Под строительство домов будет выделено более 5 гектаров территории. При проектировании жилых зданий будут учтены местные климатические условия, требования санитарии и безопасности, а также другие аспекты, присущие менталитету, образу жизни нашего народа.
Глава нашего государства также ознакомился с проектом нового парка культуры и отдыха, который будет создан у берега канала Кичкирик.
Особо отмечалась необходимость превращения данного парка в место для гуляний и отдыха жителей района с детьми, учета при этом древних традиций Ташкента.