20 июнь куни Ахборот технологиялари ва коммуникацияларини ривожлантириш вазирлигида «Hansa Telecom» (Латвия) делегацияси билан учрашув бўлиб ўтди.
Учрашувда Ўзбекистонда ахборот-коммуникация технологиялари соҳасини ривожлантириш истиқболлари тўғрисида фикр алмашилди. Ҳусусан, «Hansa Telecom» компанияси истиқболли ҳамкорликни йўлга қўйиш мақсадида Ўзбекистон мобил алоқа абонентлари рақамларини операторлараро кўчириш хизматини (MNP – mobile number portability) йўлга қўйиш бўйича лойиҳани амалга оширишни таклиф қилди.
Меҳмонларнинг фикрича, ушбу лойиҳа мобил алоқа операторлари ўртасида рақобатни кучайтириб, абонентларга ўзларининг рақамларини сақлаб қолган ҳолда бошқа оператор хизматларига ўтиш имконини яратади.
Учрашув якунида томонлар ҳамкорликни давом эттиришга хайрихоҳлик билдириб, ушбу лойиҳани ҳар томонлама кўриб чиқишга келишиб олдилар.

20 июня в Министерстве по развитию информационных технологий и коммуникаций состоялась встреча с делегацией компании «Hansa Telecom» (Латвия) в лице управляющего директора П.Ерчак и директора по развитию Е.Бондарева.
В ходе встречи состоялся обмен мнениями о дальнейших перспективах развития сферы информационно-коммуникационных технологий в Узбекистане. В частности, компания «Hansa Telecom» в качестве перспективного направления сотрудничества предложила начать партнерские отношения с проекта по внедрению в стране услуги переносимости мобильных номеров (MNP – mobile number portability).
По мнению компании «Hansa Telecom», внедрение данной услуги позволит повысить конкуренцию между операторами мобильной связи и предоставит возможность абонентам целиком сохранить свой номер, включая префикс при смене оператора мобильной связи.
Сторонами выражена заинтересованность продолжить совместную работу по дальнейшему рассмотрению возможностей взаимовыгодного сотрудничества.