2016 йил 1 ноябрь ҳолатига кўра Республикамизнинг 2923 та  корхоналарида ҳалқаро стандартларга мувофиқ сифатни бошқариш тизимлари жорий этилди ва уларга 3047 та мувофиқлик сертификатлари расмийлаштирилди.
Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамасининг 2015 йил 19 октябрдаги “2020 йилгача сифат миллий инфраструктурасини ривожлантириш  Дастурни тасдиқлаш тўғрисида” ги 298-сонли қарорига асосан Қорақалпоғистон Республикаси, вилоятлар ва Тошкент шаҳри ҳудудида  жойлашган  ҳамда вазирлик ва идорлар таркибига кирувчи 2016-2019 йилларда  жами 3010 та корхоналарда сифатни бошқариш тизимларини жорий этиш ва сертификатлаштириш  ишлари белгиланган. (шундан, 2016 йилда 785 та, 2017 йилда 763 та, 2018 йилда 755 та ва 2019 йилда 707 та корхонада).
Дастур бажарилишининг  таҳлили шуни кўрсатдики,  жорий  2016 йилда белгиланган жами 785 та корхоналарда халқаро стандартларга  мувофиқ бўлган СБТ жорий этиш ишлари бошланган бўлиб, шундан  696 та (88,7%) корхоналарда СБТ сертификатлаштирилди.
ИСО 9001 сериядаги ҳалқаро стандартига асосан сифатни бошқариш тизимларини жорий этиш билан бирга, қуйидаги тизимларни жорий этиш ишлари ҳам фаоллашмоқда:
•        саноат ҳавфсизлиги менеджменти (OHSAS 18001) – ҳозирга қадар республиканинг 68 та корхонаси сертификатлаштирилган;
•        экологик менеджментни (ИСО 14001) – 53;
•        озиқ-овқат маҳсулотларининг хавфсизлик менеджменти (ИСО 22000) – 68;
•        энергоменежментни (ИСО 50001) – 2;
•        интерграллашган менеджмент тизими – 53;
•        яхши ишлаб чиқариш амалиёти (GMP) – 8;
•        машинасозлик ва мувофиқ равишда бутловчи қисмларни етказиб берувчи корхоналарда сифат менеджменти (ИСО 16949) – 33.

В соответствии с правительственными решениями по дальнейшему повышению качества и конкурентоспособности выпускаемой продукции в республике ведется масштабная работа по внедрению современных систем менеджмента качества в соответствии с требованиями международных стандартов.
По состоянию на 1 ноября 2106 года на 2923 ти предприятиях Республики внедрены системы управления качеством в соотвествии с требованиями международных стандартов и выданы 3047 сертификатов соотвествия.
Постановлением Кабинета Министров Республики Узбекистан от 19 октября 2016 года №298 “Об утверждении Программы развития национальной инфраструктуры качества на период до 2020 года”, в период 2016-2019 годы предусмотрено внедрение систем управления качеством на 3010 ти предприятиях функционирующих в Республике Каракалпакстан, областях и г.Ташкенте, а также предприятиях входящих в составы министерств и ведомств ( из них, в 2016 году на 785-ти, в 2017 году на 763-х,  в 2018 году на 755-ти и в 2019 году на 707-ми предприятиях).
Анализ выполнения Программы, показывает что по состоянию на 1 ноября 2016 года на 785 предприятиях включенных в Программу начата работа по внедрению систем управления качеством, из них сертифицированы на 696 (88,7%) предприятиях.
Наряду с внедрением систем управления качеством в соответствии с международным стандартом серии ИСО 9001, активизируются работа также по внедрению и сертификации других систем:
• менеджмент промышленной безопасности (OHSAS 18001) – 68 предприятий республики;
• экологический менеджмент (ИСО 14001) – 53;
• менеджмент безопасности пищевой продукции (ИСО 22000) – 68;
• энергетический менеджмент (ИСО 50001) – 2;
• интегрированные системы менеджмента – 53;
• надлежащая производственная практика (GMP) – 8;
• менеджмент качества в автомобилестроении и предприятий поставляющих соответствующие комплектующие части (ИСО 16949) – 33.