Ўзбекистон Миллий матбуот марказида мамлакатимизда озиқ-овқат маҳсулотлари хавфсизлигини таъминлашда «Ўзстандарт» агентлигининг ўрни ва аҳамиятига бағишланган матбуот анжумани бўлиб ўтди.
Президентимиз Шавкат Мирзиёев раҳнамолигида ижтимоий-иқтисодий соҳаларда амалга оширилаётган изчил ислоҳотлар жараёнида озиқ-овқат саноатини ривожлантириш, халқимиз дастурхонини юртимизда етиштирилган сифатли маҳсулотлар билан тўлдириш, оилаларда соғлом овқатланиш тамойилларини тарғиб этишга алоҳида эътибор қаратилмоқда.
Ҳозирги глобаллашув даврида озиқ-овқат маҳсулотлари ишлаб чиқариш билан бирга унинг хавфсизлигини таъминлаш ҳам долзарб аҳамият касб этмоқда. Мамлакатимизда мазкур йўналишдаги чора-тадбирларни ҳаётга изчил татбиқ этишнинг ташкилий-ҳуқуқий асослари яратилгани инсон манфаатларини муҳофаза қилишда муҳим омил бўлмоқда. Ўзбекистон Республикасининг «Стандартлаштириш тўғрисида», «Мувофиқликни баҳолаш тўғрисида», «Озиқ-овқат маҳсулотининг сифати ва хавфсизлиги тўғрисида»ги каби қонунларида белгиланган вазифалар ўз вақтида ижро этилиши катта самаралар бераётир.
«Ўзстандарт» агентлиги томонидан қатор вазирлик ва идоралар билан ҳамкорликда бозорларимизни сифатсиз маҳсулотлардан ҳимоя қилиш, аҳоли истеъмол қилаётган озиқ-овқат маҳсулотлари сифатини яхшилаш масалаларига катта эътибор қаратиб келинмоқда.
Агентликнинг пойтахтимиздаги учта, Қашқадарё вилоятидаги битта синов лабораторияси халқаро даражада аккредитациядан ўтказилган.
Матбуот анжуманида жорий йилда яна тўртта синов лабораториясини халқаро даражадаги аккредитациядан ўтказиш режалаштирилгани қайд этилди. Шунингдек, мамлакатимизда озиқ-овқат ишлаб чиқаришни ривожлантириш, хавфсизлигини таъминлаш, аҳоли орасида овқатланиш маданиятини тарғиб этиш борасида амалга оширилаётган ишлар хусусида сўз юритилди.

В Национальном пресс-центре Узбекистана состоялась пресс-конференция, посвященная роли агентства "Узстандарт" в обеспечении безопасности продовольственной продукции.
В процессе проводимых под руководством Президента нашей страны Шавката Мирзиёева реформ в социально-экономической сфере особое внимание уделяется развитию пищевой промышленности, обеспечению населения качественной отечественной продукцией, пропаганде в семьях основ здорового питания.
В нынешний век глобализации наряду с производством продовольственной продукции актуальное значение приобретает обеспечение ее безопасности. Создание в стране организационно-правовых основ проведения мероприятий в этом направлении служит важным фактором защиты интересов человека. Позитивный результат дает своевременное выполнение задач, намеченных в законах Республики Узбекистан «О стандартизации», «Об оценке соответствия», «О качестве и безопасности пищевой продукции».
Агентством «Узстандарт» совместно с рядом министерств и ведомств большое внимание уделяется вопросам защиты внутреннего рынка от некачественной продукции, повышения качества продовольствия.
Три испытательные лаборатории агентства в столице и одна - в Кашкадарьинской области прошли аккредитацию на международном уровне.
На пресс-конференции отмечалось, что в нынешнем году планируется аккредитация на международном уровне еще четырех испытательных лабораторий. Также речь шла о развитии производства продовольствия в стране, обеспечении ее безопасности, работе по пропаганде культуры питания среди населения.