Маҳсулотларни синаш усуллари
O‘z DSt 20.202:2016  “Маҳсулотни синаш тизими.  Путур  етказмасдан  текшириш.  Путур етказмасдан текшириш лабораторияларига доир талаблар”  Ўзбекистон давлат стандартининг биринчи таҳрири ишлаб чиқилди ва  “Ўзстандарт” агентлиги  Бош директорининг Қарори билан тасдиқланди. Ушбу давлат стандарти республикамизда ишлаб чиқариш, авиасозлик, тиббиёт, темир йўл, маҳсулотнинг муайян турларини ва саноат объектларини, саноат ва кончилик ишларини бехатар олиб борилишини назорат қилишда кенг фойдаланилади ва қўлланилади.
Путур етказмасдан текшириш соҳасида 416 та ташкилот сўровномасига биноан ўлчаш воситаларини қиёслаш ишлари амалга оширилди ва 17 та ташкилот сўровномасига биноан ўлчаш воситаларини  метрологик аттестациялашдан ўтказилди.
– 17 та ташкилот учун маҳсулотларни синаш усулиятини  аттестатлаш бўйича ҳужжатлар экспертиза қилинди;
– 9 та ташкилот учун ўлчаш воситаларини калибрлаш усулияти хужжатлари ишлаб чиқиш ва экспертиза тахлил қилиш ишлари амалга оширилди.
Ушбу қилинган ишлар республикадаги метрология соҳасидаги ишларни яхши ташкил қилишда ва фойдаланишда қўлланилади.

Методы испытаний продукций
Разработана первая редакция Государственного стандарта Узбекистан O‘z DSt 20.202:2016 “Система испытаний продукции. Контроль неразрушающий. Требования к лабораториям неразрушающего контроля» и утвержден Постановлением Генерального директора агентства Узстандарт. Этот стандарт широко используется и применяется в контроле безопасности проведении работ в производстве, авиастроении, медицине, железной дороги, конкретных видах товаров и объектов промышленности, промышленности и горнорудное дело.
В сфере неразрушающего контроля по заявкам 416 предприятий проведена поверка средств измерений и по заявке 17 предприятий проведена метрологическая аттестация средств измерений.
– для 17 предприятий проведена экспертиза документов по методике испытаний продукции;
– для 9 предприятий разработана документация методики калибровки средств измерений и проведена экспертиза. Эти работы применяется в организации работ в области метрологии республики.