Poytaxtimizda O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti sovrini uchun “Tashabbus – 2017” ko‘rik-tanlovining mamlakat bosqichi bo‘lib o‘tdi.
O‘zbekiston Savdo-sanoat palatasi, Fermerlar kengashi va “Hunarmand” uyushmasi tomonidan turli vazirlik va idoralar ko‘magida har yili o‘tkazilayotgan ushbu ko‘rik-tanlov kichik biznes va xususiy tadbirkorlik, fermerlik harakatini qo‘llab-quvvatlash, milliy hunarmandlik an’analarini asrab-avaylash va yanada rivojlantirishda muhim omil bo‘layotir. Unda mazkur ko‘rikning Qoraqalpog‘iston Respublikasi, viloyatlar va Toshkent shahar bosqichi g‘oliblari ishtirok etdi.
Tanlovda qatnashish istagida bo‘lganlar yildan-yilga ortib borayotgani uning ahamiyati va ko‘lami kengayayotganidan dalolat beradi. Joriy yilda ushbu tanlovning tuman va shahar bosqichlarida 7 mingdan ziyod tadbirkorlik subyekti ishtirok etdi. Hakamlarning yuqori baholariga sazovor bo‘lgan 41 ishtirokchi “Tashabbus – 2017” ko‘rik-tanlovining mamlakat bosqichiga yo‘llanma oldi.
Kichik biznes bozor kon’yunkturasiga tez moslashadi. Mamlakat iqtisodiyoti, odamlarning daromad manbai barqarorligini saqlashda, yangi ish o‘rinlari yaratishda mazkur soha muhim o‘rin tutadi. Xususan, jahon bozorida raqobat keskinlashib borayotgan bir paytda kichik biznes va xususiy tadbirkorlik milliy iqtisodiyotimizning muttasil o‘sishini ta’minlashda, xalqimiz farovonligini oshirishda ulkan ahamiyat kasb etmoqda.
– Korxonamizda Shveytsariyada ishlab chiqarilgan parranda, baliq, chorva uchun granulalangan va granulalanmagan omixta yem ishlab chiqarish texnologiyasi ham o‘rnatilgan, – deydi R.Bekmetov. – O‘tgan yili 7 ming tonnadan ziyod omixta yem ishlab chiqarilgan bo‘lsa, uning teng yarmi eksportga chiqarildi. Yil davomida ko‘rilgan sof foyda 660 million so‘mdan oshdi. Bu yil sayin rivojlanib borayotganimizdan dalolat beradi. Bunday samaradorlikka Prezidentimizning tadbirkorlik faoliyatini qo‘llab-quvvatlayotgani, mamlakatimizda biznes yuritish uchun qulay sharoitlar yaratilayotgani, imtiyoz va preferensiyalar berilayotgani tufayli erishmoqdamiz.
Mamlakatimizda kichik biznes va xususiy tadbirkorlik subyektlari bilan bir qatorda fermerlarning ham samarali faoliyat ko‘rsatishi uchun keng imkoniyatlar yaratilgan.
Toshkent viloyatidan Tohir Sayramov mamlakatimizda yaratilgan sharoitlardan unumli foydalanib kelayotgan fermerlardan. Uning ko‘p tarmoqli «Shoshtepa shams» fermer xo‘jaligida chorvachilik, baliqchilik, parrandachilik bilan birga meva-sabzavot mahsulotlari, go‘sht va sutni qayta ishlash, ularni qadoqlash uchun sopol idishlar ishlab chiqarish yo‘lga qo‘yilgan. Toshkent shahridagi yirik tarmoqli supermarketlarda «Shoshtepa shams» brendi bilan ishlab chiqarilayotgan ekologik toza sut, qatiq va boshqa sut mahsulotlari sotilmoqda.
– Hunarmandlarning erkin faoliyat yuritishi, salohiyatini namoyish qilishi uchun barcha sharoit yaratilgan, – deydi Surxondaryo viloyatidan kelgan Dmitriy Inyushev. – Yoshligimdan kulollik buyumlari, taqinchoqlar va o‘yinchoqlar yasash bilan qiziqardim. Hozir milliy liboslarni zamonaviy liboslar bilan uyg‘unlashtirib, yangi dizayndagi mahsulotlar yaratmoqdaman. Kakaydi qo‘rg‘onida yashovchi xotin-qizlarga milliy hunarmandlik sirlarini o‘rgatmoqdaman. Kelgusida «Surxon kashta maktabi», «Kulol va gilam» sexlari faoliyatini tashkil etish rejasini tuzganman.
“Tashabbus – 2017” ko‘rik-tanlovi g‘oliblarining nomlari e’lon qilindi. Ular uchta asosiy – «Yilning eng yaxshi tadbirkori», «Yilning eng yaxshi fermeri» va «Yilning eng yaxshi hunarmandi» yo‘nalishida taqdirlandi.
«Yilning eng yaxshi tadbirkori» nominatsiyasida Toshkent viloyatidagi "Torimed Pharm" mas’uliyati cheklangan jamiyati rahbari Ahadjon Shukurov g‘olib bo‘ldi. Buxoro viloyatidan Ahmad Arabov «Yilning eng yaxshi hunarmandi» deb e’tirof etildi. Andijon viloyatidagi "Baxt imkon rivoj chorvasi" fermer xo‘jaligi rahbari Faxriddin Ismoilov «Yilning eng yaxshi fermeri» deb e’lon qilindi.
– Bunday nufuzli tanlovda g‘olib bo‘lish katta sharaf, – deydi 2017-yilning eng yaxshi fermeri Faxriddin Ismoilov. – Raqobat juda kuchli bo‘ldi. Chunki ko‘rik-tanlovda eng ilg‘or va salohiyatli tadbirkorlar qatnashdi. Mamlakatimizda bunday tashabbuskorlar ko‘p va ular turli sohalarda faoliyat yuritmoqda. Istiqbol uchun belgilagan rejalarimiz talaygina, jumladan, xalqaro bozorga chiqishni mo‘ljallaganmiz. Shu bois yanada ko‘proq mehnat qilib, ko‘rsatilgan ishonchni oqlashga harakat qilamiz.
«Yilning eng yosh tadbirkori», «Yilning eng yaxshi tadbirkor ayoli», «Eng yaxshi innovatsion loyiha», «Yoshlarga eng ko‘p ish joyi yaratgan tadbirkor», «Yilning eng yaxshi eksportchisi» va «Respublika ichki bozorida talab bo‘lgan yangi turdagi iste’mol mahsulotlarini ishlab chiqqanlik uchun» kabi nominatsiyalar g‘oliblari ham e’lon qilindi.
Asosiy nominatsiyalar g‘oliblariga Prezidentimiz sovrini – “Spark” avtomobili, ikkinchi va uchinchi o‘rin sohiblariga pul mukofotlari, maxsus nominatsiyalar sovrindorlariga qimmatbaho sovg‘alar topshirildi. G‘oliblar xalqaro tanlovlar, yarmarkalar, seminarlarda ishtirok etishi, o‘z yo‘nalishlari bo‘yicha chet elda malaka oshirishi mumkin.
“Tashabbus – 2017” ko‘rik-tanlovi g‘olib va sovrindorlarini taqdirlash marosimi san’at ustalari va yosh ijrochilarning konserti bilan yakunlandi.

В Ташкенте прошел республиканский этап смотра-конкурса «Ташаббус-2017» на приз Президента Республики Узбекистан.
Конкурс, проводимый ежегодно Торгово-промышленной палатой, Советом фермеров Узбекистана и ассоциацией «Хунарманд» совместно с рядом министерств и ведомств, способствует поддержке малого бизнеса, частного предпринимательства и фермерского движения, сохранению и дальнейшему развитию традиций национального ремесленничества. В республиканском этапе приняли участие победители Каракалпакстанского, областных и Ташкентского городского этапов.
О престиже конкурса свидетельствует постоянно растущее число его участников. В нынешнем году в районных и городских этапах конкурса приняли участие более 7 тысяч субъектов предпринимательства. В республиканский этап вышел 41 конкурсант, получивший наиболее высокую оценку жюри.
Малый бизнес быстро адаптируется к изменениям рынка, выступает важным фактором обеспечения устойчивости экономики страны, роста доходов населения, создания новых рабочих мест. В условиях обостряющейся конкуренции малый бизнес и частное предпринимательство вносят огромный вклад в обеспечение поступательного развития национальной экономики, повышение благополучия нашего народа.
- На нашем предприятии также установлена швейцарская технология по производству гранулированного и негранулированного комбикорма для птицы, рыбы, скота, - говорит Р.Бекметов. - В прошлом году произвели более 7 тысяч тонн кормов, половина продукции была экспортирована. Годовая чистая прибыль составила свыше 660 миллионов сумов. Эти результаты достигаются благодаря поддержке, оказываемой Президентом нашей страны, создаваемым благоприятным условиям, предоставляемым льготам и преференциям в целях поддержки бизнеса.
Широкие возможности в нашей страны созданы и для фермерской деятельности.
Тохир Сайрамов из Ташкентской области эффективно пользуется созданными условиями. В его многопрофильном фермерском хозяйстве «Шоштепа шамс» помимо животноводства, рыбоводства, птицеводства налажены выращивание плодоовощных культур, переработка мяса и молока, выпуск керамической тары. Молоко, сливки и другая молочная продукция, выпущенная под брендом «Шоштепа шамс», сегодня продается и в крупных супермаркетах Ташкента.
- В нашей стране имеются все необходимые условия для свободной деятельности и реализации творческого потенциала ремесленников, - говорит Дмитрий Инюшев из Сурхандарьинской области. - С детства занимаюсь изготовлением гончарных изделий, украшений и игрушек. В настоящее время пробую себя в моделировании одежды, сочетающей элементы национального костюма и современный стиль. Учу секретам ремесла женщин в поселке Какайди. В будущем планирую открыть мастерские по сурханской вышивке, гончарному и ковровому делу.
На мероприятии были объявлены имена победителей смотра-конкурса «Ташаббус-2017».
В номинации «Лучший предприниматель года» победил руководитель общества с ограниченной ответственностью "Torimed Pharm" Ташкентской области Ахаджон Шукуров. «Лучшим ремесленником года» признан Ахмад Арабов из Бухарской области. Руководитель фермерского хозяйства "Бахт имкон ривож чорваси" Андижанской области Фахриддин Исмоилов стал «Лучшим фермером года».
- Победить на таком престижном конкурсе - большая честь, - говорит Фахриддин Исмоилов. - Конкуренция была очень сильной, ведь в конкурсе приняли участие самые лучшие фермеры. У нас очень большие планы на будущее, намерены выйти на внешний рынок. Постараемся трудиться еще эффективнее и оправдать оказанное доверие.
Также были названы победители таких номинаций, как «Лучший молодой предприниматель страны», «Лучший предприниматель-женщина года», «Предприниматель, создавший наибольшее количество рабочих мест для молодежи», «Лучший экспортер года», «За производство новой потребительской продукции, востребованной на внутреннем рынке».
Победителям основных номинаций вручен приз Президента - автомобиль «Spark», обладателям второго и третьего места - денежные призы, победителям специальных номинаций - ценные подарки. Победители могут участвовать в международных конкурсах, ярмарках и семинарах, пройти стажировку за рубежом по своему профилю деятельности.
Церемония награждения победителей и призеров смотра-конкурса «Ташаббус-2017» завершилась концертом мастеров искусства и молодых исполнителей.